Nové nositeľné technológie vyvolávajú zdravotné obavy

Apple Watch či Google Glass ako cesta k rakovine? Podľa niektorých odborníkov áno

V roku 1946 sa v časopisoch objavila nová reklamná kampaň s fotografiou, na ktorej je zobrazený lekár v bielom plášti držiaci cigaretu, a so sloganom: "Lekári fajčia cigarety Camel viac ako iné značky. " Nie, nebola to mystifikácia. Doktori vtedy nevedeli, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu, srdcové choroby a choroby pľúc, napísal denník The New York Times.

Na rovnakú strunu teraz drnkajú niektorí vedci a zákazníci, ktorí sa pýtajú, či počítače zabudované do nositeľných doplnkov nebudú za niekoľko desaťročí odhalené ako škodlivé.

 

 

Dlhodobo panujú obavy, či mobilné telefóny vysielajúca nízku úroveň radiácie nemôžu viesť k nádorom na mozgu, rakovine, poruchám krvného obehu a ďalším zdravotným problémom, pokiaľ sa dlhú dobu držia blízko pri tele.

A napriek tomu nás teraz, v roku 2015, spoločnosti ako Apple či Samsung povzbudzujú ku kúpe ultramoderných zariadení, ktorá si na celý deň môžeme pripevniť k telu.

Zatiaľ neexistuje výskum zdravotných dopadov nositeľných počítačov - napríklad hodinky Apple Watch nie sú ešte ani na pultoch - ale dá sa aspoň hypoteticky vyjsť z už existujúceho výskumu radiácie mobilných telefónov.

 

 

Najjednoznačnejšie a zrejme aj nejnezaujatějšie výsledky v tejto oblasti vzišli od Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny, skupiny patriacej pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a zložené z 31 vedcov zo 14 krajín. Tí prešli desiatkami štúdií o bezpečnosti mobilných telefónov a v roku 2011 dospeli k záveru, že by mobilné telefóny mohli byť "potenciálne karcinogénne" - a asi tak škodlivé ako niektoré čistiace chemikálie a pesticídy.

Zároveň skupina dospela k tomu, že čím ďalej je zariadenie od hlavy užívateľa, tým menej je škodlivé. Teda posielanie správ alebo surfovanie po internete by nemalo byť tak škodlivé ako telefonovanie, keď je mobil len pár centimetrov od mozgu.

Existujú samozrejme aj štúdie, ktoré dospeli k opačnému záveru - a možnú škodlivosť mobilných telefónov vylúčili. Niektoré z nich ale prinajmenšom čiastočne financovali mobilné spoločnosti či previazané obchodné skupiny.

 

Čítajte aj: Brusel napomenul Slovensko. Kvôli znečisteniu ovzdušia

 

Jedným príkladom je medzinárodná štúdia Interphone, ktorá bola publikovaná v roku 2010 a nenašla spojenie medzi mobilnými telefónmi a zvýšeným rizikom nádorov na mozgu.

Americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v roku 2014 došlo k záveru, že je potrebné vykonať "ďalší výskum, než budeme vedieť, či používanie mobilných telefónov spôsobuje zdravotné následky".

Čo z tohto výskumu vyplýva pre verných prívržencov Applu, ktorí sa ponáhľajú, aby si zaobstarali chytré hodinky?

 

 

Doktor Joseph Mercola, ktorý sa sústreďuje na alternatívnu medicínu a píše o potenciálne škodlivých vplyvoch mobilných telefónov na ľudské telo, uvádza, že kým nemajú nositeľné zariadenia zabudované 3G spojenia, ich škodlivé následky sú minimálne.

"Radiácia vychádza z 3G pripojenie mobilného telefónu, takže zariadenie, ako je Jawbone Up a Apple Watch, by mali byť v poriadku," povedal. "Pokiaľ si ale kúpite hodinky so zabudovaným mobilným čipom, potom máte na zápästí priviazaný mobilný telefón," dodal s tým, že to podľa neho vôbec nie je dobrý nápad.

 

 

Čítajte viac:

Brusel napomenul Slovensko. Kvôli znečisteniu ovzdušia

Lavazza chce od roku 2016 predávať kompostovateľné kávové kapsule

Zdravá stévia? Potravinári dovážajú sladidlo v tabletách z Číny

Ambície Ortac dostali trhlinu. Ťažbe v Kremnici nič nenasvedčuje

Česi schválili rozpočet pre náhrady poľnohospodárov

Jurečkův stop dumpingu může narazit. Poláci chtějí české nařízení zablokovat

Poľský minister poľnohospodárstva pre biztweet: Export na Slovensko rastie. V4 by malo po embargu spolupracovať viac