Transpetrol v protiútoku. Od Iľčišina bude chcieť peniaze

Podnikavec Iľčišin, ktorý je vo väzbe bude čeliť ďalšiemu problému. Štátu dlhuje milióny.

Milióny eur, presnejšie podľa odhadu ministerstva hospodárstva až 25 miliónov eur je suma, o ktorú mohol štátny ropný prepravca Transpetrol prísť kvôli dvadsaťročnej kauze. Sporil sa v nej o vymyslené dlhy, nároky na podiel spoločnosti a neoprávnené exekúcie.

Protistranou firmy bol v kauze Transpetrol podnikateľ Ignác Iľčišin. Ten dostal vo februári 2015 11 rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine s trojročným ochranným dohľadom za to, že neoprávnene vystupoval ako spolumajiteľ firmy Transpetrol.

Napriek definitívnemu víťazstvu štátnej firmy však ešte nie je dokonané. Transpetrol si bude nárokovať súdne trovy a ušlé zisky spôsobené dvadsať rokov ťahajúcimi sa desiatkami súdnych sporov.

 

 

„Spoločnosť Transpetrol, a.s., má v úmysle uplatniť si všetky nároky, ktoré jej vyplývajú zo súdnych rozhodnutí v danej veci. V súčasnosti je však ešte obsah a charakter týchto právnych nárokov predmetom právnych analýz,“ potvrdzuje pre biztweet.eu Transpetrol. Podľa rozsahu škody, ktorú Ignác Iľčišin napáchal tak možno čakať niekoľkomiliónový spor.

Najvyšší súd Českej republiky v januári 2015 definitívne uzavrel spor medzi spoločnosťami CZ PAP, s.r.o.  a slovenským prepravcom ropy, spoločnosťou TRANSPETROL, a.s.,  a 17.12.2014 potvrdil zastavenie exekúcie, ktorú proti TRANSPETROLU, a.s., viedla spoločnosť CZ PAP, s.r.o.

Tá sa snažila prostredníctvom tejto exekúcie o vyplatenie viac ako 12 600 000 Eur. Voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu CZ PAP, s.r.o. už nemôže použiť opravný prostriedok a spoločnosti TRANSPETROL, a.s.,  musí uhradiť všetky náklady spojené s dovolacím konaním. „ Rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky vnímame predovšetkým ako víťazstvo spravodlivosti. Od prvej chvíle sme boli presvedčení, že právo je na našej strane. Konečne sme si vydýchli,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti TRANSPETROL, a.s., Ivan Krivosudský.     

 

 

Ignác Iľčinšin sa rozhodnutím Daňového úradu vo Vranove nad Topľou dostal v roku 1995 cez exekúciu k 34-percentnému balíku štátnej akciovky Transpetrol. Štát však prevod akcií napadol, a to, že akcie Iľčišinovi nepatria potvrdili desiatky súdov. V roku 2009 bol podnikateľ z Vranova žilinským okresným súdom odsúdený za podvod na osem rokov väzenia. Najvyšší súd však verdikt zrušil.

V rovnakom roku dal o sebe východoslovenský podnikateľ vedieť tým, že predstierajúc, že je oprávnený konať v mene spoločnosti Transpetrol, nechal v Prahe bez právneho dôvodu vystaviť vlastnú zmenku na 12,9 milióna eur pre dve svoje spoločnosti. Tú podstúpil spoločnosti CZ PAP, zaoberajúcej sa pohľadávkami. Slovenské súdy podľa neho zámerne neriešili právoplatný nárok na spomínanú výplatu.

Najvyšší súd Českej republiky analyzoval všetky doterajšie rozhodnutia prvostupňových i odvolacích súdov v Čechách, právoplatné rozsudky slovenských súdov, ktoré s konečnou platnosťou určili, že Ignác Ilčišin a Ján Husár nemali nikdy právo konať za spoločnosť Transpetrol. Posledné rozhodnutie tak naväzuje na predchádzajúce rozsudky českých súdov, ktoré zastavili exekúcie voči slovenskému prepravcovi ropy na sumu presahujúcu 12 miliónov eur.

 

 

Rezort hospodárstva Slovenskej republiky zároveň minulý rok dostal rozsudok Krajského súdu v Košiciach týkajúci sa sporu, v ktorom MH SR navrhovalo určiť exekučný prevod 647 akcií spoločnosti TRANSPETROL, a.s. za absolútne neplatný právny úkon.

Krajský súd v Košiciach v druhostupňovom rozsudku uviedol, že ani jeden z odvolacích dôvodov uplatnených skupinou osôb okolo Ignáca Ilčišina neprichádza do úvahy a rozsudok Okresného súdu Košice II zo dňa 25.9.2013 v plnom rozsahu potvrdil.

 

Čítajte aj: Najvyšší súd Českej republiky definitívne zastavil exekúciu voči Transpetrolu

 

„Išlo o jedno z najdôležitejších súdnych konaní v kauze 34% akcií spoločnosti TRANSPETROL, a.s., pretože jeho priamym predmetom bola otázka, či mohla skupina spoločností a osôb prepojených s Ignácom Ilčišinom nadobudnúť v exekúcii akcie, ktoré boli strategickým majetkom štátu“, povedal vtedy dnes už exminister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Okresný súd Košice II žalobe ministerstva hospodárstva v podstatnej časti vyhovel a potvrdil absolútnu neplatnosť exekučného prevodu akcií spoločnosti Transpetrol a.s.. Detailne sa tiež vyjadril k viacerým sporným otázkam súvisiacim s kauzou Transpetrol a.s., najmä k námietke údajnej neprípustnosti preskúmavania exekučného konania. Rozsudok Okresného súdu Košice II patrí k jednému z najprepracovanejších a argumentačne najkvalitnejších rozhodnutí v kauze akcií spoločnosti Transpetrol a.s.

 

 

V ďalšom, aprílovom spore minulého roka sa firma Tradeunion spol. s r.o. domáhala od roku 2002 určenia, že rozhodnutia viacerých mimoriadnych valných zhromaždení Transpetrol, a.s., ktoré boli prijaté v rokoch 2001 až 2004 sú neplatné. Tradeunion tvrdil, že je od roku 1998 akcionár Transpetrolu a preto mu mali byť doručované pozvánky na mimoriadne valné zhromaždenia Transpetrolu. Keďže sa tak nestalo, mali byť porušené akcionárske práva Tradeunionu a preto sú podľa Tradeunionu všetky rozhodnutia prijaté na takých mimoriadnych valných zhromaždeniach neplatné.

Tradeunion sa pokúsil o už obštrukčné postupy. V tomto konaní už dvakrát rozhodoval Najvyšší súd SR a dvakrát vec vrátil Krajskému súdu v Bratislave na ďalšie konanie. Je pravdepodobné, že sa Tradeunion už tretíkrát proti rozsudku krajského súdu odvolá. Konečné rozhodnutie v tomto konaní bude závisieť od toho, či bude Najvyšší súd SR považovať odôvodnenie rozsudku Krajského súdu v Bratislave za dostatočné. Firma už prehrala desiatky súdnych sporov na Najvyššom i mestskom súde.

 

 

 

Čítajte viac:

Najvyšší súd Českej republiky definitívne zastavil exekúciu voči Transpetrolu

Štát vyhral zásadný spor v kauze Transpetrol

Iľčinšin opäť útočil. Štát však v kauze Transpetrol zase zvíťazil

Do vedenia SPP kandiduje "éštébák". Navrhol ho Malatinský

Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny