Bild: Nemecko sa pripravuje na možný odchod Grécka z eurozóny
Nemecká vláda sa pripravuje na možný odchod Grécka z eurozóny. Informoval o tom nemecký denník Bild s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.
Nemecká vláda sa pripravuje na možný odchod Grécka z eurozóny. Informoval o tom nemecký denník Bild s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.
Dodal, že vláda skúma možné scenáre vývoja v prípade víťazstva opozičnej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA) v gréckych parlamentných voľbách. SYRIZA sa stavia proti úsporným opatreniam spojeným s medzinárodným záchranným programom.
Vládni experti majú obavy, že odchod Grécka z eurozóny by mohol viesť ku kolapsu gréckych bánk, pretože Gréci by mohli hromadne vyberať svoje vklady v eurách. V takom prípade by Európska únia zrejme musela podporiť grécky bankový sektor peniazmi z vreciek daňových poplatníkov, píše Bild.
Prečítajte si aj: DPA: Najlepší vzťah k euru majú z postsovietských krajín Slováci
Nemecký denník Der Spiegel cez víkend uviedol, že nemecká vláda považuje odchod Grécka z eurozóny za takmer neodvratný v prípade, že by SYRIZA po januárových voľbách opustila úspornú politiku a prestala riadne splácať grécke dlhy. Vláda však podľa Spiegelu predpokladá, že eurozóna by sa teraz s odchodom Grécka dokázala vysporiadať.
"Cieľom nemeckej vlády, Európskej únie aj vlády v Aténach je udržať Grécko v eurozóne," povedal minulý týždeň v rozhovore s listom Hannoversche Allgemeine Zeitung nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Upozornil však, že eurozóna je teraz stabilnejšia než pred niekoľkými rokmi. "Preto nás nemožno vydierať a preto očakávame, že grécka vláda, nech bude v jej čele stať ktokoľvek, dodrží dohody uzavreté s EÚ," dodal.
Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc. Dohodlo sa už na dvoch záchranných programoch v celkovej výške 240 miliárd eur. Výmenou za to ale musela vláda zaviesť masívne výdavkové škrty, znížiť dôchodky a mzdy a opakovane zvýšiť dane, čo prehĺbilo hospodársku recesiu, malo hlboké sociálne dôsledky a viedlo k nezamestnanosti presahujúcej 25 percent.
Čítajte tiež:
Euroskeptický populizmus ovládol Britániu. Cameron pred voľbami prezlieka kabát
Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa
Raj farmácie: USA vlani schválili najviac nových liekov za 18 rokov
V roku 2014 sa najviac vyplatili americké akcie a fondy štátnych dlhopisov
Čína bude svetovým lídrom o 11 rokov. Rastie aj India a Nemecko padá
Ruský minister financií: Rubeľ posilňuje, obdobie nestability skončilo
Do indického politického súboja vstúpili Napoleon so Stalinom
Nikaragua zahájila stavbu storočia. Prieplav, ktorý spojí Atlantik a Tichý oceán
Lukašenko odmieta rubeľ: Bielorusko by malo s Ruskom obchodovať v západnej mene
Výsledok cenzúry Moskvy: Google zatvára svoje inžinierske oddelenie v Rusku