Test produktu: Máme v rukách hit. Skúšame Oculus Rift (developers kit v1).

Novinka, ktorá úplne zmenila vnímanie virtuálnej reality, hit výstavy CES v Las Vegas a zariadenie, ktoré otriaslo svetom IT. My Oculus Rift máme.

Spoločnosť Oculus VR, založená v samom srdci svetového IT – Kalifornii priniesla vlani na trh niečo o čom sa doposiaľ písalo len v science fiction. Zariadenie, ktoré dalo facku 3D vnímaniu. Keď si výrobok Oculus použivateľ nasadí, razom sa ocitne v úplne novej dimenzii vnímania IT priestoru. Nie je od toho, čo sa vo filme, alebo hre deje oddelený, ale je priamo súčasťou deja.

 

Z pohľadu tretej osoby síce vyzerá užívateľ s akousi krabicou na hlave groteskne, on sám si pod bizardnou hračkou užíva najtajomnejšie zákutia priestorov, do ktorých sa inak nedostane.

Či vás naháňa krvavé zjavenie po lese, letíte na chrbte draka, alebo sa práve prechádzate bojovým poľom, máte obrovský pocit vzrušenia. Výnimkou nie sú ani výkriky, rozbušené srdce a pocity závratov. Pre ľahšie povahy odporúčame zariadenie požívať skôr v aplikáciách ako prechádzka krajinou. Zážitok zo surovej krásy Islandu, ktorého zákutia možete počas chôdze sledovať sa takmer vyrovná osobnej návšteve krajiny. Drsnejším povahám jednoznačne doporučujeme horory (pre Oculus je už upravená napríklad klasika Half Life), či letecké simulátori.

Tak či onak, novinka je vynálezom so širokými možnosťami využitia. Napríklad vo vede – predstavte si simuláciu operácie pre poslucháčov medicíny v učebni, v kultúre – koncert naživo z pohodlia svojej obývačky, či v cestovaní – spoznávanie inak nedostupných krajín (to už sčasti funguje).

 


Plusy:

- 110 stupňov horizontálneho pozorovacieho ulhu

- 90 stupňov vertikálneho pozorovacieho uhlu

- 3D zobrazovanie – ľavému a pravému oku je pridelený samostatný obraz : kamery in game sú v zhruba vzdialenosti očí čím mozog vytvára predstavu o 3D priestore

- stereoscopic3d Head-tracking : magnetometer, gyroskop a accelerometer sa starajú o plynulé zobrazovanie priestoru kdekoľvek sa pozriete (360 stupňov) s latenciou (odozvou), ktorú mozog nedokáže rozoznať

 

Mínusy:

- rozlíšenie: 1280x800 to znamená 640 x 800 na jedno oko je málo (na virtuálny svet sa pozeráte ako cez sieťku na komáre

- Pixel switching time : v pôvodnej obrazovke pri rýchlejšom otočení hlavy vzniká rozmazanie

- Absolute positioning : ak sme sa chceli nakloniť z balkóna museli sme sa posunúť k objektu bližšie pomocou klávesnice

- závrat : potreba dlhšieho nastavovania aby obraz sadol každému, ak je nesprávne nastavený ľuďom z toho býva nevoľno

 

 

Tomáš Lemešani, Martin Peťko