Bašár al-Assad: Miliardy dôvodov prečo dopúšťa utrpenie svojho ľudu

Roky trvajúce vojnové šialenstvo, utrpenie kedysi vyspelej sýrskej spoločnosti a pod ťarchou geopolitických hier prehlbujúca sa kríza. Dôvodom prečo prezident Asad nočnú moru dopúšťa je jednoduchý mamon. V Sýrii kontroluje majetky za miliardy dolárov.

 

Bašár al-Assad sa narodil 11. septembra 1965 ako druhý syn bývalého sýrskeho prezidenta Hafez al-Asada. Hafez sa dostal k moci prostredníctvom puču v roku 1970. Armádu integroval do svojho politického režimu a vládol Sýrii železnou päsťou. Bašár dlho nekráčal v jeho stopách. Držal sa späť a chcel byť oftalmológ. Študoval medicínu na univerzite v Damašku a v roku 1992 sa presťahoval do Anglicka, kde očné lekárstvo doštudoval.

Vládu nad Sýriou mal prevziať jeho brat Basel. V roku 1994 však zahynul pri autonehode a otec začal Bašára školiť ako sa vedie diktatúra. Bol poslaný na vojenskú akadémiu, kde sa stal plukovníkom.

10. júna 2000 Hafez al-Assad zomrel. Krajinu prevzal Bašár. Ten bol do značnej miery považovaný za mladšieho progresivnějšího arabského vodcu a preto do neho všetci vkladali nádeje, že zmení brutálny režim jeho otca.

V roku 2001 síce vyzerala Sýria ako moderná krajina, štát s veľkým potenciálom však dusila korupcia a nedemokratické princípy. Tie sa Bašárovi napriek plánom na reformy nikdy nepodarilo vykoreniť. Ďalšie roky viedli ku krízam a rastúcemu napätiu s Libanonom, Tureckom, či Izraelom. Až prišla arabská jar, ktorá spustila tiež krvavý pokus o povstanie v Sýrii.

Čítajte aj:

Pablo Escobar a El Chapo. Aké majetky majú narkobaróni?

Kokaínový kráľ je von. George Jung sa po dvadsiatich rokoch dostal na slobodu

Klan Asadovcov je s krajinou zrastený natoľko, že ho prezident odmieta v záujme nastolenia mieru opustiť. Jedným z hlavných dôvodov sú majetky. Väčšinu z nich už kvôli medzinárodným embargom zo štátu nevyvedie. Nájsť spojenca, ktorý by si vzal na tričko jeho exil je dnes tiež neľahké.

Za porušovanie ľudských práv už Asad zaplatil zmrazením účtov vo Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických aj Švajčiarsku. Len britské a švajčiarske úrady počas posledných 14 mesiacov zastavili pokusy previezť do Európy zhruba 200 miliónov dolárov rodiny. Časť peňazí vie presúvať do daňových rajov a Ruska. Pod drobnohľadom to však postupuje pomaly.

Čisté imanie Asada odhaduje portál celebritynetworth.com na 1,5 miliardy amerických dolárov. Ide pritom len o hotovosť, ktorú má dostupnú. Celý majetok rodiny diktátora sa odhaduje na zhruba tri štvrtiny celého štátneho majetku Sýrie. Vlastní niekoľko nehnuteľnosti, továrne, energetické podniky a licencie na predaj tovaru do cudziny.

Aktíva rodiny sú skryté v rade štátnych podnikov, o ktoré by v prípade odstúpenia prišiel. Celkovo je v hre 60 až 122 miliárd amerických dolárov.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme