Fico zase vyfackoval druhý pilier. Žiadne riešenie však neponúkol
Vláda zase otvorila 2.pilier. Ľuďom však neponúka vysvetlenie, ani riešenie, iba strach
2. pilier penzijného sporenia dostáva na Slovensku ďalšiu facku. Uštedril mu ju zase Robert Fico, ktorého vlády proti systému zarábajúcich dôchodkov dlhodobo bojujú.
Je pravdou, že si o to doplnkové penzijné sporenie koledovalo. Po tom, čo niektorým sporiteľom vznikla (zbytočne skoro) možnosť nechať si vyplatiť prvé výnosy zo systému, ukázala sa pravá podvyživená tvár piliera. Výnimkou neboli ani osemeurové "dôchodky". Ľudia pritom do súkromného piliera naposielali tisícky eur.
Robert Fico hovoril jasne už začiatkom roka. Dôchodkové pripoistenie podľa neho treba otvoriť - aby z neho mohli nespokojní sporitelia znova vystúpiť. Vládny valec v parlamente hravo pretavil slová vo vládnu novelu, ktorá začala platiť dnes 15.3.2015. Nespokojní ľudia tak budú smieť do 15. júna z 2.piliera vystupovať.
Podľa vlády ide o spravodlivosť. Druhý pilier je vraj len pravicový mýtus, ktorý nefunguje. Občania spravia najlepšie, ak peniaze zveria do rúk štátnej Sociálnej poisťovne, tá vraj bežným občanom zagarantuje peniaze, ktoré si za odrobené roky zaslúžia.
Zabúda však dodať zopár faktov. Slabý zárobok v 2.pilieri je do značnej miery prirodzený. Má len desať rokov. Už od počiatku sa predpokladalo, že prvé výsledky začne prinášať až po generačnej výmene Slovákov.
Čítajte aj: Babiš přebuduje politiku. Rozvědkou a korupčními politiky
Značné sú takisto šrámy, ktoré na pilieri zanechala neustála antikampaň ľavicových politikov. Neustále útoky politikov Smeru, otváranie, zatváranie a polemika o úspešnosti sporenia spravili z 2.piliera nedôveryhodného partnera, do ktorého dávajú ľudia peniaze rovnako ako na „športku“ – bez dôvery, len ako pokus dosiahnuť nejaký zárobok.
Ak by nebolo meno druhého piliera neustále poškodzované, disponoval by väčším počtom sporiteľov a dobu návratnosti skracoval omnoho výraznejším tempom. Podľa niektorých odhadov by mohol 2.pilier predstavovať atraktívny sporiaci systém už o tridsať rokov.
To však samozrejme nezaujíma súčasnú vládu. Tá bude o tridsať rokov len záznamom vo wikipedii, popularitu a peniaze potrebuje hneď teraz. Podľa toho sa Robert Fico správa. Ľuďom nevysvetľuje prečo sú penzie v 2.pilieri malé a že sa táto situácia postupom rokov zmení. Iba ich postraší a znovu vyženie do Sociálnej poisťovne. Zapáči sa tak, ako ochranca tých, ktorým niekto penzie kradne a čo to zarobí na sociálne výdavky, ktorých jeho vláda rozdáva neúrekom.
To, že zatajuje „B“ celej veci však vedie k fatálnym následkom. Peniaze v Sociálnej poisťovni nie sú v bezpečí. Rozsypú sa na rastúcich sociálnych výdavkoch ľavicových vlád a čoskoro prestanú stíhať platiť nároky sociálne odkázaného obyvateľstva. Už v súčasnosti sociálne odvody nestačia na nakŕmnenie hladných krkov. V roku 2013 slovenská vláda doplácala Sociálnej poisťovni na dôchodky viac ako miliardu eur.
To, že túto čiastku Fico lúpežou z druhého piliera dočasne zníži však nič nerieši. Podľa demografického vývoja sa pomer prispievateľov a poberateľov v sociálnom systéme dostane do stavu, kedy ťarchu výdavkov neunesie. Bez zarábajúceho penzijného systému sa tak môžu ľahko stať, že na sociálne dávky a dôchodky jednoducho nebudú peniaze.
2.pilier je kvalitný projekt. Jeho jedinou chybou je slabá informovanosť sporiteľov o tom, pre koho je určený. Málokto pozná jeho výpočet návratnosti a sporitelia nepoznajú stavy priebežného vývoja zhodnotenia ich úspor. Ak by sa však tento nedostatok odstránil, systém môže priniesť reformu doterajšieho vnímania sociálneho bremena.
2.pilier však treba chrániť. Pred populistickými politikmi jedine ústavne. Systém je potrebné uzavrieť minimálne na tridsať rokov. Ústavnú zmenu by však museli požehnať aj vládni poslanci. Sociálni populisti by tým šli sami proti sebe. Zdá sa teda, že Slovensko ešte nie je zrelé odkloniť sa od sebeckého populizmu k racionalite a dlhodobej stratégii.
Tomáš Lemešani
Čítajte ďalšie komentáre:
Babiš přebuduje politiku. Rozvědkou a korupčními politiky
Fico zase pomohol ruskému kamarátovi. Beljajev ale ľudí poslal na dlažbu
Referendum o rodine je nedôstojnou pripomienkou slovenskej malichernosti
Presstitútky a útok CIA na Charlie Hebdo
Vláde dochádzajú nápady. Ficova fixka škrtla cudzí program
Boj proti Islamu by bol chybou. Problém je inde
Euroskeptický populizmus ovládol Britániu. Cameron pred voľbami prezlieka kabát
Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa