Tesco Mobile rozhýbal trh. Za necelý rok narástol o 50 percent
Investície do masívnej reklamnej kampane sa Tescu oplatili. Za necelý rok presiahol počet zákazníkov Tesco Mobile hranicu 150 tisíc
Investície do masívnej reklamnej kampane sa Tescu oplatili. Za necelý rok presiahol počet zákazníkov Tesco Mobile hranicu 150 tisíc.
150 tisíc klientov pritom v prípade „virtuálneho operátora“ znamená medziročný nárast o viac ako 50 percent. „Naše služby aktívne využíva už viac ako 150 tisíc zákazníkov, čo za obdobie necelého roka predstavuje 50% nárast aktívnej zákazníckej bázy,“ potvrdzuje boztweet.eu hovorkyňa Tesco Mobile Zuzana Lošáková.
Práve polovičný nárast zákazníckej bázy za tak krátke obdobie je snom každého virtuálneho, ale iste aj klasického operátora. V prípade Tesco Mobile je dôvodom úspechu masívna reklamná kampaň v televízii, rozhlase aj tlačových médiách. Koľko to firmu vo vianočnom období stálo však Zuzana Lošáková neprezrádza. „Náklady na kampaň sú internou informáciou, ktorú nezverejňujeme,“ vysvetľuje Lošáková.
Klienti Tesco Mobile v skutočnosti samozrejne nevolajú Tescom, ale sieťou klasického operátora O2. Práve reklamná kampaň Tesca je jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré chcú operátori s obchodníkmi spolupracovať. Keď im cudzia firma sama odvedie marketingovú prácu, zaplatí reklamu, personál a vloží do predaja ich voľné minúty, je to pre klasických telekomunikačných operátorov čistý zisk.
Čítajte aj: Slovenská pošta chce byť virtuálnym operátorom. Najala top manažéra z Telekom
Netreba zabúdať ani na fakt, že istú motiváciu poskytnúť priestor na trhu ďalšiemu, hoci nie skutočnému hráčovi dáva operátorom Telekomunikačný Úrad Slovenskej republiky. Ten totiž žiada, aby zavedené mená poskytli istú časť trhu aj novým malým hráčov. Všetko sa to teda nazve liberalizáciou trhu aj napriek skutočnosti, že operátor predáva svoje tarify, len u vymysleného, virtuálneho operátora.
Slovenský virtuálny operátor znamená v preklade do reči praxe obchodníka, ktorý odkúpi prebytočné tarify operátora a so zľavou ich predá. Spokojný sú z obchodného hľadiska obaja. Obchodník dostane do rúk komoditu, s ktorou do doby dohody na obchode nemohol pracovať a operátor sa zbaví taríf, ktoré by aj tak nepredal.
„V zahraničí používateľ u virtuálneho operátora funguje na vlastnej infraštruktúre. Telefonuje cez zahraničného partnera, ktorý to v poplatkoch preratúva domácemu operátorovi, ktorého používateľ má,“ vysvetľoval pre biztweet.eu Ondrej Macko, šéfredaktor PCRevue.
Na Slovensku fungujú štyria skutoční a traja vymyslení operátori. Cenové rozdiely svedčia o tom, že ak by telekomunikačné spoločnosti chceli, mohli by svoje služby poskytovať lacnejšie. Koniec koncov, potvrdzuje to už samotný fakt, že slovenská verzia virtuálnych operátorov existuje. Ak by totiž Telekom, Orange a O2 nedokázali predať voľné prebytočné tarify lacnejšie, ako ich predávajú svojim bežným zákazníkom, nikdy by žiaden virtuálny operátor nevznikol.
Čítajte tiež:
Slovenská pošta chce byť virtuálnym operátorom. Najala top manažéra z Telekom
Virtuálny operátor zavádza zákazníkov. Slovenská pošta je len ďalším vtipom
O čom sa hovorí: Slovak Telekom údajne pokukuje po IT firme Lynx
Výsledok cenzúry Moskvy: Google zatvára svoje inžinierske oddelenie v Rusku
Operátori sa s budovaním LTE pretekajú. V plánoch sú však miernejší
Kellner v Prahe zametá. Slovenské O2 možnosť prepúšťania nekomentuje
Slovenský WebSupport prebral webhostingový biznis Českého servera
Slovenská firma "čistí" linky NATO. Za milióny eur
Zákaznícky servis pre Apple bude poskytovať česká dcéra Xeroxu
Nová šéfka Piano Media: Na jeseň podpíšeme nové zmluvy s vydavateľmi v USA