Rosatom: Zrušiť spoluprácu medzi EU a Ruskom je pri projektoch na sto rokov hlúpe

Podľa viacerých politikov, ale aj šéfov firiem je spolupráca pri dostavbe atómových elektrární s Rusmi nemožná. Možno je to chyba.

Podľa viacerých politikov, ale aj šéfov firiem je spolupráca pri dostavbe atómových elektrární s Rusmi nemožná. Možno je to chyba.

Šéf Dozornej Rady spoločnosti ČEZ, ktorá má vraj záujem o podiel v Slovensých elektrárňach Václav Pačes sa vyjadril, že si v súčasnosti nevie predstaviť spoluprácu s ruskými energetickými firmami pri dostavbe jadrových blokov, či už v Dukovanoch, Temelíne, alebo Mochovciach.

Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš však na druhú stranu uviedol, že z technického hľadiska by boli ruskí partneri pre projekty v Strednej Európe najvhodnejší. Kde je teda pravda a kto bude na dostavbe českých a slovenských reaktorov pracovať?

„Budeme dúfať, že postoj, ktorý zaujmú naši zadávatelia, bude rozumný a ekonomicky vyvážený, že nebude závislý na prebiehajúcich politických turbulenciách, ale bude vychádzať z reálnych záujmov a potrieb jadrovej energetiky týchto štátov,“ uvádza vo vyjadrení pre biztweet.eu riaditeľka Rosatom Central Europe Denisa Voleková.

 

 

Ako Voleková prizvukuje, projekty atómových elektrární sú projektami na dlhé obdobia. Preto by bolo podľa nej chybou riadiť sa dočasne nekvalitnými politickými vzťahmi medzi EÚ a Ruskom. „Ide každopádne o vzťahy na obdobie nasledujúcich sto rokov, a zachovanie efektívneho a plodného partnerstva je predovšetkým otázkou zodpovednosti a podnikateľskej reputácie, a tiež v istom zmysle jadrovej bezpečnosti,“ dodáva Voleková.

Ako dôkaz toho, že ruské firmy na politiku nehľadia, uvádza Rosatom svoju aktivitu na Ukrajine. „Vždy plníme svoje záväzky v súlade s kontraktmi, a to aj v podmienkach nestabilnej medzinárodnej situácie. Príkladom môžu byť ukrajinské jadrové elektrárne, pre ktoré zaisťujeme dodávky ruského jadrového paliva v štandardnom režime ako predtým. Všetky svoje záväzky plníme bez zmien a v plnom objeme,“ hovorí Denisa Voleková.

Pravdou však ostáva, že ruské firmy znamenajú pre európskych partnerov pri spoločných projektoch v energetike risk aj z ekonomického, nie politického hľadiska. Vzhľadom k sankciám Európskej únie a USA voči ruským bankám totiž niektoré firmy z Ruska môžu mať problém s financovaním veľkých projektov.

 

Čítajte tiež: 

Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine

Postoj stredoeurópskych krajín k ukrajinskej kríze je zahanbujúci

ČEZ mimo hru o Slovenské elektrárne. Česi Mochovce dostavať nechcú

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny

Mochovce skúma OSN a Európska komisia. Martin Pospíšil vysvetľuje prečo