Žltý vlak, alebo Pendolino? Otestovali sme oba

RegioJetu robia štátne koľaje naprieky a Pendolinu vypadáva elektrina. Najznámejšia československá linka sa však oplatí.

Záver minulého roka dal mnohým Slovákom (hlavne cezpoľným) niečo, čo dlho nepoznali. Poznanie, že aj cesta vlakom môže byť dôstojná.

Doposiaľ boli cestujúci na dlhých vzdialenostiach zvyknutí skôr na snahu dostať svoje telo do hybernácie, alebo spánku, tak, aby necítili divoké vibrácie starých vozňov a páľavu vyvolanú nefunkčnou klimatizáciou. Nové linky priniesli na koľajnice štandard, ktorý mal byť samozrejmosťou už roky.

 

 

Cena:

Čo bolo prvým veľmi výrazným rozdielom oproti minulosti bola v oboch smeroch Praha – Košice aj Košice – Praha cena cestovného. Smer do Košíc stál v RegioJete 9 eur a opačný smer Pendolinom Českých dráh dvojnásobok. Áno oba lístky do druhej triedy boli zakúpené s niekoľkodňovým predstihom, no na druhej strane pred sviatočným obdobím, kedy je záujem cestujúcich, špeciálne na linke spájajúcej metropolu Česka s východom Slovenska enormný. Pre porovnanie, vlani v lete sa mi podarilo kúpiť vlakový lístok z Košíc do Prahy za 50 eur..

Hoci ide hlavne zo strany spoločnosti RegioJet o jednoznačný dumping, ak prepočty Radima Jančuru sedia, prečo nie. České dráhy šli s cenou Pendolina pod reálnu hodnotu približne o tretinu.

 

Komfort:

Tak či onak, za jazdu vlakmi oboch spoločností by som si pokojne priplatil. Nové vozne boli vybavené pohodlnými sedačkami. V prípade RegioJetu veľkým koženým kreslom, ktorého výhodou bola hlavne možnosť meniť po hodinách cesty polohy, pokojne sa uvoľniť a nestarať sa o hlavu padajúcu do uličky (konečne to má aj normálne bočné opierky).

V prípade Pendolina nemá cestujúci veľa priestoru. V úzkych vozňoch sú však sedadlá radené podobne ako v lietadle – za sebou. Jeden rad je navyše zoradený za sebou iba v šírke jedného kresla. Cestujúci má teda slušné súkromie a nemusí hodiny hľadieť do očí cudzích ľudí.

Pre ľudí citlivých na klimatizáciu však bude v oboch vlakoch problém s podľa môjho názoru zbytočne presilenou ventiláciou vzduchu. Výsledkom je už po prvých hodinách umazaná pokožka a presušené dutiny.

 

Prečítajte si aj: RegioJet bojuje so Slovenskom. Rozdá lístky zdarma a zvažuje sťažnosť

 

Personál:

Pre cestujúcich zvyknutých na Železničnú spoločnosť Slovensko veľký rozdiel. Usmievavý, ochotný a vtipný personál roznáša noviny, minerálky zdarma, nebojíte sa spýtať prakticky na čokoľvek.   

RegioJet zvládol s humorom a pokojne dokonca aj trápnu a nebezpečnú príhodu, kedy musela polícia z vlaku niekoľko minút vyťahovať opitých a agresívnych pasažierov.

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo České dráhy držia cestujúcich kontrolou lístkov štandardne v pozore, RegioJet lístky nekontroluje ani raz (pokiaľ sa niekto nespráva podozrivo). Na druhej strane, žlté vlaky praktikujú klasický steward systém, v rámci ktorého sa cestujúceho personál neustále niečo vypytuje. Nie je to príjemné hlavne pri práci, či nutkaní zdriemnuť si.

 

Jedálenské služby:

Čo sa týka občerstvenia vedie pomerne jednoznačne RegioJet. Má širšiu ponuku jedál a priniesol konečne aj niečo iné ako rezne, cestoviny a vyprážaný syr. Ponúka napríklad sushi set (hoci rovnaký ako kúpite v hypermarkete), alebo cheesecake. Europivo nahradil lepším Bernardom a Svijanmi.

Pendolino disponuje len bistro vozňom, ponuka jedál je obmedzená a na rozdiel od iných vlakov ČD sa pivo nečapuje a v plechovkách sa skrýva len „Gambáč“ a Budvar. Na druhej strane, skvelým nápadom je možnosť objednať si jedlo priamo na miesto, kde sedíte cez internet – použitím zákazníckeho terminálu. Nemusíte sa teda presúvať do reštauračného vozňa ani čakať na stewardku a mávať na ňu.

 

 

Vybavenie:

Veľmi dobrou správou je, že obe spojenia poskytujú funkčnú wifi sieť. Na rozdiel od wifi vlakov slovenskej štátnej spoločnosti internet nevypadáva a dá sa s ním bez problémov celú cestu pracovať.

V RegioJete však chýbali sľubované portály pre sledovanie filmov, v Pendoline zas takmer celú cestu vypadával prúd v elektrických zásuvkách.

Toalety sú v oboch vlakoch pomerne čisté, Pendolino ich má viac, a tak takmer nikdy nečakáte.

 

Jazda:

Nové vozne sediace na moderných podvozkoch výrazne zjemňujú jazdu aj po starých českých a slovenských koľajniciach. Vibrácie sú omnoho menšie, a tak cestujúci nemusí v zákrutách ratovať lietajúce predmety zo stolíka pred ním.

Tu však určite vyhráva Pendolino českých štátnych železníc. Priemerná rýchlosť okolo 150 kilometrov za hodinu zvládne trasu medzi stovežatou a Košicami skutočne za 7 a pol hodiny. S RegioJetom to bolo miesto plánovaných 8  a pol viac ako 9 hodín. Vo viacerých staniciach totiž RegioJetu robili napriek slovenskí štátni zamestnanci. Cez stanice prechádzali prednostne vlaky slovenských železníc, RegioJet takmer pravidelne čakal dokiaľ dostane zelenú. 

 

Čítajte viac:

Slovenskými vlakmi už jazdí bezplatne viac ako tisíc cudzincov

Fico rozdá lístky na vlak zdarma. Populizmus je na Slovensku nesmrteľný

Fico si kúpil hlasy penzistov. Klamstvom

Na jeseň príde na koľajnice spravodlivosť. Za meškanie vlaku bude odškodné

Železnice mali monopol dvadsať rokov. Ako to, že im zrazu pribudne konkurencia?

Porážka štátneho ZSSK Cargo zatiaľ zažehnaná. Zohnali dvesto miliónov

O peklo na koľajniciach je dobre postarané. Wagon Slovakia zarába milióny