Štát firmy presvedčil k zániku. Daňovými licenciami

Daňové opatrenia slovenskej vlády zapríčinili prudký nárast firemných koncov.

Poznajú to tisícky slovenských podnikateľov. Po tom, čo vláda Roberta Fica zaviedla novinku – takzvané daňové licencie, nastáva dilema. Pre nečinné spoločnosti a veľkú časť ľudí, ktorí sa svojou firmou živili ako samoplatitelia prestalo mať odčlenenie od sociálneho systému štátu zmysel.

Povinnosti zaplatiť daňovú licenciu v sume od 480 do 2880 sa preto na poslednú chvíľu pokúša zbaviť rekordné množstvo subjektov. Zatiaľ čo v roku 2012 žiadalo v období od leta do zimy (posudzovali sme 1.8. – 11.12.) o likvidáciu firmy 219 a pred rokom 259 firiem, tento rok je to až 699 spoločností.

 

 

Podobne veľký nárast podnikateľov, ktorí sa rozhodli zabaliť to vidieť aj pri štatistikách zrušenia spoločností bez likvidácie. Zatiaľ čo v sledovanom období minulého roka požiadalo o zrušenie spoločnosti podľa agentúry Finstat 1392 firiem, v tomto roku je to v rovnakom až 1870. Pred dvomi rokmi, keď sa o licenciách ešte nehovorilo bol tento počet zhruba polovičný. 

Vládne opatrenie, ktoré malo za cieľ zvýšiť výber daní sa tak prejavuje hlavne medzi tými najmenšími. Podnikatelia, ktorí robili svoj malý biznis dávajú prednosť hľadaniu práce, čo zvyšuje nezamestnanosť a zaťažuje sociálny systém štátu.

 

 

Čítajte tiež: 

Daňová Kobra už ušetrila takmer 42 miliónov

Štát dal v tomto roku slovenským letiskám viac ako tri milióny. Dotáciam však odzvonilo

Slovenskými vlakmi už jazdí bezplatne viac ako tisíc cudzincov

Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo

Lipšic sa mýlil. Prepojenie Pašku s Pentou nesedí