PZP: ako vybrať, či odmietnuť poistku?

Platiť povinné zmluvné poistenie je zákonná povinnosť. Ceny sa však menia a ponukovo odlišujú.

Každá poisťovňa má možnosť k výročiu zmluvy upraviť výšku poistného. Rovnaký, alebo podobný krok smiete spraviť aj vy.

Poisťovne v rámci konkurenčného boja prichádzajú na trh s rôznymi výhodami alebo akčnými ponukami povinného zmluvného poistenia (PZP) pre rôzne skupiny vodičov. Pre klientov je to šanca, ako ušetriť desiatky až stovky eur ročne. Týka sa to hlavne vodičov, ktorí jazdia bez nehôd.

Poisťovne zasielajú k výročiu poistnej zmluvy predpis poistného na ďalšie obdobie. Bez zmeny ceny je možné zmluvu ukončiť iba písomnou výpoveďou najviac 6 týždňov pred jej výročím.

Dátum výročia PZP najľahšie zistíte na zelenej karte. Je to dátum, do kedy zelená karta platí. Ak sa však cena poistenia mení oproti cene za minulý rok, máte možnosť navýšenie odmietnuť a zmluvu vypovedať.

Čítajte aj:

Small Business Act: čo prináša nášmu podnikaniu

Upravený zákon o konkurze znevýhodnil právnické osoby

Pri navýšení ceny môžete zmluvu vypovedať v lehote 30 dní od dátumu písomného oznámenia zmeny poistného. Vychádzajte vždy z dátumu, ktorý je uvedený na výročnom liste, nie z dátumu, kedy ste list prevzali.

Výpoveď zmluvy je potrebné zaslať v písomnej podobe alebo odovzdať osobne na pobočke poisťovne a musí byť podpísaná poistníkom, teda tým, kto zmluvu uzavrel. Platnosť pôvodnej zmluvy dobieha do výročia a je ukončená až vo výročný deň. Medzitým si môžete v kľude porovnať ponuky iných poisťovní a uzavrieť novú poistku.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope