Radovan Vítek: Štvrtý najbohatší Čech začínal podvodmi s bielymi koňmi a kupliarstvom

Podľa Forbes štvrtý najbohatší Čech Radovan Vítek je označovaný za realitného magnáta. Na jeho kriminálne začiatky sa pomaly zabúda.

Podľa Forbes štvrtý najbohatší Čech Radovan Vítek je označovaný za realitného magnáta. Na jeho kriminálne začiatky sa pomaly zabúda.

Štyridsaťpäťročný Vítek začal podnikať prakticky hneď po páde komunizmu. Jeho najväčšie úspechy však prišli až o pár rokov neskôr. A spájajú sa so Slovenskom.

Tak ako mnoho ďalších finančníkov, aj on sa zviezol na vlne mečiarovej kupónovej privatizácie.

Prvé vážne balíky zarobil na privatizácii Slovnaftu a Východoslovenských zeleziarní. V Českej republike zaujal hlavne najzapeklitejším bodom jeho kariéry.

V roku 1997 najal 3000 sociálne slabých ľudí, aby prehlasovali pôvodných družstevníkov v združeni Včela. Takto sa dostal k prvej veľkej sieti realít v Česku.

Dnes je jediným vlastníkom skupiny Czech Property Investments, ktorá patrí k najväčším realitným investorom v Česku. Firma teraz napríklad dokončuje multifunkčný komplex Quadrio na pražskej Národnej triede nad stanicou metra. CPI je taktiež najväčším vlastníkom maloobchodných plôch v Českej republike, vlastní aj nájomné byty a hotely.

Vítek ďalej prostredníctvom firiem Gamal Limited a Crestline drží väčšinový podiel v luxemburskej developerskej spoločnosti Orco Property Group. Tento rok v januári Vítek posilnil svoj vplyv v predstavenstve firmy a celú skupinu fakticky ovládol.

Ďalšiu ranu svojim súperom zasadil na začiatku februára, kedy luxemburský súd Vítkovi povolil prevziať tretinu Orco Germany (teraz GSG Group), ktorá je najzárobkovejšou časťou celej skupiny.

Aby tých kontroverzií nestačilo, obskurná je aj minulosť jeho hlavnej firmy. Vlastníkom CPI je Vítek až od januára 2011, predtým bola oficiálnou majiteľkou firmy jeho matka Milada Mladá.

Prečo vlastní niekoľkostomiliard korunové impérium dôchodkyňa? Vítek takto skrýval peniaze pred exmanželkou. Tá po rozvode požadovala 3,6 miliardy korún. Vítek ale všetko prepísal na matku a oficiálne zarába 17 tisíc mesačne.

Do povedomia verejnosti sa Vítek dostal tiež vďaka svojim aktivitám okolo Sazky. Na prelome rokov 2010 a 2011 skúpil pohľadávky bánk voči Sazke, na ktorú potom v marci 2011 podal insolvenčný návrh. Následne pohľadávky predal skupine PPF, ktorá sa spolu s investičnou skupinou KKCG stala spolumajiteľom Sazky. V októbri 2012 predala PPF svoj podiel v lotériovej firme skupine KKCG.

V septembri 2004 Vitka zatkla polícia, pretože ho podozrievala z účasti na medzinárodnom gangu organizujúcim prostitúciu. Vítek strávil takmer dva mesiace vo väzbe, jeho obvinenie ale nakoniec zastavila zhruba rok po zatknutí štátna zástupkyňa.

V slovenských médiách sa v roku 2008 objavila špekulácia o tom, že Vítek stojí za cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited, ktorá sa domáhala dvojmiliardového odškodnenia od slovenskej lotériovej spoločnosti Tipos. Tá údajne neoprávnene využívala ochranné známky patriace firme Športka, ktorá svoju pohľadávku voči Tiposu odpredala práve spoločnosti Lemikon Limited.

 

Čítajte viac:

Bureš neBureš. Andrej Babiš je mužom ktorého moc vzbudzuje pozornosť

Alexej Beljajev: Mocný muž je strojárom obviňovaným z kontaktov s podsvetím

Tomáš Chrenek: Oceliar s noblesou francúzskeho bohéma skrýva démona v energetike

Petr Kellner: Najbohatší Čech začal ako privatizér. Dnes je mágom pre zhodnocovanie