O peklo na koľajniciach je dobre postarané. Wagon Slovakia zarába milióny

Za otrasné služby v reštauračných vozňoch dostane Wagon Slovakia 23 miliónov eur. Nedá sa to zmeniť.

Peklo na koľajniciach. Tak by sa dali nazvať niektoré z jázd vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko. Ignorovanie hygienických pravidiel je do oči bijúce. Napríklad pravidelná linka Ex Košičan na trati medzi Prahou a Košicami jazdí už niekoľko mesiacov bežne bez klimatizácie. Ak by kontrola fungovala ako má, vlak by depo neopustil a slovenský železničný monopol by okrem opravy platil aj mastnú pokutu.

To, že to firma ignoruje je však rovnako, ako nefunkčný internetový obchod a arogancia personálu samozrejmosťou. Na Slovensku je to tak. Pokiaľ neskončí niektorý z cestujúcich po kolapse v nemocnici, 50 stupňový Košičan bude po koľajniciach jazdiť ďalej.

 

Zmluva snov

 

Nečudo, firma s prezamestnanosťou a zlým riadením vo svojej histórii snáď nikdy nevykázala dobrý hospodársky výsledok. Aby si nehospodárni železničiari prehĺbili stratu ešte viac, v roku 2008 podpísali nevýhodnú zmluvu s Wagon Slovakia Košice.

„Rámcová dohoda na poskytovanie ubytovacích a pohostinských služieb v lôžkových, ležadlových, reštauračných a bistro vozňoch bola podpísaná so spoločnosťou WAGON SLOVAKIA Košice, a.s. dňa 29. septembra 2008 ako výsledok verejného obstarávania. Rámcová dohoda bola uzavretá na finančný objem 22 890 852,-  EUR bez DPH. Na základe Rámcovej dohody boli uzatvárané  ročné vykonávacie zmluvy pre aktuálny grafikon vlakovej dopravy,“ odpovedala na otázky biztweet.eu vedúca oddelenia zákazníckych podaní Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Matoleková.

Áno odpovedať nám musela vedúca zákazníckeho oddelenia. Firma, ktorá má na starosti zákaznícku časť železničnej prepravy na slovenských železniciach totiž nemá hovorcu. Železnice Slovenskej republiky (áno je to iná firma) nám odpovedali, že s otázkou zákazníckych služieb nemajú nič spoločné.

 

 

Keď sme sa z byrokratického nezmyslu po týždňoch čakania na odpovede vymotali, pochopili sme, že na slovenských koľajniciach nie sú zvyknutí na otázky. Wagon Slovakia Košice je prakticky od víťazstva v štátnom tendri neodvolateľná. Nezávisle od toho, ako zle svoje služby vykonáva, bude v slovenských „reštauračákoch“ dokiaľ svoj 23 miliónový koláč nezje.

Kontrola kvality služieb je nulová a firma bude pokračovať bez ohľadu na počet sťažností zákazníkov. Wagon Slovakia Košice nevykonáva služby priamo, ale cez subdodávateľov – zvyčajne malé živnosti bez výraznejšej kvalifikácie.

 

Skutočné zážitky

 

A ako to vyzerá v praxi? Uvediem len jednu skúsenosť, ktorá sa v rôznych variantoch opakuje pri mnohých jazdách vlakom Železničnej spoločnosti Slovensko.

Do vlaku smerujúceho do Prahy som nasadol v Poprade. Ako prvé ma prekvapila veselá nálada v reštauračnom vozni. Jedna z čašníčok sedela s klientmi pri stole a pila s nimi borovičku. Druhá sa chichotala v kuchyni a miesto obsluhy umývala poháre. K zákazníkom sa dostala po zhruba štyridsiatich minútach a hneď ich pri pohľade na preplnený vozeň poslala do prázdneho v prvej triede. Vraj ak budú konzumovať, je to v poriadku aj bez lístku do nej.

 

 

Potom zase dlho nič. Miesto jednej, či druhej čašníčky prišiel v priebehu polhodiny iba kontrolór lístkov, ktorý každému z hladných cestujúcich vypísal pokutu za to, že lístok do prvej triedy nemajú.

O ďalších desať minút prichádza do vozňa čašníčka s pokrikom „Kto chce Plzeň, ruku hore!“

 

Účet v kalkulačke mobilu

 

Ľudia nechápavo, no so smädom vyvolaným nefunkčnou klimatizáciou dvíhajú rozpačito ruky. A potom? Zase nič. Až o polhodinu vystupuje už v civile prezlečená čašníčka na perón v Žiline a do rovnošaty sa miesto nej prezlieka nenadšene sa tváriaci mládenec.

Ten potom ľuďom vysvetľuje, že je to hanba, ale kolegyňa to prehnala s alkoholom. Nečakane dokonca obslúžil, zhruba po dvoch hodinách tých cestujúcich, ktorí sa na to medzičasom nevykašľali. Tesne za ním prichádza medzi obslúžených druhá čašníčka, ktorá sa hodiny neukázala a vypytuje sa jediacich ľudí, či niečo nechcú. Potom? Zase nič. Až zhruba hodinu pred Prahou. To som si už pýtal aj účet. Čašník však zabudol, čo som mal. Tak mu to teda diktujem, na čo on spočítava výslednú sumu vo svojom mobile a miesto bločka mi dáva na stôl akýsi poznámkový blok. Platím teda predražené jedlo a pitie bez bločka a vyčerpane čakám na koniec zúfalstva.

 

 

Keď sme sa na to, ako kontrakt so Železničnou spoločnosťou Slovensko a svoje služby na tratiach hodnotí samotná Wagon Slovakia Košice, nič sme sa nedozvedeli. Na prvé veľmi konkrétne otázky nám marketingová manažérka spoločnosti Dagmar Klimentová odpovedá s tým, že sa máme pozrieť na internetové stránky ich firmy.

Pozreli sme sa a samozrejme odpovede na naše konkrétne otázky nenašli. Na slušnú email manažérke s prosbou o to, či by predsa len nemohla aspoň stručne zodpovedať časť informácií, ktoré požadujeme sme už odpoveď nedostali. Na záver len pripomínam, že tento byrokratický „motanec“ platia daňoví poplatníci z vlastného. A ku všetkému musia peklo na koľajniciach tolerovať. 

 

Čítajte viac:

Na jeseň príde na koľajnice spravodlivosť. Za meškanie vlaku bude odškodné

Železnice mali monopol dvadsať rokov. Ako to, že im zrazu pribudne konkurencia?

Porážka štátneho ZSSK Cargo zatiaľ zažehnaná. Zohnali dvesto miliónov