Podnikanie v slovenských mestách zaťažujú výrazné rozdiely

Pre slovenských podnikateľov, hlavne tých, ktorí realizujú projekty na hranici jednotlivých miest, či regiónov dokáže byť miera poplatkového zaťaženia a daňového zaťaženia zo strany samosprávy rozhodujúcim faktorom pri tom, kde sa rozhodne úradne ustanoviť svoje sídlo.

Podľa analytikov Svetovej banky, ktorí pripravili štúdiu "Doing Business in the European Union 2018: Croatia, Czech Republic, Portugal and Slovakia", je badateľný pomerne výrazný rozdiel medzi jednoduchosťou podnikania v jednotlivých slovenských mestách. 

Hoci ide zo strany samospráv o často podceňovaný faktor, podnikatelia z viacerých oficiálnych, ale aj navzájom predávaných informačných zdrojov vedia, ktoré mesto ponúka aké výhody pre podnikateľa. To isté poznajú aj v opačnom pohľade na bariéry podnikania v meste, či regióne.

Kritérium hodnotenia Svetovej banky tak najčastejšie koreluje so všeobecným povedomím miestnych podnikateľov. 

Založenie spoločnosti je podľa hodnotenia analýzy Doing Business najrýchlejšie a najjednoduchšie v Prešove a v Žiline. Zrozumiteľný stavebný proces v Prešove tiež vedie k rýchlejšiemu získaniu územného rozhodnutia, stavebného povolenia či ku kratšiemu času na získanie prípojok na vodu a na kanalizáciu. Bez ohľadu na poplatkové zaťaženie ide o faktory, ktoré niekedy rozhodujú o tom, či si podnikateľ firmu založí v tomto, alebo napríklad susednom meste. 

Žilina zas podľa Svetovej banky dominuje v oblasti získania dodávok elektrickej energie vďaka rýchlemu a lacnému pripojeniu nového odberného miesta. Trnava boduje v oblasti prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, košický okresný súd je zas pozitívne oceňovaný za rýchle súdne rozhodnutia vedúce k zrozumiteľným rozsudkom. 

Zlou správou je, že väčšie mestá v mnohých faktoroch zaostávajú za menšími. Podnikateľské prostredie v metropolách býva v iných ekonomicky vyspelých krajinách príkladom pre ostatné samosprávy a generuje viac možností. Bratislava zaostáva za väčšinou menších slovenských miest vo väčšine meraných oblastí.

Z poplatkového hľadiska Slovensko vyniká nízkymi nákladmi na prevod vlastníctva nehnuteľnosti, ktoré sú najnižšie v celej Európskej únii (podľa metodológie Doing Business priemerne 272 eur). 

Čítajte aj:

Prevod vlastníctva nehnuteľnosti v podnikaní. Jednoduchý akt v byrokratickom pekle

Prevádzka výrobnej firmy. Čo všetko treba zariadiť?

V poplatkovom zaťažení firiem je na tom Slovensko zle. Problémom je už samotná ignorácia problému

Nízke náklady sú podľa Svetovej banky taktiež dobrým znakom vstupu do vymáhania zmluvných záväzkov. 

Štúdia Svetovej banky Doing Business 2020 oceňuje slovenský prístup k určovaniu výšky poplatkov za pripojenie do elektrickej siete. Zatiaľ čo v mnohých krajinách je poplatok určovaný transformátorom a pre celú krajinu rovnaký, na Slovensku hrá rolu niekoľko regionálnych špecifík - napríklad hrubý domáci produkt. Pomáha to hlavne malým a stredným podnikom v regiónoch, kde je bežný menší príjem. 

Regulačné zaťaženie zo strany samospráv je v mnohých prípadoch dlho neriešenou otázkou. Reforma územného členenia stále nedospela do výsledku, s ktorým by boli jednotlivé regióny absolútne spokojné, a tak samotné často zanedbávajú snahu kultivovať regulačné zaťaženie a zjednodušovať podnikanie na ich území. 

Aj správa Doing Business uvádza ako príklad, kde dokáže neefektívnosť riadenia samospráve pridelených kompetencií tlmiť rozvoj regiónu slovenské mesto - Žilinu. Tá dosiahla v hodnotení Svetovej banky pomerne lichotivé skóre jednoduchosti podnikania, no v procesoch ako schvaľovanie stavebných povolení zaostáva. Podľa autorov štúdie to dokladá fakt, že tak niektoré samosprávy ako aj vlády štátov stále nekladú na zlepšovanie podnikateľského prostredia v jednotlivých regiónoch apel. Ak vykonávajú pozitívne zmeny, týkajú sa iných oblastí.

 

Tomáš Lemešani, text vznikol ako súčasť analýzy pripravovanej pre Republikovú úniu zamestnávateľov

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb