Česká poisťovňa získala od J&T 10 miliónov. Za Slovakia Steel Mills

Finančná skupina J&T musela zaplatiť českej štátnej poisťovni 271 miliónov českých korún, teda asi 10,3 milióna eur. Ručila totiž za úver Slovakia Steel Mills.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) vymáha peniaze rovnako ako ďalší veritelia v nekonečnom insolvenčnom konaní minioceliarne Slovakia Steel Mills z východoslovenského Strážskeho. Po krachu podniku musela EGAP vytvoriť rezervu vo výške 3,8 miliardy korún.

"V prípade minioceliarne v Strážskom došlo k vymoženiu sumy 271 miliónov korún vďaka úspešnej žalobe na ručiteľa časti úveru," uviedol riaditeľ EGAP Jan Procházka. Štátna poisťovňa vo vymáhaní zvyšného dlhu pokračuje. Za nemalé úvery Slovakia Steel Mills pritom ručí práve skupina J&T.

Ako Biztweet informoval na jeseň, košický okresný súd rozhodol v prípade konkurzu oceliarne Slovakia Steel Mills zo Strážskeho tak, že sa firma bude predá v medzinárodnej súťaži.

Správca konkurzu má predať majetok, ktorý pripadá veriteľom Česká exportná banka, TERRASTROJ a Autumn League. Ide o pozemok, samotnú budovu továrne a výrobné stroje. Nevedno prečo sa ale medzinárodná súťaž doposiaľ nekonala. Konkurzný správca na opakované otázky Biztweetu neodpovedá. Odhadovaná cena továrne je 42 miliónov eur.

Čítajte aj:

Zadržaní v prípade podvodov okolo Slovakia Steel Mills sú na slobode

Arca a Slovakia Steel Mills? Deratizáciou sa vraj nezaoberá

Miesto predaja ako celku dochádza k pokračovaniu postupného speňažovania majetku. Naposledy, koncom apríla, veriteľský zbor rozhodol o predaji emisných povoleniek továrne.

V roku 2007 Česká exportná banka požičala Slovakia Steel Mills 4,6 miliardy korún na vybudovanie závodu v Strážskom výmenou za to, že technológiu dodajú českí exportéri. Oceliarne začali vyrábať až v roku 2011, v nasledujúcich dvoch rokoch ale každý rok vykázali stratu a skrachovali.

Konkurz továrne, ktorá skrachovala v roku 2013 sa spája s podozreniami, že ju ku krachu zámerne priviedli jej majitelia. Továreň bola zapletená aj do rozsiahleho karuselového podvodu.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme