Krzysztof Jurgiel: Kríza mliečneho trhu je fakt

Boli sme proti zrušeniu mliečnych kvót. Naše predpovede sa ukázali ako pravdivé. Kríza mliečneho trhu je fakt. Poľský minister poľnohospodárstva Krzysztof Jurgiel pre biztweet

 

Boli sme proti zrušeniu mliečnych kvót. Naše predpovede sa ukázali ako pravdivé. Kríza mliečneho trhu je fakt. Nepochybnou dodatočnou záťažou pre poľských výrobcov mlieka sú pokuty za prekročenie mliečnych kvót. Poľský minister poľnohospodárstva Krzysztof Jurgiel pre biztweet

Biztweet: Pán minister. ako boli v poľskom poľnohospodárstve využité prostriedky z Evrospkwj únie počas uplynulého roka?

Krzysztof Jurgiel: Pripomínam, že Program rozvoja vidieka na roky 2014- 2020, ktorý sa v súčasnosti zavádza, schválila Európska komisia 12. decembra 2014. Jeho rozpočet predstavuje 13,5 miliardy eur. Program zahŕňa 15 akcií a 35 menších akcií. Navrhovaná činnosť PROW 2014-2020, ktorá sa začala v roku 2015 poukázala na to, že sú potrebné zmeny pravidiel realizácie niektorých pomocných nástrojov a ich lepšie prispôsobenie potrebám poľnohospodárov a iných beneficientov. Procedúry Európskej únie zavedenie týchto zmien umožňuje.

Vzhľadom k snahe o čo najlepšie využitie dostupných prostriedkov sme dospeli k záveru že prispôsobenie nástrojov PROW 2014-2020 potrebám a požiadavkám poľnohospodárov a poľnohospodárskych výrobcov sa radí medzi dôležitejšie priority. V tejto súvislosti sme pripravili návrh balíka zmien PROW 2014-2020, ktorý zohľadňuje nielen požiadavky beneficientov, ale zároveň zmeny vyplývajúce z novelizácie právnych predpisov EÚ. Návrh schválila poľská vláda (Rada Ministrów). Navrhovaná modifikácia PROW 2014-2020 sa týka 28 zmien technického, vecného a finančného charakteru. Avšak tieto zmeny musia byť schválené Európskou komisiou.

Biztweet: Stúpa miera využitia únijných fondov v poľskom poľnohospodárstve?

Krzysztof Jurgiel: Poľskí poľnohospodári už od začiatku veľmi dobre využívajú im dostupné prostriedky v rámci mechanizmov Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Súčasná finančná perspektíva na roky 2014-2020 ponúka o niečo menej peňazí. Preto má ešte väčší význam efektivita ich využitia. Nemôžeme opomenúť nerovnaké podmienky podpory v rámci EÚ, čo narúša konkurencieschopnosť v hospodárskej súťaži na trhu spoločenstva.

Biztweet: Koľko je v súčasnej dobe v Poľsku malých a stredných poľnohospodárskych podnikov?

Krzysztof Jurgiel: Hlavný štatistický úrad v Poľsku uvádza, že existuje niečo viac ako 1,4 milióna poľnohospodárskych podnikov, z čoho 750 tisíc sú podniky s rozlohou do 5 Ha. V rozmedzí od 5 do 50 ha pôsobí okolo 630 tisíc poľnohospodárskych podnikov. Priemerná rozloha poľnohospodárskeho podniku v Poľsku dosahuje 10,7 ha.

Biztweet: Aké stimuly ponúka ministerstvo mladým podnikateľom v poľnohospodárstve?

