Vláda vraj bojuje proti schránkam. Skutky však nie sú presvedčivé

Počiatkova nečinnosť pri mýtnom tendri, reči o poisťovni Dôvera a bagatelizovanie problémov v zdravotníctve vládnej stratégii nesvedčia.

Spoločnosť Fleetpay, ktorá dostala priamym zadaním lukratívny biznis za 130 miliónov nahradila po kritike Bruselu jej nástupnícka firma Paywell, ktorá uspela vo formálnej súťaži. Napriek privysokému výnosu a jasnému spojeniu úspešnej firmy s jej kritizovaným predchodcom štát do zákazky nezasiahol. Podľa ministra dopravy Počiatka by to bolo nezákonné.

Okrem prepojenia firiem je chybou aj to, že zákon umožnil nástupníckej firme odkúpiť od svojho predchodcu referencie. Prakticky akýkoľvek subjekt teda na Slovensku vie aj napriek niekoľkohodinovej existencii vystupovať vo verejnom obstarávaní ako firma s niekoľkoročnými skúsenosťami v obore.

Problémom je aj výnos, ktorý Fleetpay z obchodu zo štátom má. Pri autorizácii platieb mýtneho palivovými kartami dostane schránková spoločnosť 6,15 percenta hodnoty každej vykonanej transakcie. A ako to už pod Tatrami býva, ak by na zákazku nenarazili médiá, verejnosť by o štátnom šafárení nič nevedela.

Hoci opozícia využila možnosť odvolávania ministra Počiatka, s malým počtom mandátov neuspela. Šéf rezortu dopravy naviac problém so zákazkou bagatelizoval. Napriek tomu, že novela zákona o verejnom obstarávaní platná od februára umožňuje rušenie zákaziek aj na základe podozrení, štát do obchodu nezasiahol. A to v čase, kedy vládna strana hovorí o tom, že ide proti schránkam bojovať.

 

 

Hoci ide o politický marketing a zákon, ktorým vláda schránkovým firmám (aj keď obmedzene) zakázala účasť vo verejnom obstarávaní je iba formalitou, SMER – SD by sa mohol aspoň načas tváriť, že to s bojom proti schránkam myslí vážne.

Už krátko po tom, čo Ficovi poslanci ukradli agendu opozície však vládni predstavitelia ukazujú, že ich schránky nezaujímajú.

 

Prečítajte si aj: Snem SMER – SD ukázal, že sa nudiť nebudeme

 

Samotný premiér Robert Fico napríklad hovorí o tom, že nevie kto stojí za poisťovňou Dôvera, ktorá momentálne drží štátny projekt jednej zdravotnej poisťovne v šachu. Toto tvrdenie je o to smiešnejšie, že predseda vlády jedným dychom dodáva samochválu o tom ako pred časom odkrytím financovania SDKÚ najsilnejšieho oponenta položil na lopatky. Nikdy nespresnil, v čom je situácia okolo Dôvery iná.

To, že to so schránkami nemyslia vážne, vládni poslanci dokazujú aj neustávajúcim bagatelizovaním situácie okolo predražených nákupov v štátnych nemocniciach. Napriek odvolaniu ministerky Zvolenskej, podpredsedníčky Zmajkovičovej a nútenej rezignácii Pavla Pašku nevynechajú žiadnu príležitosť hovoriť o tom, že pri kauze Medical Group vlastne o nič vážne nešlo. 

Aby som vláde nekrivdil je nutné priznať aj to, že štátny obchod s tajnostkárskymi anonymnými firmami neprekážal ani bývalým aj pravicovým vládam. Roky ide iba o hru ako skryť fakt, že so štátom obchodujú často tie isté mená, ktoré boli blízke nielen ficovcom, dzurindovcom, ale aj mečiarovcom. Ostáva len veriť, že mediálny dohľad odhalí čo najviac schránkových partnerov vlády.

 

 

 

Tomáš Lemešani      

 

 

Čítajte ďalšie komentáre:

Snem SMER – SD ukázal, že sa nudiť nebudeme

Ministerstvo obrany potvrdzuje spoluprácu s Českou zbrojovkou. Dva mesiace klamalo

Štát hasí spálenisko. Mochovciam odklepli ďalšie peniaze a meškanie

Paškovo odstúpenie je dôkazom toho, že to na Slovensku nemusí byť stratené

Vládne figúrky sa zase posúvajú po šachovnici. Fico ukázal, kto má silu

Procházkova vízia o spojení pravice je postavená na terore ega

Ako sa pravica spojila. Na odpočúvanej linke

Zeman vládne jako postaru. Aroganci posouvá o další level