Gazprom v Európe posilňuje. Pomáha mu aj Komárek

Sľuby o energetickej nezávislosti od Ruska zostávajú nenaplnené. Vďaka problémom a nejednotnosti Európanov dosiahne tento rok závislosť Európy na energiách z Ruska maximum. Pomáhajú mu aj miestni oligarchovia. Karel Komárek na snahe vyšachovať Ukrajinu zarába

Sľuby o energetickej nezávislosti od Ruska zostávajú nenaplnené. Vďaka problémom a nejednotnosti Európanov dosiahne tento rok závislosť Európy na energiách z Ruska maximum. Pomáhajú mu aj miestni oligarchovia. Karel Komárek na snahe vyšachovať Ukrajinu zarába.

Ruský štátom podporovaný a ovládaný Gazprom zabezpečil vlani takmer tretinu európskeho dopytu po plyne. Tento rok to bude ešte viac a to aj kvôli poklesu európskej ťažby v Severnom mori. Najväčší európski zákazníci Gazpromu sú Nemecko a Holandsko. Krajiny navyše prostredníctvom dvoch hlavných plynovodov výrazne ovplyvňujú dodávky do Británie.

"Očakávame, že 2016 bude pre nás rekordný rok," uviedol v tlačovom vyhlásení šéf Gazpromu Alexej Miller. Opakovane obhajoval pokračovanie budovania projektu Nord Stream 2. Ten by umožnil obísť tranzitnú vetvu dodávok plynu cez Ukrajinu.

Ruský štátom podporovaný a ovládaný Gazprom zabezpečil vlani takmer tretinu európskeho dopytu po plyne

 

Kritici projektu Nord Stream obviňujú Rusko z toho, že novou trasou cieli len poškodenie ukrajinskej ekonomiky. Pravdepodobnosť tohto scenára však podporuje nejednotnosť európskych štátov, ktoré nedokážu svojim energetickým operátorom načrtnúť jasnú stratégiu budúcej európskej energetiky.

Projekt Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu, ktorú môže Rusko vyvážať bez rizika, že by Ukrajina mohla využiť svojej tranzitnej siete ako politický nástroj proti krajine Vladimira Putina. Napätie medzi národmi sa stupňuje pravidelne počas chladnejších zimných mesiacov, kedy majú obe krajiny snahy zadržať plyn alebo platby za neho v odvete proti druhému.

"Je to najkratšia a najjednoduchšia cesta exportu našich zdrojov plynu z Jamalu na naše kľúčové trhy," uviedol v rámci propagácie projektu Nord Stream 2 Miller. Podľa ruského šéfa je cieľom Gazpromu rozvíjať spoluprácu s Európou. Bez tohto zákazníka by totiž východná federácia bola nútená investovať nemalé prostriedky do budovania infraštruktúry do neistých východných trhov.

Čítajte aj:

Poľsko sa prekope do Nórska. Buduje plynové prepojenie aj so Slovenskom a Českom

Na Dunaji plánujú postaviť LNG terminály. Vrámci európskeho projektu

Druhá dodávka LNG dorazila do poľského terminálu Świnoujście

Slováci chystajú plynovod do Poľska. Bude mať cez sto kilometrov

--

Hoci európski politici naoko proti projektu Gazpromu bojujú, energetické spoločnosti často s ich podporou projekt rozvíjajú. Partnerom v Nord Streame sú nemecké spoločnosti Eon, BASF a Wintershall.

Gazprom posilňuje tiež pozície v Česku. S českým partnerom - skupinou KKCG miliardára Karla Komárka zvyšuje kapacitu plynových zásobníkov, v ktorých skladuje svoju surovinu.

Ruská firma v lete spustila nový zásobník v Dambořiciach na Morave. Spoločný projekt Moravia Gas Storage má pomáhať hlavne možnostiam Gazpromu zásobiť zákazníkov v Západnej Európe. V projekte, kde sa obe strany delia oficiálne na polovice, KKCG prevádzkuje starší zásobník v neďalekých Uhřiciach. Väčšina kapacity plynu však patrí opäť Gazpromu.

Do roku 2021 chce v Česku Moravia Gas Storage držať približne 730 miliónov metrov kubických skladovacích kapacít. Sesterská MND Gas Storage tento rok oznámila tiež kúpu dvoch zásobníkov v Nemecku - v Hähnleine a Stockstadte.

 

Redakcia