Emoce kolem daní. Lobisté se jdou kvůli evidenci tržeb umlátit

Zatímco ministerstvo financí společně s Hospodářskou komorou elektronickou evidenci tržeb podporují, velká část podnikatelů mluví o nespravedlnosti

Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. "Když to nestihneme 1. ledna, bude to 1. dubna," říká ministr financí Andrej Babiš.

Celkové prvotní náklady na zavedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun. Babiš očekává, že hodnota zakázky bude nižší - kolem 250 až 280 milionů korun. Roční provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů korun.

 

 

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by stát měl se zavedením evidence tržeb snížit podnikatelům daně. "Očekáváme také souběžný daňový bonus pro podnikatele. V Chorvatsku například snížili sazbu DPH," řekl. Zavedení evidence tržeb podle chorvatského modelu ale komora podporuje. "Nechceme taková daňová opatření, která dávají při vymezování povinnosti podnikatelů velký prostor finančním úřadům nebo dokonce jednotlivým úředníkům, z toho vždy kouká korupce," dodal Dlouhý.

Ministerstvo financí poslalo v únoru k připomínkám návrh zákona o evidenci tržeb. Cílem evidence tržeb je podle materiálu omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména DPH a narovnání tržního prostředí, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně. Jak se zdá, známý je i realizátor projektu, tedy firma, která bude mít celý systém evidence tržeb na starosti. Jak nám potvrdil marketingový manažer jednoho z favoritů soutěže – Elcom - František Pastirčák, jejich firma na české elektronické evidenci tržeb nepracuje. I když to tedy ministerstvo zatím nepotvrzuje, o daně českých podnikatelů se zřejmě postará Státní pokladna Centrum sdílených služeb.

 

Čtěte také: Finance váhají komu svěřit správu elektronické evidence tržeb

 

Evidovat tržby budou muset podle návrhu MF všichni poplatníci daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a podnikající fyzické osoby, které přijímají tržby. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600 tisíc obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb.

Jak se ukazuje, Hospodářská komora nemluví za ně vše. „Drtivá většina podnikatelů podniká poctivě. A kvůli několika procentům těch, kteří jsou nepoctiví, má být uvalena další povinnost na všechny. Došli jsme k závěru, že ministerstvo financí se jen pokrytecky schovává za hezky znějící úmysl "narovnat daňovou nespravedlnost",“ uvádí Asociace podnikatelů a manažerů.

 

 

Rozdílné nejsou jen názory, ale také statistiky lobbistických skupin. „Povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb zasáhnou asi 1.130.000 podnikatelů a živnostníků. I kdyby bylo delikventních subjektů až statisíce (což je velmi nadsazené), pak je zcela neoprávněné omezit všechny, kvůli delikventnímu jednání malé menšiny,“ Asociace podnikatelů a manažerů.

Skupina podnikatelů varuje i před přílišnou byrokracií a přehnaným dohledem státu. „Domácí násilí a týrání dětí jsou odporné kriminální činy. Existuje jednoduchý a velmi účinný prostředek, jak jim bránit nebo, jak alespoň snadno usvědčit delikventy - kamery ve všech domácnostech. Nepřijatelné, nepředstavitelné, ale účinné. Se stejnou logikou budou permanentně a online sledováni všichni malí podnikatelé a živnostníci. Bez ohledu toho, zda jsou vinni či nikoli,“ dodává za Asociaci podnikatelů a manažerů její předseda Radomil Bábek.

 

 

Čtěte také:

Finance váhají komu svěřit správu elektronické evidence tržeb

Penta je s Florentinem spokojená. Prodej však nevylučuje

Ostravská ocelárna Vítkovice Steel ke konci září končí. Řeší se budoucnost haly

Česká exportní banka je na odstřel

Šéf Google pro Biztweet.eu: Firmy v Česku se v online marketingu zlepšují

Rychlý internet dá práci stovkám Čechů

Do zeleného fondu Pavla Krúpu daly peníze Erste, J&T i penzijní pojišťovny