Slovenské penzie poberajú Slováci z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska aj Kanady

Nárok na slovenský dôchodok si uplatňuje viac ako 20 tisíc ľudí žijúcich v zahraničí. Výnimkou nie sú ani obyvatelia najvyspelejších krajín sveta

Penzijný systém, ktorý zaručuje Slovákom po odpracovaných rokoch malú náhradu za roky, ktoré obetovali tvoreniu HDP krajiny, ponúka aj niekoľko možností pre ľudí žijúcich v zahraničí.

Penzisti, ktorí sa presťahovali do zahraničia, dediči, ktorí si nevyplatené penzie rodičov nárokujú, ale aj ľudia, ktorí roky žijú a pracujú v cudzine. Veľa z nich si povedalo jednoducho prečo nie a poberá penzie, ktoré im zo sociálneho modelu slovenského štátu prináležia.

„Sociálna poisťovňa vyplatila do zahraničia dôchodok 21 267 dôchodcom,“ konštatuje pre biztweet hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

18 507 poberateľov slovenských penzií malo bydlisko v krajinách Európskej únie, či Európskeho hospodárskeho priestoru a 2 760 dôchodcov malo bydlisko mimo tohto územia.

Najviac penzií smeruje z Bratislavy do Prahy. Dôchodok poberá až 8910 Slovákov žijúcich v Českej republike. Poberajú zároveň aj najvyššie dôchodky. Priemerná mesačná suma vyplatená na jedného dôchodcu v Česku je 281,34 eura.

Čítajte aj: 

Zbytočný zákon? Štát hlásenie pobytu nerieši

Úspechy Počiatka v stavbe diaľnic? V Dvoriankach nesúhlasia

Brusel utiahol kohútiky eurofondov. Slováci hovoria o dočasnom probléme

--

Hoci počet československých penzistov prekvapovať nemusí, zaujímavý je určite fakt, že o slovenské penzie žiadajú aj Slováci z krajín s oveľa vyššou životnou úrovňou ako v Českej republike. Penzie v priemernej výške 148,24 eura poberá napríklad až 2751 Slovákov v Nemecku.

Viac ako dvestoeurovú penziu poberá aj 1756 Slovákov v Rakúsku a peniaze si necháva posielať aj 854 švajčiarskych Slovákov. V priemere takmer 206 a 176 eur poberá takmer dvetisíc Slovákov na penzii v USA aj Kanade. Zaujímavosťou je aj to, že slovenské penzie čerpá 652 Slovákov v Austrálii.