Z Bureša Babišom: Peter Lövinger

Jedným z tých, ktorí stáli u všetkého podstatného, najmä v prvopočiatkoch vzniku Agrofertu, je podnikateľ Peter Lövinger.

Mediálne málo známe meno figurovalo takmer vo všetkých kľúčových obchodoch Babiša a u prevodov obchodných podielov medzi manažérmi bývalého Petrimexu v prvej polovici deväťdesiatych rokov.

Už 5. marca 1991 založil spoločnosť Sima, ktorá stála najmä u finančných operácií spleti obchodných firiem budúceho Agrofertu. Ešte stále je členom predstavenstva v IPF Conamis Investment. Vo firme je Andrej Babiš priamo členom dozornej rady, no od roku 2011 je spoločnosť v likvidácii.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

V auguste 1991 spoluzakladal tiež nedeliteľnú súčasť podnikateľského príbehu Andreja Babiša – spoločnosť Conamis. Tá bola tiež spoločníkom poľnohospodárskej spoločnosti Fertilagri, kde bol Lövinger po boku ďalších Babišových spojok konateľom. Firma dovážala na český a slovenský trh zeleninu zo severnej Afriky. V roku 2011 síce zanikla, jej sesterské spoločnosti ale obchodujú ďalej.

Čítajte aj:

Z Bureša Babišom: Viera Jurkovičová

Z Bureša Babišom: Kostelecké uzeniny a zášť bývalých majiteľov

Z Bureša Babišom: Kde to všetko začalo a kde vznikol zárodok oligarchu

Do roku 1996 pôsobil slovenský podnikateľ tiež v Compel Invest investičnom fonde. Do roku 2016 bol tiež spoločníkom a konateľom rodinnej firmy Landl, alebo štvrtinovým spoločníkom a konateľom lekárne Beatrix v Martine.

Napriek tomu, že o ňom v médiách nenájdete ani zmienku, postaral sa o jeden z najcitovanejších výrokov o podnikateľských praktikách Andreja Babiša v deväťdesiatych rokoch. „Prevzal celý ruský trh Amofos. To všetko robil predtým Petrimex. Dá sa povedať, že hnojivá robili zhruba 30 až 40 percent petrimáckeho obratu. Jednoducho sa dohodol, že mu budú dodávať tovar na úver. Lehoty splatnosti boli do konca roku. Keď dostal za predaj týchto hnojív peniaze, okamžite ich Rusom vyplatil,“ popisuje biznisové začiatky Agrofertu Lövinger.

 

Ukážka Z Bureša Babišom, Tomáš Lemešani