Krzysztof Jurgiel: V rámci PROW 2014-2020 sme zaviedli špeciálne opatrenia zamerané na mladých poľnohospodárov, ktorých percento - pripomínam - máme najvyššie zo všetkých štátov v únii. "Mladý poľnohospodár", tak sme pomenovali opatrenia, zamerané na osoby do 40 rokov. Jednou z podmienok je požiadavka, aby hospodárska veľkosť poľnohospodárskeho podniku neklesla pod 13 tisíc euro a nepresiahla 150 tisíc eur. Ďalšia požiadavka sa týka rozlohy poľnohospodárskej pôdy. Musí byť prinajmenšom rovnaká ako celoštátny priemer. Avšak, maximálna rozloha nemôže presiahnuť 300 hektárov. Zároveň bola stanovená podmienka, že najmenej 70 percent minimálnej rozlohy je vo vlastníctve beneficienta, vo vzťahu trvalého užívacieho práva alebo prenájmu od štátneho fondu alebo územných samosprávnych orgánov. Pomoc nemôže byť poskytnutá na: chov hydiny (okrem ekologickej produkcie), pestovanie trvalých technických a energetických rastlín, či prevádzku niektorých špeciálnych odvetví poľnohospodárskej výroby.

Čítajte aj:

Sulík pre biztweet: S Kotlebom sme po voľbách komunikovali jedenkrát

Mika pre biztweet: Všetko čo dokážeme za rok ušetriť, dávame do programu a vysielania

Holjenčík: Podpora elektriny z OZE deformuje trhové ceny

--

Beneficient je povinný, okrem iného viesť účtovníctvo podniku v zjednodušenom rozsahu, a výsledkom realizácie podnikateľského zámeru ekonomická hodnota podniku vzrastie o najmenej 10 percent. Prémia vo výške 100 tisíc zlotých bude vyplácaná v dvoch splátkach:

I - vo výške 80 percent - v prípade, že beneficient v 9 mesačnej lehote odo dňa doručenia rozhodnutia o poskytnutí pomoci, splnil podmienky, ktorých splnenie podmieňuje uvedené rozhodnutie;

II - vo výške 20 percent - po realizácii podnikateľského zámeru.

Poľnohospodár je povinný v súlade s predpismi vydať celú prémiovú čiastku 100 tisíc zlotých na investície súvisiace s podnikaním v poľnohospodárstve alebo na prípravu predaja poľnohospodárskych výrobkov, ktoré vyrába vo svojom podniku. Dôležitý význam má fakt, že najmenej 70 percent uvedenej sumy sa musí vydať na investície do fixných aktív.

Biztweet: Aké zmeny poľnohospodárskej politiky boli vykonané v Poľsku po zmene vlády?

Krzysztof Jurgiel: V novembri minulého roku sme zhodnotili situáciu v poľnohospodárstve a predstavili sme návrhy riešení na najbližšie štyri roky. Podľa programu Práva a spravodlivosti, prezentovaným vo volebnej kampani, sme sa sústredili na najdôležitejšie otázky. Predovšetkým ide o problematiku súvisiacu s predajom štátnej poľnohospodárskej pôdy, umožnenie poľnohospodárom spracovávať poľnohospodárske výrobky vo vlastnom podniku v rámci maloobchodného predaja. Vypracovali sme základy dlhoročného programu pod názvom "Pakt regiónov vidieka", v rámci ktorého koreluje všetky prostriedky, ktoré v súčasnej dobe spadajú do právomoci jednotlivých rezortov. Vytvorenie jednotnej koncepcie rozvoja vidieka a priradenie zdrojov financovania vedie výsledne k zvýšeniu životnej úrovne na danom území a jej priblíženie životnej úrovni v mestách. Našim hlavným cieľom je totiž zlepšenie životnej úrovne na vidieku.

Biztweet: Slovenskí a českí výrobcovia mlieka bijú na poplach, že situácia v sektore je kritická. Garantované sadzby sú príliš nízke. Aká je situácia v Poľsku?

Krzysztof Jurgiel: Boli sme proti zrušeniu mliečnych kvót. Naše predpovede sa ukázali ako pravdivé. Kríza mliečneho trhu je fakt. Nepochybnou dodatočnú záťažou pre poľských výrobcov mlieka sú pokuty za prekročenie mliečnych kvót.

 

 

Fotozdroj: Twitter.com