Ekologické trendy v slovenskom stavebníctve: Drevo, slama a hlina

Ľudia v posledných rokoch hľadajú cestu späť k prírode. Kupujú biologické potraviny, kozmetiku, snažia sa o využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Tento trend sa nevyhol ani stavebnému priemyslu. Nové, ekologické možnosti výstavby nájdeme v podobe domov z prírodných materiálov

Ľudia v posledných rokoch hľadajú cestu späť k prírode. Kupujú biologické potraviny, kozmetiku, snažia sa o využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Tento trend sa nevyhol ani stavebnému priemyslu. Nové, ekologické možnosti výstavby nájdeme v podobe domov z prírodných materiálov.

„Keď je raz niečo prírodné, je to ekologické a zdravé. Takýto dom dýcha, nie je potrebné zabezpečovať ani len jeho ventiláciu,“ povedal stavebný inžinier Patrik Polák. Práve difúzne otvorená konštrukcia, ktorú tvorí prírodný materiál ako vlna a slama, zabezpečuje priechod vzduchu a vyrovnávanie vlhkosti v budove.

Základné materiály prírodného staviteľstva sú drevo, slama a hlina. Stavitelia využívajú na izoláciu korok, konope, alebo ako lacnejšiu alternatívu vlnu, jutovinu či recykláty z textílií a bavlny. „Jeden centimeter korku izoluje tak dobre, ako päť centimetrov polystyrénu,“ potvrdil dobré izolačné schopnosti materiálov Polák. Výhodu týchto látok vidí aj v tom, že nie je potrebné dodatočne zabezpečovať ventiláciu domu.

Dobré izolačné vlastnosti sú podmienkou pre vytvorenie nízkonákladového, či pasívneho domu. Náklady na výstavbu sú len o niečo vyššie ako pri obyčajných domoch. Napriek tomu je finančne výhodnejší, keďže výdavky na prevádzku a vykurovanie sa blížia k nule.

Na Slovensku stoja desiatky domov z biologických materiálov. „Záujem ľudí o tieto domy rýchlo rastie. Teraz plánujeme výstavbu dvadsiatich budov v Trnave,“ objasňuje nórsky odborník na energeticky pasívne domy Bjørn Kierulf. Podľa jeho slov láka Slovákov zdravý interiér a šetrnosť k životnému prostrediu.

Čítajte aj:

Takmer polovičný nárast. Slovensko zarobilo čistým vzduchom desiatky miliónov

Slovensko vyvezie na talianske veľkonočné stoly 87 tisíc jahniat. Stúpa domáca spotreba

Za maďarskú ekologickú katastrofu nebol nikto potrestaný

--

K poškodzovaniu prírody nedochádza ani pri výrobe stavebného materiálu, ani pri samotnej realizácii stavby. Odpad vzniknutý pri zhotovení dielov, z ktorých dom pozostáva, je ľahko recyklovateľný a znovu použiteľný. „Po dokončení stavby nezostáva žiadna sutina. Na miesto robotníci dovezú vopred pripravené slamené panely, ktoré zmontujú,“ vysvetľuje Polák. Takýto postup šetrí prírodu i čas. Hrubú stavbu je možné postaviť za dva dni.

Moderné drevené domy na pohľad nerozoznáte od iných. Podľa ich majiteľov spoznáte najväčší rozdiel, až keď do takého príbytku vstúpite. „Je vám tam veľmi dobre a príjemne. Cítite energiu dreva, slamy a prírody,“ hovorí Polák. Staré drevené domy a kostoly stoja na našom území stovky rokov. Aj pri nových stavbách je predpoklad, že pri bežnej údržbe životnosť dosiahne až 400 rokov.

 

 

Monika Tibenská

Fotozdroj:CC/flickr