Euroskeptický populizmus ovládol Britániu. Cameron pred voľbami prezlieka kabát
Britský premiér Cameron chce urýchliť vyhlásenie referenda o zotrvaní Veľkej Británie v EU. Euroskeptici z neho spravili farizeja.
Muž, ktorý sa do kresla britského premiéra dostal ako propagátor myšlienky Veľkej Británie ako lídra Európskej únie teraz oplýva euroskepticizmom. David Cameron za posledné mesiace niekoľkokrát tvrdo skritizoval postoje Bruselu v otázkach financovania spoločného rozpočtu, či otázky prisťahovalectva.
Korunu svojej eurohorkosti nasadil v televíznej debate na BBC, kde prehlásil, že ak to pôjde, usporiada referendum o zotrvaní v Európskej únii skôr ako v roku 2017, teda pred termínom, o ktorom hovoril doposiaľ. Jeho nečakané vyhlásenie prichádza až podozrivo tesne po tom, čo prieskumy prvýkrát ukázali na to, že by väčšina Britov mohla hlasovať za oddelenie Veľkej Británie od Európskej únie.
Cameron tak opäť dokazuje aký je populista. Klesajúcu popularitu jeho strany na domácej politickej scéne chce zvrátiť zúfalými krokmi. Tlačia ho k tomu aj jeho vlastní euroskeptickí poslanci, ktorí v prípade proeurópskej politiky hrozia odchodom do ultrapopulistickej euroskeptickej strany UKIP. V prípade ch odchodu by to mohol David Cameron pred parlamentnými voľbami rovno zabaliť. Ocitol sa preto medzi dvomi mlynskými kameňmi.
Prečítajte si tiež: Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa
Britský premiér však bohužiaľ svoju úlohu nedokáže zvládnuť. Namiesto snáh umlčať euroskeptickí populizmus sa rozhodol zvoliť ľahšiu cestu a navzdory vlastnému presvedčeniu začal kritizovať kroky Bruselu, s ktorými predtým sám súhlasil.
Výsledkom je neistota okolo projektu Európskej únie, ktorá poškodzuje aj Veľkú Britániu samotnú.
Cameronov hlas znie farizejsky aj s ohľadom na nedávne hlasovanie o nezávislosti Škótska. Zatiaľ čo vtedy hovoril britský premiér o dôležitosti jednoty nielen Británie, ale aj celej Európy, stačilo pár týždňov a už rozpráva v protirečeniach.
Euroskeptická kríza identity EU tak prichádza k svojmu vrcholu. Ostáva len veriť, že nespôsobí nenapraviteľné škody. Odchod z Európskej únie by bol pre Angličanov neskorý budíček. Krajina by musela odznova bojovať o európsky trh, európskych prisťahovalcov by nahradili prisťahovalci z krajín tretieho sveta a politici by už za svoje chyby nemohli obviňovať Brusel. Zvyšok Európy by zas stratil toľko, že by sa Británia v prípade zmeny názoru nemusela mať kam vrátiť. Brexit by totiž podnietil separatizmus ďalších populizmom presýtených krajín.
Tomáš Lemešani
Čítajte ďalšie komentáre:
Škótske nie ukázalo na cestu, ktorou by sa mala vydať celá Európa
Snem SMER – SD ukázal, že sa nudiť nebudeme
Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo
Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie
Paškovo odstúpenie je dôkazom toho, že to na Slovensku nemusí byť stratené
Vládne figúrky sa zase posúvajú po šachovnici. Fico ukázal, kto má silu
Procházkova vízia o spojení pravice je postavená na terore ega