Zbytočný zákon? Štát hlásenie pobytu nerieši

Zákon, ktorý v polovici roku 2013 vyvolával emócie upadol do zabudnutia. Povinnosť hlásiť pobyt v zahraničí je zrejme zbytočnosťou

Mali by občania hlásiť miesto svojho pobytu v zahraničí?

Znenie novely zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky vyvolalo v roku 2013 emócie.

Podľa znenia úpravy zákona z roku 2013 totiž štát ukladá povinnosť občanom Slovenskej republiky hlásiť na úrade príslušného trvalého bydliska pobyt v zahraničí, pokiaľ sa občan v cudzine plánuje zdržať viac ako 90 dní.

V roku 2013 novelu zákona vláda obhajovala a povinné hlásenie označovala za dobrú vec, napomáhajúcu urýchleniu pátrania prípadne hľadaných občanov. "Bolo by nefér obviňovať toto ministerstvo z toho, že by sme chceli niečo kontrolovať. Faktom zostáva, že tá kontrola tu bola aj dodnes. Doteraz bolo v zákone len slovo ohlásiť, odteraz sa to nahrádza slovami je povinný ohlásiť,“ hovoril na vystúpení v máji 2013 minister vnútra Robert Kaliňák.

Poslanci Národnej rady SR 19. júna súhlasili s pripomienkou prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novele zákona o hlásení pobytu občanov a vrátenú právnu normu 85 hlasmi opätovne schválili. Z pôvodnej novely však po námietkach prezidenta vypadli práve zmienky o povinnosti hlásenia a prípadných pokutách za porušenie tejto povinnosti.

„Predmetný zákon neukladá v žiadnom z paragrafových znení povinnosť pre občanov Slovenskej republiky hlásiť pobyt v zahraničí,“ potvrdzuje výklad výsledného znenia zákona o hlásení pobytu ministerstvo vnútra. 

Podľa opozičných poslancov bol krok Ficovej vlády byrokratickým nezmyslom. Prax nie je ďaleko od tejto definície.

Čítajte aj:

Úspechy Počiatka v stavbe diaľnic? V Dvoriankach nesúhlasia

Brusel utiahol kohútiky eurofondov. Slováci hovoria o dočasnom probléme

Miliarda pre Slovensko. Brusel chce financovať diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami

--

„Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nedisponuje ani vami požadovanou štatistikou a v tejto súvislosti ani neplánuje zavádzať žiadne sankcie,“ odpovedá tlačový odbor ministerstva vnútra na otázku koľko ľudí pobyt v zahraničí nahlásilo a koľko ľudí bolo za porušenie povinnosti zo zákona potrestaných.

Novelizácia zákona v roku 2013 teda stála iba čas a emócie zapojených, či voličov.

 

 

Fotozdroj: MVSR