DPA: Najlepší vzťah k euru majú z postsovietských krajín Slováci

Slováci majú euro najradšej. Kritikov spoločnej európskej meny presviedča ukrajinská kríza.

Obraz eura po dlhovej kríze v Európe značne utrpel. Členovia Európskej únie vo východnej Európe preto hľadia na spoločnú menu so zmiešanými pocitmi. Napriek tomu by sa ale novým argumentom v prospech eura mohla stať kríza na Ukrajine, napísala agentúra DPA.

Slováci ho majú už takmer šesť rokov, Litovci ho v januári zavádzajú, Poliaci a Česi váhajú. Názory na euro sú viac ako desať rokov po rozšírení EÚ na východ odlišné. V krajinách, ktoré kedysi ležali za železnou oponou, je všetko, čo akokoľvek súvisí s obmedzením štátnej suverenity, ešte stále citlivou témou. Napriek tomu všetci v regióne zdôrazňujú, že rozhodnutie pre EÚ bolo od počiatku tiež rozhodnutím pre euro.

Nadšenie z jeho zavádzania do praxe ale značne skalila dlhová kríza. V Poľsku od konca septembra vládne premiérka Ewa Kopaczová. Vo svojom programovom vyhlásení vyzvala k zaisteným financiám v únijných krajinách. Podobne ako Poliaci musia splniť pre zavedenie eura stanovené podmienky, mala by podľa nej byť aj istota, že eurozóna je stabilná a žiadna ďalšia kríza nehrozí.

 

 

Obyvateľstvo v Poľsku je skeptické. Viac ako polovica Poliakov podľa najnovších prieskumov považuje zavedenie eura za zlé. Nepomohlo ani to, že tamojšia národná banka práve vydala novú správu o výhodách eura. Pred supervolebným rokom 2015, v ktorom sa bude voliť parlament aj prezident, sa predchodca Kopaczovej a terajší stály predseda Európskej rady Donald Tusk zdráhal urobiť jasné rozhodnutie. Poliaci chcú splniť podmienky na prijatie, dátum zavedenia eura je ale vecou budúcej vlády, zdôrazňoval.

 

Prečítajte si aj: V roku 2014 sa najviac vyplatili americké akcie a fondy štátnych dlhopisov

 

Možno by mohol pomôcť pohľad na južných susedov. Slovensko, ktoré ako prvá krajina niekdajšieho sovietskeho bloku prijala euro, tohto kroku po šiestich rokoch mnoho ľudí neľutuje. Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer považujú dve tretiny obyvateľov euro za dobré pre krajinu.

 

 

V Litve sa spoločná mena zavedie 1. januára 2015, čím sa všetky tri pobaltské republiky stanú súčasťou eurozóny. Podobne ako v Lotyšsku, ktoré prijalo euro tento rok v januári, sa aj v Litve objavuje strach zo zdražovania. V Lotyšsku ale ceny zostávajú stabilné. Ani na Slovensku sa obavy zo zdražovania nenaplnili.

Stalo sa tak okrem iného kvôli tomu, že na štáty s prijatím eura na začiatku roka 2009 plne doľahla medzinárodná hospodárska kríza. Rýchlo klesajúci dopyt prinútil obchodníkov znížiť ceny. Preto mohol premiér Robert Fico oslavovať, že sa Slovensko stalo prvou krajinou, kde sa väčšina tovaru po zavedení eura nezdražila, ale zlacnela.

V Pobaltí prináša vietor do plachiet zástancom eura ešte iná kríza. V Litve očakávajú od eura mnohí ľudia v tieni ukrajinského konfliktu tiež politickú istotu. Predpokladajú, že ak by bola ohrozená stabilita meny, tak by sa Európa určite postavila na stranu niekdajšej sovietskej republiky.

 

 

Čítajte tiež:

V roku 2014 sa najviac vyplatili americké akcie a fondy štátnych dlhopisov

Čína bude svetovým lídrom o 11 rokov. Rastie aj India a Nemecko padá

Ruský minister financií: Rubeľ posilňuje, obdobie nestability skončilo

Do indického politického súboja vstúpili Napoleon so Stalinom

Nikaragua zahájila stavbu storočia. Prieplav, ktorý spojí Atlantik a Tichý oceán

Lukašenko odmieta rubeľ: Bielorusko by malo s Ruskom obchodovať v západnej mene

Výsledok cenzúry Moskvy: Google zatvára svoje inžinierske oddelenie v Rusku

EÚ hovorí geneticky modifikovaným plodinám áno