Štát je v prípade Bžánovej odmeny bezmocný

MH Manažment stále čaká na postup súdneho procesu o určenie odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána. Na pohyby peňazí z účtu kancelárie nemá vplyv.

Advokát tak vo firme smie operovať s odmenou vo výške 17,5 milióna eur. Tú mu štát vyplatil po dohode za obhajobu pri úspešnom zastupovaní v spore o Vodnú nádrž Gabčíkovo. Peniaze boli advokátom vyplatené, následne však prišla obžaloba, ktorá označila zmluvu s AK Bžán za neplatnú. Peňažné prostriedky boli preto na účte kancelárie zamrazené.

Následne však boli v tomto roku rozhodnutím Ústavného súdu Slovenskej republiky a následným rozhodnutím Úradu špeciálnej prokuratúry generálnej prokuratúry Slovenskej republiky odblokované. Ústavný súd rozhodol, že špeciálna prokuratúra porušila zákon a preto jej rozhodnutie o blokácii zrušil ako nezákonné.

„Spoločnosť MH Manažment sa opakovane snažila cez neodkladné opatrenie tieto prostriedky blokovať až do rozhodnutia vo veci samej. Bohužiaľ, súdy sa nestotožnili s tým, že hrozí riziko, že sa peňažné prostriedky vyvedú z AK Bžán a zmarí sa tak možné vrátenie týchto prostriedkov respektíve ich časti do štátneho rozpočtu,“ uvádza pre Biztweet hovorkyňa MH Manažment Scarlett Filipovičová.

Štátna firma, ktorú čaká aj pre kauzu nadmernej odmeny zánik a včlenenie do chystaného štátneho energetického holdingu, dodáva, že má obavy z toho, že napriek nevyriešenému sporu o výšku odmeny, advokát peniaze z účtu využije, alebo presunie.

Vo veci prebieha súdne konanie, v ktorom sa doposiaľ ešte neuskutočnilo pojednávanie. Došlo len k výmene písomných stanovísk strán. V tomto konaní súd určí, koľko by mala byť primeraná odmena pre AK Bžán.

Predmetom sporu, v ktorom právna kancelária advokáta Bžána uspela, bolo rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré konštatuje, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba v roku 2006 nemal podpísať zmluvu na zabezpečenie prevádzky vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami, ovládanými v tej dobe talianskou firmou Enel, ale namiesto toho mal usporiadať tender.

Čítajte aj:

Polícia za zmiznutie munície z armádnych skladov nestíha nikoho

OLAF vyšetruje Plavčanove dotácie. Ministerstvo informácie neposkytuje

Fico a Vadala. V čom spočíva hra o pravdu?

Ministerstvo hospodárstva na základe tohto verdiktu v roku 2015 prevzalo vodnú elektráreň. Bývalý majoritný akcionár, na ktorého tričko išli náklady súvisiace s kontroverzným krokom vlády sa potom obrátil na viedenskú arbitráž, kde po štáte žiadal odškodné vo výške 588,2 milióna eur. Neuspel.

Úspech štátu však čoskoro zatienili informácie medializované prostredníctvom opozičných politikov. Právna kancelária patriaca Radomírovi Bžánovi, faktúrovala za víťazstvo v právnom zápolení 64 miliónov eur.

Astronomická odmena a následný tlak verejnosti nakoniec nenechali chladným ani ministra hospodárstva Petra Žigu. Za nevýhodnú zmluvu na právne služby vinil vedenie štátnej firmy MH Manažment, ktoré vzápätí odvolal.

Radomír Bžán, spájaný s exministrom dopravy vládneho Smeru Jánom Počiatkom, na mediálnu búrku reagoval zmenou výšky požadovanej odmeny. Za víťazstvo v kauze Gabčíkovo razom požadoval menej – 17,5 milióna. Táto suma mu bola vyplatená, ale štát chce ďalšou žalobou jej výšku korigovať.

Zmluvu s advokátom uzatváral ešte Fond národného majetku, v centrálnom registri zmlúv však nezverejnil prílohu, kde majú byť uvedené podmienky odmeny. Zmluvu s Bžánom podpísal vtedajší šéf fondu a bývalý poslanec Smeru Branislav Bačík. Ten do odvolania Žigom riadil aj nástupnícku organizáciu MH Manažment, ktorá platnosť zmluvy obhajovala.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope