Kokaínový kráľ je von. George Jung sa po dvadsiatich rokoch dostal na slobodu

Kráľ drogových historiek a drog samotných George Jung je od minulého týždňa na slobode. Legenda si odsedela dvadsať rokov.

Hoci bol drogovým barónom, dodnes ho uznávajú aj špičkoví manažéri obchodných společnosti. Jeho odvaha, systém distribúcie a vzájomnej komunikácie členov jeho siete bol totiž inšpirujúci. V roku 2001 bol vďaka tomu o Jungovi natočený film Blow, v ktorom ho stvárnil Johny Depp.

George Jung bol mladíkom, ktorý dokonale kopíroval americké ideály. Hoci nebol najchytrejší, okolie ho obdivovalo,  na strednej škole bol totiž úspěšným športovcom – hráčom amerického futbalu.

Potom ho však odrazu, akoby mávnutím čarovného prútika prestalo baviť plniť sny svojich rodičov. Keď začal študovať na University of Massachusetts, prišli jeho prvé dotyky s drogami.

Najprv ako rekreačný konzument, potom ako díler, začal obchodovať s marihuanou. Z malej „brigády sa po chvíli stal „plný úväzok“ drogového dílera.

George nechal školu a začal pravidelne lietať do Los Angeles. Odtiaľ dovážal kilá trávy, ktorú následne so známym predával. Často mu pomáhala jeho priateľka. Bola letuškou a tak jej na letiskách nikto nekontroloval batožinu.

Prostredníctvom civilných letov však ako stále mladý a neznámy díler nemal příležitost dostať sa k vačším množstvám marihuany, stále převázal len toľko, koľko sa dalo v príručnej batožine uniesť.

To sa rozhodol zmeniť. Spolu so svojim partnerom vyrazili do Mexika. V Puerto Vallarta hľadali niekoho, kto by ich vedel posunúť k bossom miestnej drogovej mafie. Dlho sa im to kvôli neznalosti španiellčiny nedarilo.

Zlom prinieslo az stretnutie s blondýnou vo Volswagene, ktorý spolu s partnerom George Jung stopoval. Vodička vyzvedala, prečo sa mladíci vybrali do tak nebezpečnej časti Mexika. Keď ich účel cesty prezradili, žena ich zaviedla za svojim priateľom.

 

 

Bol to syn mexického generála. Hoci ho George Jung neskôr označil za šialenca, Mexičan mal skvelý prístup k širokej škále drog a premyslený plán, ako ich prepravovať do Spojených štátov. Veľké balíky marihuany prevážali cez hranice na niekoľkých malých lietadlách. Časom si dokonca vytvorili niečo ako vlastnú flotilu.

Jung nakúpil marihuanu v cene 20 dolárov za kilo a v USA ju predával za 300 až 350 dolárov za kilogram. Už po pár týždňoch si takto zarobil 250 tisíc dolárov, čo je zhruba 1,6 milióna amerických dolárov v súčasnosti.

Zlom v Jungovej kariére prišiel v roku 1994. Jeden z jeho dílerov, ktorý predával aj heroín prezradil pod hrozbou vysokého trestu Jungove meno. Toho potom prichytili s veľkým množstvom sušiny, začo šiel do väzenia. V tom čase však polícia bojovala proti tvrdším drogám a tak marihuanový priekopník obišiel s malým a miernym trestom.

Umiestnili ho do väznice Danbury. Väzbu, ktorú Jung neskôr označil za pohodovú mu navyše spestrili spoluväzni. V rámci krátenia dĺžky trestu mu boli povolené motivačné podnikateľské prednášky pre spoluväzňov. Ako ale sám priznal, z väznice v Danbury sa stala vysoká škola zločinu. Miesto toho, aby ostatných učil ako sa po prepustení na slobodu zamestnať učili oni jeho ako vymýšľať finty na to, aby ho nezajali.

Celu si Jung delil s Kolumbíjčanom Carlosom Lehderom. Ten mu začal hovoriť o kokaíne. Jung sa spočiatku myšlienke obchodovania s tvrdšou drogou bránil. Keď sa ale dozvedel, že dokáže kokaín nakupovať za 5000 dolárov za kilogram a predávať ho za dvanásťnásobok, nechal sa na spoločný projekt s Carlosom Lehderom nahovoriť. Rok vo väzení strávili obaja plánovaním svojej distribučnej siete.

