Finance váhají komu svěřit správu elektronické evidence tržeb

Zatímco na podzim mluvilo ministerstvo financí o tom, že se o správu elektronické evidence služeb postará státní firma, teď je ve výrocích mírnější.

Zatímco na podzim mluvilo ministerstvo financí o tom, že se o správu elektronické evidence služeb postará státní firma, teď je ve výrocích mírnější. Na projekt za stovky milionů by mohly dosáhnout i soukromníci. 
 
„Ministerstvo financí na projektu Elektronické evidence tržeb v současnosti intenzivně pracuje. Při výběru dodavatele softwaru pro registraci budeme postupovat podle všech zákonných norem pro veřejné zakázky, konkrétní postup ještě nebyl stanoven,“ odpovídá na otázku, zda dodavatele software pro evidenci tržeb najde resort tendrem, mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

 

Ještě na podzim přitom naznačoval, že by zakázka měla zůstat v státních rukách. Konkrétně by se o celý systém evidence měla podle říjnového vyjádření resortu financí starat Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Změna v názoru na dodavatele ovšem přichází kvůli nejistotě v tom, zda zakázku zrealizovat zvládne. 

Několik soukromích společností totiž již dříve mluvilo o tom, že by si z koláče za stovky milionů korun rádi něco odkously. „I u nás by se jistě našly soukromé společnosti, které by byly schopné systém vytvořit,“ potvrzuje analytik Next Finance Jiří Cihlař.  

Přečtěte si také: Rychlý internet dá práci stovkám Čechů

 

Cihlař se ovšem přiklání spíše k variantu se státní firmou. Ministerstvo podle něj přece jen narazí na vážnou podmínku na dodavatele. Bude se prý obávat úniku tajných dat. 

 

Objem zakázky láká prakticky každou firmu, která na ní kapacity má. Důvod? 250 milionů korun. „To ale rozhodně nejsou veškeré náklady na uvedení celého systému v život. Větší část nákladů ponese podnikatelský sektor. Podnikatelé budou muset kupovat nové pokladny, upgradovat ty staré nebo pořizovat jiná zařízení, která budou se systémem kompatibilní. Celkovou náklady na zavedení systému proto půjdou do miliard,“ upozorňuje Jiří Cihlář.  

Elektronická evidence tržeb, která má v Česku omezit daňové úniky, by se v roce 2016 měla zavádět postupně, hned od ledna pro stravovací a ubytovací služby, od dubna pro obchodníky a od července pro ostatní typy služeb.

 

Čtěte také:

Šéf Google pro Biztweet.eu: Firmy v Česku se v online marketingu zlepšují

Rychlý internet dá práci stovkám Čechů

Do zeleného fondu Pavla Krúpu daly peníze Erste, J&T i penzijní pojišťovny

Česká exportní banka je na odstřel