Z Bureša Babišom: Viera Jurkovičová

Pri zakladaní firiem, ktoré z ničoho nič prenikali do lukratívnych podnikov v štátnom držaní, alebo v jednoduchom nepriamom budovaní pozícií skupiny Agrofert, hralo svoju úlohu niekoľko na prvý pohľad neznámych spoločností.

Je podle Vás Andrej Babiš jako politik a podnikatel ve střetu zájmů?

Dnes už väčšinou nič nehovoriace obchodné názvy boli spojované s Andrejom Babišom najprv iba nepriamo. Zastupovali ich väčšinou Babišovi kolegovia z Petrimexu, alebo advokáti, ktorí sa behom rokov stali partnermi mocného biznismena.

Práve do druhej skupiny patrí bratislavská advokátka Viera Jurkovičová. Jedna z najmenej viditeľných postáv Babišovej minulosti stála u kľúčových fáz vzniku agrochemického giganta.

Z Bureše Babišem viete objednať v eshope, alebo jednoduchým mailom na adrese marketing@biztweet.eu. K dispozícii je aj slovenská verzia Z Bureša Babišom.

Advokátka vstúpila do biznisu okolo chemického priemyslu v regióne hneď po páde bývalého režimu. V roku 1991 ako jedna z dvoch spoločníkov založila spoločnosť Savena. Tá zohrala významnú úlohu pri neskorších majetkových presunoch medzi Petrimexom a Agrofertom.

Čítajte aj:

Biztweet pri zrode novej publikácie o Babišovi

Z Bureša Babišom: Kostelecké uzeniny a zášť bývalých majiteľov

Od roku 1997 do roku 2004 bol konateľom spoločnosti Andrej Babiš. V roku 2004 firma zanikla a jej činnosť sa včlenila do holdingu Agrofert. V Savene sa tiež objavila záhadná švajčiarska spoločnosť Fertagra, ktorá oficiálne obchodovala s agrochemikáliami Agrofertu. Existujú ale skôr jej prepojenia s finančnými operáciami holdingu Andreja Babiša.

Viera Jurkovičová je aktívna dodnes. Je členkou dozornej rady akciovky Qvert, do roku 2016 riadila ako konateľka spoločnosť Podravka International a je konateľkou strojární SFK Slovakia.

 

Ukážka Z Bureša Babišom, Tomáš Lemešani