Ďurana pre Biztweet: Slovenský prezident do politiky nezasiahol desať rokov

Nový prezident by mohol byť konečne aktívny aj v ekonomických otázkach. Šéf INESS Richard Ďurana v rozhovore pre Biztweet.eu.

Biztweet.eu: Hovorí sa, že prezident nemá natoľko výrazné právomoci, aby mohol dianie v krajine ovplyvňovať nejak výrazne. Vonkoncom nie ekonomiku. Môže však blokovať zákony. Pamätáte si na nejakú ekonomickú novelu, reformu, zákon, ktorý bol prezidentom držaný v šachu?

Richard Ďurana: Blokovanie zákonov využíval prezident Gašparovič minimálne. Jediný krát, keď jeho veto mohlo mať ekonomické zdôvodnenie, prezident vetoval rozširovanie kolektívnych zmlúv na iné firmy. Vládna strana jeho veto pohodlne prelomila. Inak prezident za posledných desať rokov do politiky skoro nezasahoval. Slovenský analóg Václava Klausa sme nezaznamenali. Dôležitejšia bola jeho úloha na poli súdnictva a (ne)vymenovania generálneho prokurátora.

Biztweet.eu: Myslíte, že by mohol Andrej Kiska, ako podnikateľ rozumieť ekonomike lepšie ako jeho predchodcovia, a tak napomáhať zrýchlenému zákonodarnému procesu pri pro - podnikateľských zákonoch?

Richard Ďurana: Andrej Kiska ako podnikateľ s reálnymi skúsenosťami vie, čo je to vytvárať pracovné miesta, aké bariéry a náklady sú s tým spojené, preto si myslím, že by tieto problémy mohli pomôcť na verejnosti komunikovať a ak už aj nebude mať reálny dosah na pripravovanú legislatívu, môže sa zhostiť úlohy komunikačného mediátora.

Biztweet.eu: A naopak, vláda je známa prísnejším postojom k podnikateľom. Mohol by nastať konflikt a blokovanie ich návrhov zákona?

Richard Ďurana: Blokovanie zákonov sa môže zdať ako symbolické gesto, ale v mnohých prípadoch, keď sa vláda snaží urýchlene presadiť niektoré normy, môže vetovanie obmedziť, či čiastočne eliminovať negatívne dopady zákonov. Predovšetkým však môže citeľne ovplyvniť kvalitu verejnej diskusie.

Biztweet.eu: Prezident je aj dôležitý diplomat. Ovplyvňuje jeho správanie aj ekonomické vzťahy krajín?

Richard Ďurana: Z pohľadu Slovenska veľmi málo, vzhľadom na obrovskú obchodnú previazanosť na voľný trh EÚ.