Sci-fi len pre rojkov? V doprave sa približuje realite

Mimozemské lode, hologramy a myšlienkové prenášanie informácií. Science fiction nie je len pre fanúšikov snovej literatúry a filmov. Dopravné štúdie ukazujú, že realita a sci-fi k sebe ešte nikdy nemali tak blízko.

Ste za transformáciu slovenskej energetiky na výraznejšie zapojenie obnoviteľných zdrojov?

Dôvodom môže byť aj samotný fakt, že množstvo vývojárov technologických firiem v oblasti dopravy priznáva, že čerpá inšpiráciu hlavne zo sci-filmov, komiksov a literatúry.

Hyperloop

Niekedy stačí oprášiť staré archívy. Vie o to aj Elon Musk, ktorý znovu oživil starú myšlienku zakladateľa jeho spoločnosti Tesla.

Systém vysokorýchlostnej dopravy je postavený na prepravnom prostriedku vo forme kapsule, ktorá sa má pohybovať v potrubnom systéme. Vákuové pumpy a kompresory znížia tlak v potrubí, čo oproti atmosferickým vplyvom výrazne zníži spomaľujúce faktory. Kapsula je tak omnoho rýchlejšia a energeticky menej náročná.

Autonómne vozidlá

Ponáhľate sa na parkovacie miesto, ale predbehne vás auto, ktoré nikto nešoféruje? Nie nemusíte ísť k očnému špecialistovi, alebo psychológovi. Záhadné autonómne autá existujú už aj dnes. Testujú ich a čoskoro sa s nimi možno stretnete aj v ostrej premávke. Pokrokové krajiny už autonómne autá používajú v nákladnej doprave na uzavretých pozemkoch, ako sú napríklad prímorské prístavy.

Čítajte aj:

Raketové korčule a elektrické bicykle. Vozidlá budúcnosti

Je chytrá doprava bezpečná? Autonómnym autám ľudia neveria

Hoverboard

Hoverboard nazývaný aj elektroboard, či mini segway používateľ riadi presúvaním váhy do smerov, ktorými chce v pohybe pokračovať. Dokáže tak rýchlo a flexibilne reagovať na okolie, ktorému sa chce vyhnúť, pridať tam, kde si to smie dovoliť, naopak byť ostražitý tam, kde hrozí riziko zrážky.

Práve vďaka týmto výhodam stúpla popularita chytrej dosky hlavne v západných krajinách. Postupne na ňu narážame aj na slovenských chodníkoch.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope