Katarína Droppová: Trh PR agentúr sa čístí a kryštalizuje
Klasické printové médiá nezachytili trend sociálnych médií. Snažia sa to riešiť tlakom na klientov, na inzerciu. Prezidentka Asociácie PR agentúr v SR Katarína Droppová v rozhovore pre biztweet
Klasické printové médiá nezachytili trend sociálnych médií. Snažia sa to riešiť tlakom na klientov, na inzerciu. Na novinárov je v súčasnosti kladený vysoký tlak, no nie zo strany PR agentúr, ale zo strany zamestnávateľov, nakoľko optimalizovali rozsah a personálne obsadenie redakcií a tak dnes musí novinár obsiahnuť omnoho väčšie portfólio tém, ako v minulosti. Súčasne je aj nátlak z obchodných redakcií na inzerciu, najmä u printových médií, pretože im vyrástla veľká konkurencia v podobe moderných trendsetterských webových portálov či FB stránok, ktoré fungujú na menších finančných nákladoch, ako veľká redakcia. Prezidentka Asociácie PR agentúr v SR Katarína Droppová v rozhovore pre biztweet.
Biztweet: Koľko je v súčasnosti na slovenskom trhu PR agentúr?
Katarína Droppová: V rámci našej asociácie je združených 9 agentúr, ktoré sa dajú považovať za tie najväčšie a najlepšie na Slovensku. V tomto roku však očakávame ďalšie zväčšenie našej základne, nakoľko sa nám ozvali ďalšie PR agentúry, ktoré by mali záujem byť súčasťou Asociácie. Asociácia je totiž zárukou a garanciou etických princípov v realizácii PR a komunikačných aktivít. Samozrejme, okrem toho pôsobia na trhu ďalšie menšie, či lokálne PR agentúry, častokrát jednoosobové.
Biztweet: Je na trhu miesto pre to, aby mohli všetky agentúry ekonomicky prosperovať a nevystavovať sa bytostným problémom?
Katarína Droppová: Záleží na nastavení a kvalitách tej-ktorej agentúry. V súčasnosti sa totiž oblasť komunikácie dynamicky vyvíja a PR či komunikačné agentúry čoraz viac orientujú svoje služby na poradenstvo či digitálne PR, vedia zrealizovať nákup inzercie, eventy a pod.. Takže sa dá v podstate povedať, že to, či sa agentúra uživí, je skutočne len na rozsahu služieb, ktoré je schopná poskytnúť, v akej kvalite, s akými pridanými službami a na druhej strane je zase dopyt klienta, jeho očakávania a budget. Existujú aj už spomínané jednoosobové agentúry, ktoré si častokrát založili bývalí novinári, ktorí ťažšia zo svojich kontaktov na kolegov a majú jedného či dvoch klientov a to ich v pohode uživí. Viaceré PR agentúry, predovšetkým z našej Asociácie, sú však súčasťou nadnárodných komunikačných sietí, čo im zabezpečuje ďalšiu klientskú základňu.
Biztweet: Najvýznamnejší boom zakladania PR agentúr prišiel asi pred desiatimi rokmi. Prečistil sa od vtedy trh, alebo je dynamika zakladania nových agentúr stále rovnaká?
Katarína Droppová: Myslím, že trh sa postupne vyčisťuje a kryštalizuje. Už je jasné, aké kvality má tá-ktorá agentúra, aký servis vie poskytnúť, aké projekty má za sebou. Efekt WOM je na Slovensku celkom efektívny, nakoľko je to pomerne malý trh. Samozrejme, vyskytnú sa aj nekalé praktiky, najčastejšie dumpovanie cien za poskytnuté služby. Na to však pristúpia väčšinou menší, miestni klienti, ktorým neprekáža nižšia kvalita poskytnutých služieb.
Biztweet: Ktoré segmenty podnikateľov dnes služby PR agentúr využívajú najčastejšie?
Katarína Droppová: Toto sa určite nedá presne špecifikovať, nakoľko agentúry združené v našej Asociácii poskytujú služby nielen pre nadnárodné reťazce a veľké firmy, ale aj pre miestne menšie spoločnosti a to zo všetkých segmentov.
Biztweet: Prečo by mal podnikateľ využiť služby PR agentúr miesto toho, aby zakladal vlastný PR personál?
Katarína Droppová: PR profesionáli bývajú nad vecou, nie sú až tak ponorení do problematiky podnikania klienta a preto sa vedia objektívne pozrieť a zhodnotiť jeho kvality a benefity. Súčasne poznajú druhú stranu, ktorou sú žurnalisti, vedia odhadnúť ich potreby a očakávania a tak komunikáciu posunúť tým správnym smerom. Vedia tiež ako osloviť rôzne cieľové skupiny, sledujú aktuálne trendy, sú kreatívni. Zároveň má kvalitná PR agentúra v portfóliu služieb už zahrnutých profesionálov nielen na media relations, ale aj na digitálne PR, eventy, grafiku a ďalšie segmenty komunikácie. Takže vlastne spoluprácou s PR agentúrou získava klient služby full servisovej komunikačnej agentúry s vysokou pridanou hodnotou.
Biztweet: Využívajú služby PR agentúr aj štátne inštitúcie?
