Znižovanie emisií je nezmysel. Je zelená politika iba novodobým populizmom?

Európska únia plánuje do roku 2030 znížiť produkciu skleníkových plynov o 40 percent. Starý kontinent chce byť v zelenej politike lídrom.

Ale ako? Nezávislé neziskové organizácie, Lipská deklarácia spolu s USA, Austráliou a Ruskom sa rečiam Európanov iba smejú. Reálne výsledky horúčkovitého škrtenia komínov neboli nikdy dokázané. Naopak to, že znižuje životnú úroveň áno.

Oteplenie atmosféry o dva stupne Celzia. To je ťažiskový bod enviromentalistov, ktorý predurčil budúce smerovanie kľúčových sektorov ako energetika, priemysel či doprava. Na prvý pohľad dobrá myšlienka výrazného hnutia nového milénia však so sebou priniesla aj obrovskú vlnu polemiky a rozbujnený politický populizmus.

Podľa niektorých mimovládnych organizácii a kritikov aj z klimatologických kruhov je cieľ, ku ktorému sa svetové mocnosti zaviazali aj Kjótskym protokolom iba mýtom. Aby sa zastavilo oteplenie atmosféry Zeme o dva stupne, krajiny by museli znížiť produkciu emisií o 55 percent do roku 2030 a o 95 percent do roku 2050.

Pre ilustráciu, dnes svoje emisie znižuje reálne len Európska únia. Tá sa zaviazala k zníženiu do roku 2030 o 40 percent. A to za cenu sťahovania podnikov do oblastí, kde sa budúcnosťou svetového ovzdušia až tak veľmi netrápia.

V konečnom dôsledku tak síce Európania emisie znížia, i keď podľa podnikov je plán, ktorý Európska komisia určila nerealizovateľný, no emisie v iných častiach sveta vzrastú.

Čína, USA, Austrália, či Rusko si zo skleníkových plynov ťažkú hlavu nerobia. A aj preto majú dva až osemkrát lacnejšie energie. Európa teda platí cenu – stratu zamestnanosti a horšiu životnú úroveň z hľadiska príjmov obyvateľstva z hľadiska jeho príjmov.

„Na nadchádzajúcom summite v Paríži 2015 chceme byť svetovým lídrom emisného znižovania a presvedčiť ku kráteniu produkcie skleníkových plynov aj ďalšie krajiny,“ vyhlásil koncom januára v Bruseli José Manuel Barroso. Naskytá sa tak otázka, či sa z ekologického hnutia nestala iba bezduchá politická propaganda. Kontinentu, ktorý v súčasnosti kvôli svojej roztrieštenosti nedokáže byť lídrom v ničom inom než zelenom myslení.