Slováci chystajú plynovod do Poľska. Bude mať cez sto kilometrov
Slovenský plynovodný prepravca Eustream podal žiadosť o schválenie projektu monumentálneho plynovodu, smerujúceho do Poľska
Slovenský plynovodný prepravca Eustream podal žiadosť o schválenie projektu monumentálneho plynovodu, smerujúceho do Poľska.
Zámer budovania nového vysokotlakového plynového potrubia sleduje hlavne posilnenie kapacity prepravy plynu z Ruskej federácie cez územie Ukrajiny do európskych štátov územím Slovenska.
„Samotné napojenie plynovodu DN 1000 na území Poľska bude pri podzemnom zásobníku a plynovodnom uzle zemného plynu Strachocina, na území Slovenska sa napojí na objekt kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch. Prechod štátnej hranice PR/SR bol vzájomne dohodnutý cez Lupkovský priesmyk,“ uvádza projekt spoločnosti Eustream predložený na schvaľovanie ministersva životného prostredia aj obcí, ktorých sa budovanie projektu dotkne. Tých sú desiatky.
„Trasa je navrhnutá v troch variantoch z hľadiska jej situovania : I. variant - 106,0 km, II. variant - 117,0 km, III. variant - 108,5 km. Navrhovaná menovitá svetlosť potrubia je DN 1000 s maximálnym prevádzkovým tlakom na slovenskej strane 7,4 MPa,“ spresňuje dokument.
--
Čítajte tiež:
Slovensko ostane čoskoro bez vlastnej ropy
Bridlicový plyn aj na Slovensku? Pri Svidníku sa skúma
NFD spustí výrobu zelených generátorov. Prácu nájdu desiatky ľudí
Nafta rozširuje ťažiská plynu pri Michalovciach
Slováci chcú na Ukrajine oživiť konkurenciu v energetike
--
Ďalším zámerom projektu je posilnenie plynovodného prepojenia európskych štátov na severo – južnej trase. „V súčasnosti je transport plynu v EÚ nastavený hlavne v smere z východu na západ, aj väčšina plynovodov na území Európskej únie prebieha práve v tomto smere. V súčasnosti chýba ucelené plynovodné prepojenie, ktoré by spájalo štáty stredovýchodnej Európy v smere sever – juh, t.j. prepájajúce Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko,“ vysvetľuje firma v projekte
Výstavbou prepojovacieho plynovodu strany vytvoria aj severno – južné prepojenie plynárenských sústav umožňujúcich prepravu plynu od Baltského mora (Terminál LNG vŚwinoujście) až po terminály v Chorvátsku na pobreží Jadranského mora na ostrove Krk (LNG Croatia).
Obce, ktorých území sa stavba plynovodu dotkne: Humenné, Michajlov, Hostovice, Budkovce, Kapušianske Kľačany, Veľké Kapušany, Chlmec, Zbojné, Stretavka, Žbince, Pavlovce nad Uhom, Staré, Zemplínska Široká, Moravany, Oreské, Šamudovce, Jenkovce, Choňkovce, Vrbnica, Beňatina, Sliepkovce, Kochanovce, Hankovce, Lekárovce, Hažín nad Cirochou, Orechová, Ruský Hrabovec, Nižná Jablonka, Koškovce, Koňuš, Jabloň, Vojany, Stakčín, Inovce, Kolonica, Drahňov, Priekopa, Zbudské Dlhé, Pichne, Čierne Pole, Petrovce nad Laborcom, Lackovce, Sejkov, Čukalovce, Lastomír, Lesné, Palota, Snina, Vojnatina, Stretava, Zbudza, Tibava, Šmigovec, Dúbrava, Krišovská Liesková, Michalovce, Nacina Ves, Nižné Nemecké, Pčoliné, Ptičie, Suché, Veľopolie, Pozdišovce, Výrava, Bežovce, Ladomirov, Záhor, Ľubiša, Svetlice, Laškovce, Vyšná Jablonka, Palín, Udavské, Pinkovce