Katarína Droppová: Určite áno, v rámci verejných obstarávaní. Zatiaľ však nie v takej miere. Služby reklamných agentúr využívajú častejšie.
Biztweet: Má sektor PR agentúr dostatok kvalifikovaných pracovníkov? Vyzerá to tak, že PR využíva problémy novinárskej obce. Preberá mnoho prepustených novinárov. Súhlasíte?
Katarína Droppová: Je to celkovo dosť pochopiteľné, nakoľko žurnalisti najlepšie chápu prácu PR špecialistov, vedia pracovať so slovom, komunikovať, vedia, čo by oslovilo verejnosť a akou formou. Preto je to najlogickejšia voľba, keď už novinára práca v médiu nenapĺňa. Samozrejme, aj vysoké školy pripravujú budúcich PR profesionálov, ktorí však nie sú v takej miere pripravení na prax. Častokrát sa tiež stretávame s ich neadekvátne nadhodnotenými očakávaniami. Ak si však dá komunikačná agentúra tú námahu, určite nájde ľudí, ktorí sú nielen výborní komunikátori, ale aj zanietení kreatívci.
Čítajte aj:
Dodávateľ pokladní pre EET: V Česku bude potrebné dodať zhruba 550 tisíc kusov nových pokladníc
Pavol Múdry: Neodpovedať či utekať pred novinármi je nedôstojné
Krzysztof Jurgiel: Kríza mliečneho trhu je fakt
--
Biztweet: Hovorí sa, že biznisu PR agentúr pomáha aj blokovanie reklám. Tým, že klasické bannerové reklamy na internete blokujeme, musí reklama smerovať do plateného obsahu. Je to tak?
Katarína Droppová: PR nie je len platený obsah. Skôr by som to povedala, že trh sa dynamicky mení, aktuálne sa presúva do digitálneho prostredia, na sociálne siete. Je len na tom-ktorom klientovi, ako chce komunikovať, či si dá poradiť od PR agentúry. Pretože PR je v podstate práca s akoukoľvek cieľovou skupinou orientovaná na vzťahy a obsah. Či už je platený alebo nie, to je len na šikovnosti a kreativite. No je evidentné, že obsah má a vždy mal šancu viac zaujať a osloviť ako klasická reklama či bannery.
Biztweet: Čo sú najčastejšie pochybenia PR agentúr, novinári sa niekedy sťažujú na prílišný nátlak, alebo lobbovanie u vedenia redakcií. Akoby sa PR agentúry snažili prebúrať hranicu medzi plateným obsahom a tým objektívnym. Vnímate to tak?
Katarína Droppová: Aj platený obsah môže byť objektívny. Na novinárov je v súčasnosti kladený vysoký tlak, no nie zo strany PR agentúr, ale zo strany zamestnávateľov, nakoľko optimalizovali rozsah a personálne obsadenie redakcií a tak dnes musí novinár obsiahnuť omnoho väčšie portfólio tém, ako v minulosti. Súčasne je aj nátlak z obchodných redakcií na inzerciu, najmä u printových médií, pretože im vyrástla veľká konkurencia v podobe moderných trendsetterských webových portálov či FB stránok, ktoré fungujú na menších finančných nákladoch, ako veľká redakcia. Zároveň by sa dalo povedať, že klasické printové médiá nezachytili trend sociálnych médií. Snažia sa to riešiť tlakom na klientov, na inzerciu. V súčasnosti je však v zahraničí populárny trend natívneho PR, kedy PR agentúra v spolupráci s redakciou pripraví naozaj výborný, vysoko kvalitný materiál, ktorý prináša množstvo zaujímavých informácií pre čitateľov, súčasne sú tam zakomponované aj kľúčové posolstvá, ktoré však nebijú do očí, ale vhodne, takmer podprahovo, dopĺňajú text. Žiaľ, na Slovensku tento trend ešte v plnej miere nedorazil, pretože to, čo vidíme: násilné komerčné platené texty sú len chabým pokusom mediálnych, digitálnych a reklamných agentúr, ktoré pracujú s obrovskými rozpočtami v porovnaní s rozpočtami PR agentúr, no cítia tlak klientov na komunikáciu obsahu. S prácou s textom nemajú však skúsenosti, ako PR agentúry a tak to musia riešiť – aby uspokojili požiadavky klienta – takýmto spôsobom.
Biztweet: Kde vidíte budúcnosť slovenského PR?
Katarína Droppová: Všade. Komunikačná či PR agentúra je totiž schopná pripraviť kvalitnú komunikačnú stratégiu, poskytnúť vysoko profesionálne služby full servisovej agentúry, ktorá zahŕňa nielen PR, ale aj kreatívu, DTP, sociálne siete, eventy, nákup a plánovanie médií. Ja hovorím, že ak by sme pracovali s rozpočtami kreatívnych či digitálnych agentúr, sme schopní pripraviť zaujímavé, netradičné komunikačné kampane, ktoré majú aj medzinárodný potenciál. Výborne sa to ukazuje na medzinárodných súťažiach, v rámci ktorých sa naše slovenské asociačné PR agentúry umiestňujú na popredných priečkach a pritom robia s neporovnateľne menšími rozpočtami, ako tie zahraničné.
red