Viceprezident Antonio Tajani v Európe končí. Priemyselný populista už nekandiduje.
Hľadal riešenia pre európske podniky alebo iba využil svoj južanský šarm. Šéf európskeho priemyslu končí a my bilancujeme.
15 rokov vo vedúcich pozíciach Európskej Komisie a protichodné názory na jeho pôsobenie. Antonio Tajani, podpredseda Európskej komisie a viceprezident pre podnikanie a priemysel už nebude v nadchádzajúcich voľbách do vedenia srdca Európskej únie kandidovať. Časť verejnosti to víta.
Medzi podnikateľmi, ktorých záujmy mal primárne zastupovať sa o jeho osobe šíri najmä výraz „bábka“. Vyslúžil si to za svoje mediálne vystúpenia a jednania s podnikmi. Keď komunikuje s biznismenmi je ich návrhom naklonený. Konečné smernice a nariadenia, ale spravidla pripraví jeho kabinet a vyzerá inak.
Opakovalo sa to aj pri posledne schválenej spoločnej energetickej, priemyselnej a ekologickej stratégii. Hoci podnikom sľuboval zmiernenie ekologických regulácií, výsledkom je ešte výraznejšie škrtenie emisnej produkcie ako určovalo pôvodne nastavené, beztak vražedné tempo, nastavené Kjótskym protokolom.
„Súčasne navrhované podmienky emisného zníženia ale aj ďalších regulácií priemyselné podniky v Európe zabijú,“ povedal Tajani s vážnou tvárou na seminári pre európskych žurnalistov. Hneď na druhý deň však už po boku Joseho Manuela Barrosa prezentoval novú, ešte prísnejšiu klimatickú a energetickú politiku.
Nad čím sa nám ako účastníkom seminára zastavoval rozum, bol aj jeho výklad energetickej náročnosti podnikania v európskom priestore. „Situácia v ktorej sme, teda, že európske priemyselné podniky musia za energiu platiť 3 – 4 krát viac ako Čína a 2 krát viac ako Rusko nie je normálna. Nikdy som však nerozumel, prečo chcú európske podniky odchádzať z Európskej únie. Bola by to chyba. Snažíme sa im to vysvetliť,“ hovoril Antonio Tajani.
Hoci sme mu chceli naznačiť, že si na svoju polemiku odpovedal vlastne sám, nedokázali sme to, pretože pokračoval v reči pre neho typickej. „Firmy by mali uplatňovať viac európskeho zmýšľania. Neodchádzať. Ostať v Európskej únii preto, že sa cítia Európanmi,“ tak takto hovoril o svojej vízii pre udržanie priemyselných gigantov v Európe viceprezident, ktorý má zastupovať podniky. Teda subjekty, ktorých prácou je iba to, aby sa pozerali na čo najvýhodnejší pomer príjmov a nákladov. Keď presunú fabriku o pár kilometrov ďalej, napríklad do Ruska ušetria nielen na emisiách, ale aj ďalších regulačných mechanizmoch, ktorých Brusel v minulých rokoch vymyslel kopu.
Na jednej strane teda reči sociálneho demokrata o zamestnanosti na strane druhej konanie, ktoré ide proti zamestnávateľom. Kontroverzný pohľad na postavu charizmatického politika pretrváva medzi podnikateľmi v Európskej únii už pätnásť rokov. Sympatické vystupovanie známeho vtipkára, ktorý novinárom odpovedá v ich jazyku bude čoskoro minulosťou. Antonio Tajani priznal, že v nadchádzajúcich voľbách neplánuje kandidovať na žiadnu pozíciu v hlavnej inštitúcii Európskej únie. S pätnástimi rokmi vo vrcholových funkciách je spokojný. Podľa svojho názoru dokázal, čo si predsavzal. „Som Talian. Srdce našej krajiny tvoria malé a stredné podniky. Práve v ich fungovaní sme dosiahli najväčšie pokroky,“ vysvetľuje Antonio Tajani.