Zákonná úprava má rozviazať ruky taxikárom. Pomáha aj zdieľaným službám

V apríli 2019 začne platiť novela zákona o cestnej doprave. Prekope pravidlá pre taxikárov.

„Novela zákona o cestnej doprave reaguje aj na nové trendy v oblasti kolaboratívnej ekonomiky a podporuje využívanie digitálnych platforiem pri podnikaní v oblasti prepravy osôb. Cieľom novely zákona bolo takisto zrevidovať a zjednodušiť podmienky v taxislužbe na základe aplikačnej praxe a nastaviť vhodnejšie princípy tak, aby sa v čo najväčšej miere zamedzilo nelegálnemu spôsobu podnikania v taxislužbe,“ uvádza pre Biztweet tlačový odbor ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Novela mala podľa vyjadrenia rezortu dopravy taktiež stanoviť jednotné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetkých prevádzkovateľov taxislužby. Inými slovami odstrániť jednoduchšie podmienky pre zdieľané taxislužby a uvoľniť prístup k niektorým ich výhodám aj konvenčným taxislužbám.

Čítajte aj:

Slováci podporujú Zemanov budovateľský sen. Pred negatívami zatvárajú oči

Štát vlani vydal 610 diplomatických pasov. Presnú evidenciu neprezrádza

Ruší sa napríklad podmienka odbornej spôsobilosti v taxislužbe, podmienka finančnej spoľahlivosti a takisto nutnosť skúšky na vydanie preukazu vodiča vozidla taxislužby.

„Medzi ďalšie podstatné zmeny patrí vek vodiča taxislužby, ktorý je aktuálne 21 rokov, po nadobudnutí účinnosti zmien sa táto podmienka ruší a jazdiť na taxíkoch budú môcť od 18 rokov, po nadobudnutí vodičského preukazu. Novelou sa zavádza aj prevádzkovanie dispečingu , teda kto bude prevádzkovať taxislužbu, si musí zabezpečiť povolanie na dispečing, ak sám nie je prevádzkovateľom služby,“ uvádza ministterstvo dopravy.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope