Ruská mafia vo východnej Európe II: Černoj, Firtaš, Petrov, Chačatrjan, Kumarin

Ruský organizovaný zločin používa Európu ako premostenie so západným svetom. Korupčné prostredie mu pomáha legalizovať príjmy z kriminálnych aktivít a vstúpiť do sveta bielych golierov. Medzi jeho predstaviteľov patria aj Michail Černoj, Dmitrij Firtaš, Gennadij Petrov, Levon Chačatrjan a Vladimir Kumarin.

Aj vo východnej Európe pôsobili a pôsobia bunky najznámejších kriminálnych skupín, ktoré kombináciou veľkých investícií, marketingu a politicky angažovaného zastúpenia prerástli aj do štátnych štruktúr.

Zatiaľ čo na počiatku svojej expanzie tvorili príjmy ruskej mafie hlavne peniaze z vydierania, prania špinavých peňazí, obchodovania s drogami a obchodovania s ľuďmi, v neskorších rokoch sa gro peňazí vytváralo hlavne v legalizácii príjmov z trestnej činnosti vo forme oficiálnych a zdanlivo legálnych investícií, či exportu - importu. Kto sú a boli najznámejší predstavitelia ruskej kriminálnej scény vo východnej Európe?

Dmytro Firtaš

Dmytro Firtaš je ukrajinský oligarcha, ktorý do napadnutia Ukrajiny Ruskom patril k najvýznamnejším šíriteľom ruského vplyvu na Ukrajine. Okrem iného bol údajne spojencom Ruskom dosadeného prezidenta Viktora Janukovyča. Po tom, čo Janukovyč utiekol do Moskvy sa Firtašov vplyv v Ukrajine znižoval.

Firtaš zbohatol na obchode so zemným plynom. Pracoval v plynárenskom priemysle, kde sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti RosUkrEnergo.

S organizovaným zločinom je spájaný hlavne pre zapojenie do viacerých podozrivých obchodov a jeho úlohu bieleho goliera. V roku 2006 bol v Spojených štátoch obvinený z podplácania a prania špinavých peňazí, ale prípad bol nakoniec zamietnutý. V roku 2013 ho zatkli v Rakúsku pre podozrenie z úplatkárstva. Aj on bol zapojený do korupčnej kauzy, ktorá sa týkala ovplyvňovania rakúskych politikov v prospech Ruska.

 

Podobné podozrenia vznikli aj po jeho podpore prezidentskej kandidatúry Donalda Trumpa v USA.

Rakúske úrady napokon povolili vyšetrovanie Ukrajinca žijúceho vo Viedni v Spojených štátoch amerických. Tam sa jeho výpovedí obáva nielen Donald Trump, ale aj ukrajinskí a ruskí politici. Podľa viacerých zdrojov totiž pozná zákulisie boja pro-ruských a proti-ruských politických síl na Ukrajine.

Gennadij Petrov

Gennadij Petrov je postavou spájanou hlavne s praním špinavých peňazí, vydieraním a vraždami na objednávku. Jeho moc je budovaná na základe prepojenia na vládne kruhy a oligarchiu.

Petrov, ktorý sa narodil v Sovietskom zväze v roku 1963, začal svoju kriminálnu kariéru začiatkom 90. rokov, keď sa pridal k notoricky známej ruskej mafiánskej skupine známej ako Solncevskaja Bratva. Rýchlo stúpal v jej hierarchii a koncom 90. rokov bol jedným z najmocnejších členov tejto organizácie.

V roku 2000 bol Petrov zatknutý v Španielsku a obvinený z prania špinavých peňazí. Po zásahu ruskej vlády však bol vydaný do Ruska, kde bol odsúdený na 12 rokov väzenia. V roku 2009 ho však po štyroch rokoch prepustili.

Čítajte aj: 

Ruská mafia vo východnej Európe I: Mogilevič, Ivankov, Tokhtakhunov, Deripaska

Stiahnite si OLIGARCHS & CRONIES: STATE CAPTURE IN POSTCOMMUNIST CZECHIA

Na Slovensku vychádza kniha zavraždeného agenta Litvinenka. Popisuje okolnosti Putinovho nástupu k moci a ruské tajné služby

Od svojho prepustenia sa Petrov naďalej zapája do kriminálnych aktivít vrátane vydierania, vrážd na objednávku a obchodovania s drogami. Napriek svojej trestnej činnosti nebol Petrov nikdy odsúdený za väčší zločin. Je považovaný za veľmi nebezpečného muža, ktorého skupina vyniká hlavne v násilnosti a pripomína polovojenskú organizáciu.

