Solárnym elektrárňam hrozia krachy. Štát ich vraj likviduje

Podľa nových pravidiel musia výrobcovia zelenej elektriny hlásiť zámer svojej existencie. Niektorí z nich zaspali a čelia existenčným problémom.

Podľa nových pravidiel musia výrobcovia zelenej elektriny hlásiť zámer svojej existencie. Niektorí z nich zaspali a čelia existenčným problémom.

Registrácia v sieti, dodávateľské zmluvy, či údaje z daňových úradov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví tento rok nestačia ako dôkaz toho, že je energetická spoločnosť naozaj fungujúca.

Od výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov úrad požaduje, aby mu svoj zámer pokračovať v podnikaní tieto firmy písomne hlásili. Vyplýva to zo zákona, ktorý bol schválený ešte v roku 2013.

 

 

Štát prispieva výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov dotáciami na to, aby boli ich prevádzky rentabilné. Vychádza pri tom zo stratégie Európskej únie, ale aj vlády Slovenskej republiky, ktorá velí znížiť objem elektriny vyrobenej uhlíkovou produkciou a nahradiť ju výrobou z obnoviteľných zdrojov.

Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu chce štát naoko nenápadným predpisom znížiť počet firiem, ktoré na svoje prevádzky dostávajú dotácie. Súvisí to vraj s plánom vlády Roberta Fica znížiť pred voľbami cenu elektriny. Tú nezanedbateľným dielom dvíhajú smerom nahor práve dotácie pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov.

 

Prečítajte si aj: Rosatom: Zrušiť spoluprácu medzi EU a Ruskom je pri projektoch na sto rokov hlúpe

 

Ako uviedla RTVS, na predpis nestihli zareagovať viacerí producenti elektriny. Hrozí im tak, že prídu ročne aj o niekoľko stoviek tisíc eur do firemného rozpočtu. Pre niektorých to znamená prakticky okamžitý krach.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví obhajuje povinnosť písomného ohlásenia záujmu vyrábať elektrinu zo zelených zdrojov a dostávať na to dotácie. Z titulu včasnej predikcie ekonomickej náročnosti finančných dotácií pre alternatívcov považuje túto formu ohlasovania za nevyhnutnosť.  

 

 

Čítajte tiež:

Ukrajinci dali Moskve tučný darček. Poslali ďalších 1,65 miliardy dolárov za plyn

Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie

Rosatom: Zrušiť spoluprácu medzi EU a Ruskom je pri projektoch na sto rokov hlúpe

Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine

ČEZ mimo hru o Slovenské elektrárne. Česi Mochovce dostavať nechcú

Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu

ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu

Mochovce skúma OSN a Európska komisia. Martin Pospíšil vysvetľuje prečo

O Slovenské elektrárne majú záujem Číňania