Po prepustení prišla Jungovi správa z Kolumbie. Mal nájsť dve letušky, ktoré by boli ochotné kokaín z Kolumbie do Spojených štátov priviezť. Jung s tým nemal problém, ale ženám nikdy neprezradil, čo v kufri nesú.

 

 

Po prvých zárobkoch sa však peniaze partnerom málili. Začali tak opäť používať malé lietadlá. To si ich už všimol notoricky známy drogový barón Pablo Escobar. Dohodol s nimi obchod, v rámci ktorého previezli do Spojených štátov tonu a pol kokaínu. Použili k tomu päť ukradnutých súkromných lietadiel.

Už po pár týždnočh si tak George Jung ako medzičlánok obchodu zarobil 15 miliónov amerických dolárov, čo je v dnešnom prepočte približne 60 miliónov.  

Ako medzičlánok však doplatil na to, že nemal prístup k zdroju ani k predaju kokaínu. Netrvalo dlho a jeho pertner Carlos Lehder rozbehol biznis, v ktorom Junga vynechal. Na Bahamách otvoril spoločnosť, ktorá mala vlastnú leteckú flotilu a jachty. S bahamskou vládou sa dokonca dohodol na tom, že ho do Spojených štátov nikdy nevydá. Mohol tak bezstrestne voziť do USA približne 300 kilogramov kokaínu denne. Spoločnosť zarábala stovky miliónov dolárov ročne. Samotný Lehder si zarobil tri miliardy.

George Jung sa odčleneniu svojho partnera nebránil. Vedel, že nie je dosť silný na to, aby porazil kolumbijský kartel a tak sa pokúsil na Pabla Escobara nakontaktovať sám, priamo a získal tak prístup k stále slušnému množstvu kokaínu. Vozil ho ako za starých čias na ukradnutých lietadlách a zarábal milióny dolárov mesačne.

 

 

Zarobenú hotovosť ukrýval v niekoľkých domoch, ktoré kúpil, no množstvo peňazí ho donútilo časť z nich vložiť do banky. Urobil tak v Paname, kde vložil 100 miliónov dolárov, čo je dnes asi 250 miliónov amerických dolárov.

Veľkou čiastkou, ale na seba upozornil. Čoraz viac sa mu venovala protidrogová federálna polícia DEA. Miesto toho, aby sa stiahol do úzadia a vyčkal, dokiaľ o neho policajti stratia záujem, rozbiehal aktivity ešte výraznejšie. Zapájal sa dokonca do niekoľkých ozbrojených akcií, na vlastné oči videl niekoľko popráv kartelu a sám šiel do čoraz väčšieho rizika. Mohla za to do veľkej miery aj závisloť, ktorú si na kokaíne vytvoril.

Stala sa mu osoudnou. Prestal byť ostražitý a nezistil, že jeho starý známy, pilot, ktorý mu ešte roky dozadu pomáhal prevážať marihuanu, pracuje pre DEA. Jung ho kontaktoval a chcel spolu s ním previezť 1754 libier kokaínu v kradnutom lietadle. Polícia ho ale zadržala a odsúdila na šesťdesiat rokov väzenia. Trest si znížil informáciami, ktoré vedel o Carlosovi Lehderovi.

Ako sme spomenuli na začiatku, na slobodu sa dostal po dvadsiatich rokoch 2.júna 2014. Zatiaľ neposkytol žiadne interview a tak nikto nepozná jeho plány. Zostarnutý drogový podnikateľ sa ale v roku 2001 nechal v rozhovore počuť, že dodávky drog z juhu do USA nie je možné zastaviť. Svoje skutky nikdy neoľutoval a sám seba dáva za príklad toho, ako sa môže ktokoľvek vypracovať z nuly na miliardára. Stačí k tomu odvaha. 

 

 

Čítajte viac:

Legenda porna a kráľovna mokrých snov tínedžerov Jenna Jameson zarobila tridsať miliónov

Najväčší problém pornohercov? Dôchodok

Česi už marihuanu predávajú legálne. Na Slovensku by šiel do basy aj pacient s rakovinou