Petrov sa stal ústrednou postavou boja s ďalším ruským bossom Vjačeslavom Ivankovom, ktorý bol napokon v Moskve zastrelený. 76-ročný Petrov bol v druhej polovici 90. rokov spolupracovníkom Vladimira Putina a FSB, ktorú v danej dobe Putin viedol. Podľa niektorých indícií Petrov v zahraničí spravuje aj niektoré majetky ruského prezidenta.

Vladimír Kumarin

Vladimir Kumarin, ruský mafián známy ako „mäsiar z Petrohradu“, bol v roku 2019 odsúdený na 24 rokov väzenia za vydieranie, pranie špinavých peňazí a vedenie takzvaného Tambovského gangu. Je taktiež vyšetrovaný zo zapojenia do množstva vrážd vo viacerých krajinách. Pred úpadkom jeho kariéry však dlho patril k významným mužom, a to aj v oblasti ruského plynárenského a ropného priemyslu.  

Kumarin, narodený v Petrohrade v roku 1963, začal svoju kriminálnu kariéru ako tínedžer, keď sa pripojil ku gangu Tambov. Začiatkom 90. rokov sa stal hlavou gangu. Pod Kumarinovým vedením sa Tambov stal jednou z najmocnejších zločineckých organizácií v Rusku.

Podľa viacerých vyšetrovaní bolo zjavné prepojenie Tambovského gangu priamo s ruskou vládou. Hoci je odsúdený na dlhý trest, podľa viacerých indícií funguje ako hlava skupiny aj spoza mreží. Aktivity gangu sa však obmedzili a hlavne v zahraničí stráca silu.

Levon Chačatrjan

Levon Chačatrjan, známy ako „Kráľ Cigánov“, bol mafiánom a vysoko postaveným členom arménskeho syndikátu organizovaného zločinu v Spojených štátoch. Narodil sa v Arménsku v roku 1965 a začiatkom 90. rokov sa presťahoval do Spojených štátov. Bol známy svojimi násilnými a neľútostnými praktikami a bol zapojený do množstva významných zločinov vrátane vrážd, vydierania a obchodovania s drogami.

V roku 2000 bol zatknutý a obvinený z vydierania a sprisahania s cieľom spáchať vraždu. Nakoniec bol usvedčený a odsúdený na doživotie. V súčasnosti je väznený v USA.

Michail Černoj

Michail Černoj patrí k predstaviteľom takzvaných bielych golierov. Naoko sofistikovaný obchodník je však zapojený do niekoľkých podozrení týkajúcich sa aj únosov, vrážd a vydierania. Bol opakovane zatknutý v zahraničí, no neustále ťažil z následného politického zásahu z Ruska, ktorý mu pomáhal dostať sa na slobodu.

Jeho aktivity sa spájali aj s veľkým biznisom Olega Deripasku, teda priamo vnútorným kruhom Vladimira Putina.

Patril k hlavným predstaviteľom ruského organizovaného zločinu v Británii, kde nielenže pomáhal legalizovať nelegálne príjmy svojich kolegov, ale viedol obchod s drogami, či vydieranie vo vysokých kruhoch biznisu.

Aj preto bol opakovane vyšetrovaný a obviňovaný na území Veľkej Británie, ale aj Spojených štátov amerických.

 

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v krajinách V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pre vývoj demokracie v regióne, kto tieto hrozby spôsobuje aj možné dôvody prečo. Independence sleduje formy negatívnych vplyvov, kľúčové postavy a financie, ktoré za týmto dianím stoja. Práve sledovanie finančných tokov a postáv v zákulisí je tým, čo Independence odlišuje od podobných projektov zameraných na teoretické hodnotenie hrozieb pre demokraciu.

Ak chcete podporiť projekty Independence, môžete sa stať patrónom platformy klikom na tento link, alebo tak urobiť darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP