Namiesto loftu aspoň prerobená garáž v Moskve

Moskvou sa šíri nová móda: bežné garáže, postavené svojpomocne družstevníkmi zo sovietskych čias, sa predávajú, prerábajú a prenajímajú na bývanie.

Moskvou sa šíri nová móda: bežné garáže, postavené svojpomocne družstevníkmi zo sovietskych čias, sa predávajú, prerábajú a prenajímajú na bývanie.

Prinajmenšom podľa populárneho denníka Komsomoľskaja pravda. Ceny iného bývania v Moskve sú totiž tak vysoké, že záujemcom o bývanie neprekáža ani skutočnosť, že bývanie v garáži zákony nedovoľujú a hrozí im pokuta.

Už vlani čitateľa ruského internetu zaujal príbeh blogera, píšuceho pod číselnou prezývkou 919919919, ako si v astronomicky drahej metropole zaobstaral domček za 300 tisíc rubľov, aby ušetril na podnájmoch či za dochádzku do práce.

Celé tajomstvo spočívalo v kúpe plechovej garáže, stojacej "desať minút od metra a desať kilometrov od Kremľa". Tú rozobral a nahradil dvoma na sebe postavenými kontajnermi, ktoré "potichu" prerobil na útulné bývanie - a ešte k tomu bez otravných susedov. Za päť rokov vraj ušetril takú sumu, že spolu s úsporami a predajom pôvodného bydliska mimo metropolu sa zmohol na skutočný moskovský byt - a "garáž" medzitým so ziskom predal.

 


V najluxusnejším segmente sa mesačné prenájmy apartmánov v Moskve bežne počítajú v státisícoch. Zakrátko sa preto "garážové bývanie" stalo hotovým trendom i skutočným biznisom. V inzerátoch sa cena garáže prerobenej do podoby dvojizbového bytu so zavedenou elektrinou a vodou šplhá v prepočte na eurá k 30 tisícom. Alebo si ju možno tiež prenajať, vraj od ekvivalentu 300 - 400 eur mesačne.

Z niekdajších garáží tak postupne miznú servisy a dielne, zatiaľ čo noví nájomníci tvoria pestrú zmesku od začínajúcich umelcov cez obyvateľov ruských regiónov unavených dochádzaním až po stredoázijských prisťahovalcov.

Šéfovia garážových družstiev tvrdia, že už žiadnu voľnú garáž dávno nemajú, za to dlhé zoznamy čakateľov áno.

 

Čítajte viac:

Gates je najbohatším Američanom. Spojeným štátom však dominujú dve rodiny

Belgičania to myslia s pivom vážne. Mesto Bruggy vybuduje "pivovod"

Predaj diamantových šperkov bol vlani rekordný. Ťažba nestíha dopyt

Dubaj posunul luxus na ďalší level. Miestni pijú zlato

Barbie sa môže ísť poskladať. Lego sa stalo najväčším výrobcom hračiek na svete