Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct

Po tom co se v Karlovarském kraji štědře rozdávalo, přichází trest. Kvůli auditu Evropské komise musel kraj vrátit 308 milionů.

Po tom co se v Karlovarském kraji štědře rozdávalo, přichází trest. Kvůli auditu Evropské komise musel kraj vrátit Bruselu dotace ve výši 308 milionů korun. Část, téměř sto milionů korun, bylo Evropské komisi vráceno kvůli zakázce přestavby Becherovy vily v Karlových Varech. Zdá se, že peníze není od koho vymoct.

Peníze jsou součástí korekce, kterou v loni obdržel Regionální operační program (ROP) Severozápad.  „Na základě auditu Evropské komise byly v tomto programu zjištěny nedostatky a chyby v zadávání veřejných zakázek,“ vysvětluje důvody mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.

 

Ačkoli představitelé kraje udělení korekce namítali, neuspěli a peníze zaplatili. Teď je však nemají jak vymoct. Společnost Prefa Beton, která se na přestavbě spolupodílela, je totiž v konkurzu. Podle českých zákonů navíc nic neudělala. Právě ona přitom měla být vinná z podvodu v rámci, kterého byly zmanipulované povinné reference pro přidělení veřejné zakázky.

Půjčka z financí

„Z hlediska českých zákonů nedošlo k žádnému pochybení, které by vyústilo v obvinění konkrétní osoby. Porušeny pravidla viděl jenom Brusel na základě svých informací a zpráv z médií,“ říká Petr Navrátil, předseda Regionální rady ROP Severozápad.

Zakázka byla kritizovaná od její počátku. Není ojedinělá. Za roky 2010 – 2012 musel Karlovarský kraj vrátit 308 milionů korekcí. Závazek uhradil. „A to díky návratné finanční výpomoci Ministerstva financí České republiky. V současné době Karlovarský kraj půjčené prostředky splácí dle splátkového kalendáře,“ konstatuje mluvčí Karlovarského kraje Veronika Severová. Kraj bude peníze splácet do roku 2020.

V letech 2010-2012 se v regionu dobře dařilo úzké skupině firem. Byly mezi nimi třeba společnosti kromě Prefa Beton také Tekaz a Západní stavební DL. Všechny měly toho samého majitele – Tomáše Zuckermanna, který byl v minulosti označovaný za vlivného poslance ČSSD.

Jeho společnosti pracovali také třeba na projektu přestavby nemocničního pavilonu v Karlových Varech. Zakázky dostávaly době, kdy Zuckermann seděl ve finanční komisi Karlovarského kraje.  Kromě podezření z konfliktu zájmů Tomáše Zuckermanna bylo zvláštní i to, že tehdejší krajský předseda ČSSD Jakub Pánik plnil v Prefa-Beton funkci obchodního ředitele.

Krach a dluhy

„Pan RNDr. Tomáš Zuckermann je řadový člen v Karlovarském kraji, okres Cheb,“ odpověděla na naši otázku, zda je dotyčný členem strany pořád, mluvčí ČSSD Eva Gregorová. Na dotaz, zda byl v minulosti členem řídících orgánů regionálních struktur, již neodpověděla. K své pozici ve straně ani minulosti zakázek se nechtěl vyjádřit ani samotný Zuckermann.

Jak loni vyšlo najevo, jeho společnosti, které zakázky pro Karlovarský kraj dostávaly, navíc nepřipouštěly do účetnictví povinný externí audit. Navzdory prohřeškům nové zakázky dostávaly. Nemohlo to skončit jinak než krachem a průšvihem pro kraj. Společnosti Prefa Beton a Západní stavební DL skončily v konkurzu a Tekaz se pokouší o restrukturalizaci. Za firmami stovky milionů dluhu.

 

 

Čtěte více:

Vláda robí zbrojársky biznis bez súťaže. Vraj je predražený

Podvod politikov s dôsledkami. Zahanbujúci konkurz slovenského pokladu pokračuje

Dobročinnosť slovenských firiem existuje len na papieri. Na charitu dávajú len zlomky ziskov