Ivan Kozák: Do klubov nalejeme peniaze

Chceme, aby kluby vedeli, že do ligy vstupujú s nejakým garantovaným príjmom, ktorý je v ich rozpočte relevantnou položkou. Naša cesta je v kvalitnej podpore mládeže, z ktorej vyjdu kvalitní hráči podobní Škriniarovi, Bénesovi, Bérovi či Kaluovi, ktorí odchádzali zo slovenských klubov za 7-miestne odstupné. Prezident futbalovej Únie ligových klubov Ivan Kozák pre Biztweet.

Biztweet: Únia ligových klubov si v tomto roku dáva za jeden z hlavných cieľov pritiahnuť viac peňazí do ligových súťaží. Ako to chcete dosiahnuť?

Ivan Kozák: Zvýšenie prílevu financií do profesionálneho futbalu je jednou z našich priorít. V otázke centralizovaných TV a marketingových práv nás aktuálne zastupuje exkluzívne agentúra U! Sports, naša snaha smeruje k tomu, aby bol na marketingovom a mediálnom trhu o najvyššiu súťaž zvýšený záujem. Z tohto dôvodu sme pred tromi rokmi schválili v rámci Únie ligových klubov Strategický plán rozvoja profesionálneho futbalu, ktorý definuje jednotlivé kroky v športovo-technických, ale aj marketingových a TV otázkach. Viditeľne na verejnosti môžu byť jednotlvié časti celkového plánu, ako je skŕátenie prestávky medzi jesennou a jarnou časťou ligy úprava modelu súťaže, vznik Nadácie Únie ligových klubov - Naša liga, či eventové projekty Fortuna ligy na sezónnej báze.

Biztweet: V súčasnosti je nielen slovenská ekonomika v dávno nevídanej kondícii. Prečo to podľa vás v našom futbale nie je vidieť?

Ivan Kozák: Je to komplexný problém. Netýka sa iba futbalu, ale športu ako takého. Podpora športu a športujúcej mládeže je podpora zdravého životného štýlu. Ak sa bavíme iba o fortunaligových futbalových kluboch, tak tie robia pre spoločnosť obrovskú službu v tom smere, že zabezpečujú pravidelný tréningový proces pre zhruba 3600 detí. Prijatím nového Zákona o športe sa zaviedol určity logický rámec podpory športu, ale je potrebné sa v diskusiách posunúť ďalej. Pracovná skupina, ktorá pracovala na príprave tohto zákona, navrhovala totiž komplexnejšie riešenia ako bol superodpočet, či spoznorská zmluva. V športe sa cez dane točí pre štát obrovské množstvo peňazí a pre nás by bolo kľúčové, aby sa väčšia časť týchto peňazí investovala predovšetkým do podpory mládežníckeho športu.

Biztweet: Pomožu nové futbalové štadióny?

Ivan Kozák: Nové futbalové štadióny nie sú samonosné. To znamená, že keď ich budeme mať, nebudeme automaticky mať aj divákov. Pri prvých zápasoch je viditeľný efekt nadšenia z niečoho nového, no je potrebné týchto fanúšikov reálne udržať na tribúnach aj pri slabších športových výsledkoch, či v zápasoch s menšou atraktivitou. Toto všetko si uvedomujeme, aj preto sme rozbehli v spolupráci s partnermi projekt Futbalmania, podporený z prostriedkov Erasmus +, kde chceme klubom pomôcť s kontinuálnou prácou s fanúšikmi na báze sociálnej práce. Budú môcť nabrať inšpiráciu v porovnateľných futbalových kluboch zo západnej Eurúpy. Pevne veríme, že aj toto nám pomôže pri napĺňaní nových štadiónov.

Biztweet: Štadión nie je všetko. Stavia ho napríklad aj Prešov. V súčasnosti však dostáva zápas po zápase debaklové prehry. Ako docieliť dlhodobú výkonnosť kádrov na prvoligovej úrovni?

Ivan Kozák: Toto je otázka na jednotlivé manažmenty klubov. Samozrejme, úlohou ligy ako centrálneho orgánu je garantovať, čo najvyšší príjem z TV a marketingových práv, tak aby kluby mohli vo svojich radoch udržať vyššiu kvalitu. Musíme si však reálne povedať, že v našich podmienkach je kľúč v koncepčnej práci s mladými hráčmi, domácimi a zahraničnými, lebo z dlhodobého pohľadu určite nebudeme schopní vybudovať na Slovensku finančnú silu ako majú kluby Bundesligy, ci Premier league. Naša cesta je v kvalitnej podpore mládeže, z ktorej vyjdu kvalitní hráči podobní Škriniarovi, Bénesovi, Bérovi či Kaluovi, ktorí odchádzali zo slovenských klubov za 7-miestne odstupné.

