Prioritou slovenskej energetiky je budovanie nových dodávkových trás
Slovensko dováža takmer 90 percent potrebných energetických zdrojov. Prioritou štátu je, aby si mohol vybrať z viacerých ponúk dodávateľov.
Slovensko dováža takmer 90 percent potrebných energetických zdrojov. Prioritou štátu je, aby si mohol vybrať z viacerých ponúk dodávateľov.
Všetko jadrové palivo, takmer celý objem zemného plynu a takmer 70 percent ropy a uhlia, ktoré Slovensko na výrobu energie používa pochádza zo zahraničia. Štát preto čoraz viac tlačí na diverzifikáciu zdrojov, z ktorých tieto suroviny nakupujeme.
Drvivá časť externých dodáviek totiž pochádza z Ruska, ktoré si tak nielenže smie diktovať podmienky na trhu, ale v súčasnej politicky vyhranenej situácii aj ohrozovať energetickú životaschopnosť krajiny pod Tatrami. Ministerstvo hospodárstva tento fakt zohľadnilo v dokumente energetickej koncepcie Slovenska, ktorý plánuje predložiť na prerokovanie vlády.
Ako materiál uvádza, prerušenie dodávok zemného plynu v roku 2009 so značným negatívnym dosahom na slovenskú ekonomiku potvrdilo potrebu zvýšenia energetickej bezpečnosti a zameranie sa na diverzifikáciu primárnych zdrojov energie a prepravných trás.
V oblasti zemného plynu hlavným nástrojom zabezpečenia dostatočnej úrovne dodávok a dostupnosti tejto komodity v prípade prerušenia cezhraničných dodávok je využívanie podzemných zásobníkov.
K navýšeniu zásobníkových kapacít došlo už po predošlej intervencii vlády tesne po takzvanej plynovej kríze. Ďalším významným krokom je podľa štátnych energetikov plynovodné prepojenie medzi Maďarskom a Slovenskom uvedené do testovacej prevádzky 27. marca 2014.
Od novembra 2011 je prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť eustream schopná spustiť reverzný tok plynu v plne automatickom režime, a to z Česka 67 miliónov m3 za deň a z Rakúska 23,8 milióna m3 za deň, čo spolu presahuje celkovú dennú spotrebu Slovenska.
Ako vládna stratégia uvádza, z dlhodobého hľadiska je v záujme Slovenskej republiky vhodnými prostriedkami podporovať tradičný, východo-západný smer toku zemného plynu. K pripájaniu na nové západné trasy tlačí Slovensko jedine Brusel. Eustream však zatiaľ nijak stratégiu predošlých dekád nemení.
Pri zásobníkoch ropy je pripravenosť Slovenska na možnú krízu obdobná ako pri plyne. V prípade výpadku ropných dodávok z ropovodu Družba má Slovensko zásoby na 95 dní. Tu však vláda tlačí na diverzifikáciu dodávkových zdrojov oveľa viac. „Ropnú bezpečnosť SR výrazne posilní plánovaná rekonštrukcia a zvýšenie prepravnej kapacity ropovodu Adria a výstavba ropovodu Bratislava - Schwechat (Projekt BSP). Projekt BSP zaradila EK do kategórie strategických energetických prepojení spoločenstva,“ uvádza materiál ministerstva hospodárstva.
Pri elektrine je Slovensko najsebavedomejšie. Gro sa vyrába z jadrového paliva, ktorého dodávky sa dajú zabezpečiť s dostatočným predstihom. Tu však vláda plánuje ešte viac zvýšiť sebestačnosť, a to zvýšením podielu produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov. Nové opatrenia Bruselu zas cielia na znižovanie priemyselnej výroby menej náročnej na elektrickú energiu a hlavne obmedzenie jej výroby z uhlia.
Ministerstvo hospodárstva uvádza ako hlavné slovenské úspechy uvedenie vedenia 2 x 400 kV Lemešany - Moldava nad Bodvou do prevádzky v roku 2012. sa výrazne zvýšila spoľahlivosť zásobovania východoslovenského regiónu elektrinou. „V januári 2012 začali prevádzkovatelia slovenskej a českej prenosovej sústavy testovaciu fázu projektu cezhraničnej výmeny regulačnej elektriny, “Projekt e-GCC”. Cieľom spolupráce prevádzkovateľov prenosových sústav je zamedzenie dodávky regulačnej elektriny v opačných smeroch. Súčinnosť pri regulácií elektrizačných sústav vedie k následnému zníženiu aktivácie regulačného výkonu v rámci podporných služieb, konkrétne sekundárnej regulácie výkonu. GCC prispieva k zabezpečeniu bezpečnosti a spoľahlivosti prepojených sústav za optimálne ceny,“ dodáva ďalší míľnik materiál energetickej koncepcie.
Čítajte viac:
Slovensko smeruje k obnoviteľným zdrojom. Teplo sa prestane vyrábať z uhlia
Rosatom: Zrušiť spoluprácu medzi EU a Ruskom je pri projektoch na sto rokov hlúpe
Bohemia Energy prechádza do protiútoku. Firma žiada od Pavla Krúpu odškodné
Krúpa útočí na Bohemia Energy. Chce sa dostať k podielu za 630 miliónov
ČEZ mimo hru o Slovenské elektrárne. Česi Mochovce dostavať nechcú
Najprv predali, teraz kupujú. Štát chce regulovať slovenskú elektrinu
ČEZ by chcel elektrinu spod Tatier. Mal by ale radšej búchať hlavou o stenu
Plyn pre Ukrajinu zarobí Čechom. Slovensko bojuje za finančné skupiny