Dubnická fabrika krachuje. Obviňuje odborárov

Dubnický metalurgický kombinát čelí konkurzu. Vedenie firmy obviňuje odborárov. Vraj fabriku kvôli osobnej pomste likvidujú.

Dubnický metalurgický kombinát čelí konkurzu. Vedenie firmy obviňuje odborárov. Vraj fabriku kvôli osobnej pomste likvidujú.

DMK ešte na jeseň ohlásila veľké zákazky a nábor nových zamestnancov. Postupne mali zamestnať až osemsto ľudí z Považia. Firma chcela vyrábať podvozky pre nákladné železničné vozne ukrajinských železníc.

Plány však údajne kvôli napätiu na východe padli. Viac ako sto zamestnancov nedostalo výplaty od začiatku roka. V apríly preto zorganizoval štrajk a podali výpovede.

Podľa vedenia DMK ide o podraz. Peniaze pre zamestnancov vraj rovnako ako nové zákazky zohnali. Odborári o tom mali vedieť, napriek tomu ľudom klamali a zamestnancov k výpovediam navádzali.

"Považujem to za osobnú pomstu pána Machynu. Podobné jednanie zažívam už tretíkrát v živote. S odborármi sme boli ráno dohodnutí, že prepustíme časť ľudí, lebo pre nich nie je práca. Napriek dohode však štrajk nezrušili. Vraj preto, lebo naň už pozvali novinárov," hovorí Juraj Mác, ktorý je autorom projektu fabriky.

Podľa neho šéf OZ Kovo Emil Machyna nahováral svojich predákov, ktorí ľudom odporúčali podať hromadnú výpoveď. "Veľká časť štrajkujúcich boli ľudia, ktorí uz predtým dali výpověď. Nedávalo to zmysel," pokračuje Juraj Mác.

Ešte vážnejším obvinením je to, že podľa Máca odborári zavádzali. Naviedli ich na to, aby žiadali uhradenie chýbajúcich výplat z garančného fondu. To obvykle trvá niekoľko mesiacov. Odborári pritom údajne vedeli, ze firma zamestnancov dokáže vyplatiť aj z vlastných zdrojov a hneď.
"Keď sme sa pýtali na to, prečo nedali výpoveď aj oni, odpovedali, že by sa im to nevyplatilo. Vedeli, že peniaze, v prípade, že ostanú pracovať dostanú. Iných však nahovárali k podávaniu výpovedí," hovorí Juraj Mác.

Tak sa aj malo stať. Zamestnanci, ktorí si výpovede rozmysleli, podľa Máca peniaze dostali.

Podľa Emila Machynu si však Juraj Mác tvrdenia vymyslel. Výplaty vraj niesú ani na účtoch zamestnancov, ktorí vo fabrike ostali. "OZ KOVO, ani ja osobne, sme žiadnu dohodu s pánom Mácom ani s vedením spoločnosti nemali. Zástupcovia spoločnosti konajú prinajmenšom nemorálne a máme podozrenie, že v niektorých otázkach dokonca v rozpore so zákonom. Niektorí "kvázi" podnikatelia neplnia svoje záväzky voči zamestnancom, ani voči štátu. Prenášajú svoju zodpovednosť na štát, rušia pôvodne firmy, zakladajú nové a podnikajú ďalej," hovorí Emil Machyna.

Výpovede zamestnancov vraj boli nutné. Garančný fond je podľa Machynu jedinou zárukou vyplatenia chýbajúcich miezd.

Ako odborársky šéf pokračuje, je pravdou, že sa s Jurajom Mácom v podobnej situácii stretá už po niekoľký krát. Osobnú roinu sporu ale vylučuje.

Spolu so Sociálnou poisťovňou podali odborári 8.4.2014 návrh na konkurz DMK. Každú chvíľu tak môže, napriek novým druhom výroby, na ktorej Juraj Mác pracuje dôjsť k zrušeniu ambiciózneho projektu. Miesto sľubovaných osemsto zamestnancov pracuje v DMK menej ako dvesto ľudí. Aj tí by boli krachom firmy minulosťou.

Do Juraja Máca sa obuli aj bulvárne médiá. Označujú ho za bohéma, ktorý zatiaľ čo jeho ľudia nemajú čo jesť, žije nadštandardným životným štýlom. Podľa Plus 7 dní dokonca kvôli krachu spáchali samovraždu dvaja zamestnanci. Juraj Mác tieto obvinenia nesie ťažko. Ako priznáva, ide o jeho najťažšie obdobie v kariére. Napriek tomu sľubuje, že proti odborárom zabojuje a pokúsi sa krachu vyhnúť.

 

Čítajte viac:

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Prečo Kmotrík nemá Raču rád. Alebo, kedy arogancia naráža na hranice reality

Právnik Baťovích potomkov: Postup ministerstva financií je šikanou