Na čo sú extrémisti dobrí? Podľa Bruselu rozhýbu energetiku
V eurovoľbách tratili tradičné strany a posilňovali extrémisti. Podľa Bruselu to má aj svoje pozitíva. Urýchli sa prieskum ložísk bridlicového plynu.
Európska komisia sa výsledkov volieb, ktoré posilnili ultrapravicové strany neobáva. Extrémisti posilnili, ale nemajú na to, aby Európsky parlament ovládli.
Stredopravé strany mierne oslabili, ľavičiari sú na tom tak, ako boli a extrémisti nabrali na sile. Výsledok európskych volieb prakticky kopíruje nálady v európskej spoločnosti.
"Extrémisti sú nejednotní, keďže ide o zlepence rôznych myšlienkových smerov, ktoré spolu nedokážu kooperovať. Doterajšia koalícia bude pohodlne môcť vládnuť ďalej. Je to dôležitý odkaz najmä pre začaté reformné programy, ktoré budú pokračovať bez prerušenia," hodnotila výsledky volieb na konferencii, ktorej sa biztweet.eu zúčastnil šéfka komunikácie Európskej komisie Marjory Vam Dem Broeke.
Posilnenie ultra pravicových zoskupení však so sebou prináša aj riziká. Napríklad v tom, že nové politické strany preferujú v ukrajinskej kríze proruské stanoviská. Nejednotnosť sa tak môže prejaviť v marení sankčných krokov Bruselu voči Moskve.
Francúzsky, holandský, anglický a rakúsky extrémizmus v europarlamente však môže paradoxne priniesť výraznejšie pozitivá. Najmä v energetike.
Podľa Doru Frantescua, riaditeľa neziskovej organizácie VoteWath Europe dôjde k výraznému zrýchleniu energetických reforiem.
"Hlavnými dôsledkami bude posilnenie statusu jadrovej energie ako kľúčovej časti európskej energetiky, zrýchlenie a uvoľnenie prieskumu ložísk bridlycového plynu v Európe a rýchlejšie budovanie energetických prepojení," prognózuje Frantescu.
Čo sa týka homofóbnych názorov extrémistov, najviac by ich podľa Frantescua schladilo, keby sa stal hlavou Európskej komisie Jean - Claude Juncker.
Čítajte viac:
Euronezmysly, euromhranie, silná česká koruna. Proste české blbosti
S výskumom nemá problém len Slovensko. Veda je podvýživená v celej Európe