Biztweet: Súťaži iste nepomáhajú ani kauzy ako v tejto sezóne vyrobila Myjava. Ako docieliť, aby kluby fungovali dlhodobo a nemenili zámery zo dňa na deň?

Ivan Kozák: Opäť, toto je dlhodobá práca. Prípad Myjavy nás všetkých zasiahol, pretože 3 roky kontinuálne pracujeme na zvyšovaní hodnoty nášho produktu. Naša liga pomohla reprezentačnej 21-tke tým, že kluby dokázali pripraviť hráčov, ktorí konkurovali silnému Holandsku, či Turecku a postúpili priamo na ME do 21 rokov, kde majú problem sa dostať sa oveľa silnejšie asociácie. V tomto smere nás mrzí, že časť 3-ročnej práce bola takto znehodnotená.

Odpoveďou na vašu otázku je opäť viac finančných prostriedkov, ktoré profesionálne kluby na svoj chod potrebujú.

Biztweet: Z hľadiska financovania je veľkým problémom prepojenie s mestami. Čo je podľa vás lepšie, spoluúčasť mesta, alebo čisto trhové fungovanie klubu?

Ivan Kozák: Každý profesionálny klub funguje ako obchodná spoločnosť a tak by to aj malo ostať. Samosprávy by však určite mali mať záujem na tom, aby v Bratislave, Trnave, Michalovciach, Košiciach či Ružomberku športoval čo najväčší objem detí. Riešime zástupné problémy, závislosti, obezitu a neriešime spôsob, ako týmto celospoločenským problémom predchádzať. Pritom kľúč je jednoduchý, podpora športu. Profesionálne kluby musia produkovať vzory pre športujúcu mládež, tak aby tu motivácia športovať bola stále.
Samosprávy - mestá, či VÚC - by určite mali mať záujem na podpore infraštruktúry, kde by deti a mládež mohli športovať. Ich vstup vidím práve v tejto sfére. Ak by kluby nemuseli riešiť aj otázky infraštruktúry, určite by vedeli investovať svoje finančné prostriedky ďalej do mládežníckych trénerov, pomôcok a podobne.

Čítajte aj:

Test pre Ficove štadióny. Slovensko chce usporiadať európsky šampionát

Róbert Rybníček: Futbal sa na Slovensku dá robiť ako biznis

Projekt je na svete. AS Trenčín dá na nový štadión viac ako 12 miliónov eur

Biztweet: Ako to, že sú medzi hospodárením klubov tak veľké rozdiely? Žilina či Trenčín vyrábajú plusy, iné kluby ledva zoženú peniaze na výplaty..

Ivan Kozák: To je absolútne logické. V každej lige sú rozdiely medzi klubmi a ich hospodárenim. V tomto by som zásadný problém nevidel, pretože je podstatné, aby sa kluby inšpirovali od tých úspešnejších. Vtedy je tam správna motivácia, veď je to klasické trhove prostredie.

Biztweet: Ako dlhoročný hráč Košíc iste poznáte situáciu v metropole východu. Klub pre problémy podnikania majiteľa balancuje dlhé mesiace na hrane krachu. Ako tomu predchádzať

Ivan Kozák: Cesta je jednoduchá, rešpektovanie pravidiel. Mňa to mrzelo najviac, keďžee z Košíc som prišiel, no keď sa riešila otázka licencie, veľmi jasne som formuloval názor prezidenta únie, že finančné pravidlá platia pre všetkých rovnako. Žiaľ, kvôli finančnej nestabilite, nedostali Košice licenciu,a hoci skončili na 6. mieste v tabuľke, zostúpili o súťaž nižšie.

Druhým nástrojom je zvyšovanie príjmov z centrálneho marketingu a TV práv, o ktorom som už hovoril vyššie. Tak aby kluby vedeli, že do ligy vstupujú s nejakým garantovaným príjmom, ktorý je v ich rozpočte relevantnou položkou.

Biztweet: Aké ďalšie plány sú pre úniu hlavnými prioritami tohto roka?

Ivan Kozák: Teraz nás čaká hektické obdobie, končí sa pre nás niekoľko zásadných zmluvných vzťahov, no a popritom musíme pracovať na aplikácii nového hracieho modelu. Pevne veríme, že liga si v posledných troch rokoch zlepšila svoju pozíciu a už v najbližšom období sa to prejaví aj v číslach.

 

 

Biztweet

Odomknúť článok

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb