Slovensko podporí sankcie proti Rusku. Ukrajinu chce v EU

Vláda v rámci schválenej stratégie zahraničnej politiky pre rok 2015 ráta s pro-ukrajinským postojom. Od členov kabinetu žiada jednotnosť.

Zatiaľ čo celý svet kritizoval ruské vojenské zapojenie a násilné anektovanie území na východe Ukrajiny, slovenský premiér Fico hovoril nejednoznačne, kritizoval napadnutú Ukrajinu a ruských predstaviteľov vítal na štátnych oslavách.

Takýto obraz by mal byť minulosťou. Ak vláda dodrží stratégiu zahraničnej politiky, ktorú na poslednom rokovaní vlády v roku 2014 schválila.

„SR bude naďalej vyzývať na rešpektovanie základných zásad medzinárodného práva a podporovať pokojné a mierové riešenie krízy pri zachovaní suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny. Primárne bude pomáhať pri realizácii demokratizačných a reformných procesov v krajine, ktoré môžu vytvoriť predpoklad pre dlhodobú stabilizáciu a prosperitu. Reštriktívne opatrenia voči Ruskej federácii sú z pohľadu SR nástrojom, nie cieľom politiky Európskej únie. Nemôžu byť považované za jednosmernú cestu. Ako pre celý demokratický svet, tak aj pre SR nie je akceptovateľné porušenie medzinárodného práva zo strany Ruska,“ uvádza vládny dokument určujúci stratégiu politickej komunikácie pre budúci rok.

 

 

Text, ktorý pripravili pracovníci ministerstva zahraničných vecí ráta aj s ďalšou podporou spolupráce na spoločných ukrajinsky – slovenských projektoch. Cieľom má byť pomoc východným susedom, implementovať prvky vyplývajúce z asociačnej dohody do ukrajinskej štátnej správy.

 

Prečítajte si aj DPA: Najlepší vzťah k euru majú z postsovietských krajín Slováci

 

Jednou z foriem pomoci budú napríklad slovenskí odborníci, ktorí podobne ako českí prídu do Kyjeva na stálu misiu, v rámci ktorej budú tamojších úradom radiť, ako upraviť legislatívu pre čo najvhodnejšiu absorpciu prvkov európskych zásad demokracie. Slováci budú hovoriť hlavne o skúsenostiach z rekordne rýchleho procesu vstupu do Európskej únie.

 

 

O tom, že zahraničná politika zasahuje svojim intersektorovým obsahom do fungovania prakticky každého ministerstva svedčia aj ďalšie priority vlády. To, že chce posilniť rolu seriózneho partnera NATO hovorí pre nutnosť prezbrojiť a posilniť ozbrojené zložky Slovenskej republiky natoľko, aby sa aspoň priblížili úrovni požadovanej Severoatlantickou alianciou.

Európska politika zas dáva Slovensku za úlohu okrem podielu na riešení ukrajinskej krízy aj spoluprácu na spĺňaní klimatických cieľov a prepojenosti dodávok energií naprieč celým európskym priestorom.

Dôležitou úlohou pracovníkov ministerstva bude aj príprava programu pre predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ. Tento prestížny rok by mal priniesť program týkajúci sa ekonomických opatrení a rozvoja energetickej bezpečnosti. Na čo sa Slováci vo svojom šéfovaní zamerajú v roku 2016 bude závisieť aj od toho ako vážne berú predsedníctvo Rady EÚ ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky. 

 

 

Čítajte tiež:

DPA: Najlepší vzťah k euru majú z postsovietských krajín Slováci

Startuper Fico

Na Slovensku je 9 muničných skladov. Polohy sú utajené

Česko chystá „chorú“ firmu. Slováci štátne firmy neplánujú likvidovať

Česko při trestních řízeních získává majetky za desítky milionů

Štát firmy presvedčil k zániku. Daňovými licenciami

Daňová Kobra už ušetrila takmer 42 miliónov

Štát dal v tomto roku slovenským letiskám viac ako tri milióny. Dotáciam však odzvonilo

Slovenskými vlakmi už jazdí bezplatne viac ako tisíc cudzincov

Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo