Startuper Fico
Po tom, čo vláda hovorila o podpore začínajúcich podnikateľov, prišla tvrdá rana. Ficova podpora startupov sa zmenila vo frašku.
Vládna stratégia pre rozvoj začínajúcich podnikateľov vyráža dych. (Ne)podpora a prekážky na každom kroku vytvárajú dojem, že štát chce ľudí s nápadmi radšej na úradoch práce.
Po niekoľkomesačnom naznačovaní a dráždení začínajúcich podnikateľov rečami o chystanej vládnej stratégii na podporu startupov, pomoc naozaj prišla. Zaujala hlavne výška podpory, ktorú Ficova vláda vyčlenila na celý rok financovania začínajúcich podnikov – 240 tisíc eur. Áno ešte raz, 240 tisíc eur.
I keď je Ficova vláda zvyknutá na firmy s nákladmi do pár tisíc eur, vo verejnom obstarávaní im rada rozdá aj desiatky milióny eur, to, že ministerstvo hospodárstva čaká od almužny nejaký výsledok je dôkazom neschopnosti, alebo arogancie.
Prečítajte si aj: Vláda vraj bojuje proti schránkam. Skutky však nie sú presvedčivé
Prvou možnosťou je, že sú ľudia vo vláde naozaj tak odtrhnutí od reality, že veria v nejaký efekt 240tisícovej injekcie. Šlo by o smutný fakt, že sa medzi vládnymi úradníkmi rozšírila akási nákaza hlúposti.
Pravdepodobnejšou verziou a ešte smutnejším faktom je však to, že je vláde sektor technologických firiem úplne ľahostajný.
Odhliadnuc od enormného byrokratického zaťaženia, povinnosti platiť daňové licencie a absencie akýchkoľvek podnikateľských inkubátorov je posledné vládne opatrenie naozajstným „majsterštykom“.
„Chceme, aby sa zo Slovenska stal stredoeurópsky líder v atraktivite podnikania pre technologické novovznikajúce podniky,“ povedala Hospodárskym novinám hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková. Čože? 240 tisíc eur na celý rok pôsobí výsmešne a začínajúcich podnikateľov skôr uráža.
Keď chce človek bez zázemia na Slovensku podnikať ostáva mu iba spoliehať sa na zahraničie. Crowdfunding so všetkými jeho zákutiami, alebo projekt Bruselu Horizont 2020 sú čoraz dostupnejšími možnosťami získavania kapitálu. Stále viac ľudí však využíva aj ďalšiu cestu – registráciu firmy v zahraničí. Indonézia, Thajsko, či Veľká Británia vykonajú založenie firmu prakticky obratom. A získať kapitál, kancelárske priestory zdarma, či poradenstvo tam nie je problém. Slovensko chce svojou (ne)podporou zrejme zdôrazniť práve tieto možnosti.
Tomáš Lemešani
Prečítajte si ďalšie komentáre:
Snem SMER – SD ukázal, že sa nudiť nebudeme
Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo
Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie
Paškovo odstúpenie je dôkazom toho, že to na Slovensku nemusí byť stratené
Vládne figúrky sa zase posúvajú po šachovnici. Fico ukázal, kto má silu
Procházkova vízia o spojení pravice je postavená na terore ega