Vláda žiada od Bruselu peniaze pre slovenské lode

Slovenskí riečni prepravcovia musia splniť prísne ekologické nariadenia. Dostanú na to peniaze z Európskej komisie.

Slovenskí riečni prepravcovia musia splniť prísne ekologické nariadenia. Dostanú na to peniaze z Európskej komisie.

Prepravcovia ropných produktov na európskych riekach to nemajú ľahké. Brusel od nich v záujme udržania čisteho životného prostredia žiada, aby nakupovali nové lode.

Týka sa to najmä flotíl z krajín, v ktorých sa po tokoch plavia viac ako desaťročné lode. Medzi ne patrí aj Slovensko. Vek tuzemských lodí niekedy presahuje aj dvadsať rokov.

Európska komisia žiada, aby sa po riekach starého kontinentu plavili iba dvojplášťové tankere. Problémom je, že na nákup týchto plavidiel nemá veľa slovenských firiem prepravujúcich ropné produkty peniaze.

 

Ťažkosti sa prejavili najmä medzi prepravcami benzínu a nafty na Dunaji. Do krachu sa minulý rok dostala napríklad firma Dunal Petrol Trade so zhruba stovkou zamestnancov.

Pravidlo, ktoré bude platiť od roku 2015 pre prepravcov olejov a od roku 2018 pre prepravcov benzínu a nafty je pre menšie firmy prakticky nesplniteľné. Dvojplášťové lode, ktoré prepravcovia potrebujú totiž stoja aj dva milióny eur. Lodným prepravcom naviac banky nechcú poskytovať úvery.

Vláda teraz sľubuje, že sa bude uchádzať o európske peniaze a prepravcom pomôže.

"Pripravujeme program štátnej pomoci na schválenie Európskej Komisie, na základe ktorého sa budeme snažiť o vyčlenenie potrebných finančných prostriedkov na tento program, ktorý pomôže prevádzkovateľom vodnej dopravy v Slovenskej republike pri prekonaní prechodného ustanovenia," konštatuje hovorca Ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Podľa Kóňu bude o štátne dotácie môcť požiadať ktorákoľvek z "lodiarskych" firiem. Termín, kedy by sa tak mohlo stať však zatiaľ nepozná.

 

Čítajte viac: 

Európska únia chystá prijatie Partnerskej dohody. Slováci podpíšu dokument roka

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ

Brusel prišiel s odporúčaniami. Slováci boli kritikou zahrabaní pod zem