Európska únia bude riešiť kupované diplomy

Nakupovaniu diplomov a titulov v najbližších rokoch odzvoní. Európska únia chce zvýšiť nároky na vysoké školy tak, aby získané vzdelanie uznávali v každom členskom štáte.

Ambíciozny plán je hudbou budúcnosti, už teraz však existujú tlaky na zvyšovanie úrovne vysokého školstva na takú mieru, aby mali diplomy aj z menej prestížnych škôl relevanciu vo viacerých členských štátov. Dnešným problémom totiž je, že ich často neuznáva žiaden iný štát, než ten, v ktorom boli vydané.

Môže za to nízka kvalita a známe kauzy „kupovaných“ diplomov, kedy tituly na súkromných vysokých školách za zvláštnych okolností získavajú politici, či kontroverzní podnikatelia.

„V rámci európskeho vysokoškolského priestoru sa diskutuje o možnej implementácií opatrení, ktoré by zabezpečili na akademické účely, teda účely prístupu k ďalšiemu štúdiu, automatické uznávanie dokladov o vzdelaní,“ potvrdzuje pre Biztweet ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Dôsledkom tlaku európskeho spoločenstva došlo k niekoľkým malým reformným krokom. Tento tlak napríklad oplyvnil metódu prideľovania akreditácií vysokým školám na Slovensku. Značne spolitizovaný systém, kedy akreditácie na študijné programy prideľovali ľudia často spriaznení s danou školou, alebo s ňou spojenými politikmi, od roku 2021 plne nahradí transparentnejšie hodnotenie Slovenskej akreditačnej agentúry zloženej z odborníkov.

Čítajte aj:

Epobočku VšZP využíva 400 tisíc ľudí. Úspory však neprináša

Kaliňák má novú rolu. Riadi stranícku s.r.o.

Tender na nájomníka bratislavského letiska do konca roka 2019

„Ministerstvo kontroluje dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti vysokého školstva. Zároveň platí, že vysoké školy sú samostatné právnické osoby, ktoré majú výhradné právo udeľovať akademické tituly, vedecko-pedagogické tituly a umelecko-pedagogické tituly. Proces uznávania dokladov o ukončení vysokoškolského vzdelania v iných štátoch prebieha do istej miery na individuálnej báze, aj v závislosti od účelu podanej žiadosti,“ konštatuje ministerstvo školstva.

Stále však platí, že na Slovensku existuje niekoľko zarážajúcich precedensov. Súkromné vysoké školy napríklad smie vlastniť aj odsúdená a trestne stíhaná osoba.

V Slovenskej republike pôsobí 12 súkromných vysokých škôl. Ministerstvo v súčasnosti neeviduje žiaden prebiehajúci súdny spor so súkromnou vysokou školou týkajúci sa akreditácie.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb