Právnik Baťovích potomkov: Postup ministerstva financií je šikanou

Baťov vnuk John Nash chcel od Slovenska náhradu za zabraný majetok. Nepochodil. Jeho právny zástupca Tomáš Pecina vysvetľuje pre biztweet.eu prečo.

Baťov vnuk John Nash sa s ďalšími dedičmi vrátil na Slovensko. Chcel od neho náhradu za zabraný majetok. Nepochodil. Jeho právny zástupca Tomáš Pecina v exkluzívnom rozhovore hovorí prečo.

Po tom , čo žiadosť o odškodnenie rodiny Baťovcov neuspela na českom ministerstve financií , sa scenár opakuje aj pod Tatrami . Slovenské ministerstvo financií totiž zamietlo žiadosť potomkov Jána Antonína Baťu o náhradu za znárodnenie majetku vo výške viac ako 27 miliárd korún .

Na jeseň minulého roka sa Baťovi potomkovia vrátili na Slovensko so žiadosťou o odškodnenie. Vnukom Tomáša Antonína Baťu, John Nash chcel od ministerstva financií náhradu za majetky, ktoré boli rodine po druhej svetovej vojne na základe Benešových dekrétov zabrané.

Na Slovensku Jan Antonín Baťa spoločne s Tomášom Baťom prakticky vybudovali mestá Partizánske a Svit. Vlastnili tiež podnik predchádzajúci Matadoru Púchov, Letisko v Poprade, či Bojnický Zámok.

Majetok, ktorý im Benešova vláda kvôli podozreniu z kooperácie s nacistami odobrala, mal hodnotu približne miliardu eur.

So žiadosťou o odškodné John Nash nepochodil. "Vo veci Baťa bolo vydané rozhodnutie o zastavení konania pre neodstránenie nedostatkov, " konštatoval tlačový odbor Ministerstva financií Slovenskej republiky. Problémom bolo, že Baťovi potomkovia nedokázali preukázať, že majetky skutočne patrili ich predkovi.

Baťovci však na to majú iný názor. Aký, nám prezradil Tomáš Pecina, ktorý je ich právnym zástupcom vo veci žiadosti o odškodnenie.

 

Biztweet.eu: Skúste ešte raz, iba stručne popísať čo žiadal John Nash vo svojom liste od ministra financií?

Žádáme, aby bylo provedeno náhradové řízení za znárodnění majetku koncernu Baťa na Slovensku, tak jak je stanoveno v Benešově dekretu č.100/1945 Sb.

Biztweet.eu: Kedy Ste boli upovedomení o tom, že žiadosť obsahuje nedostatky?

Nejde o nedostatky v pravém slova smyslu, ale o další doklady, které po nás ministerstvo chce, přestože je jeho povinností tyto podklady si opatřit. Jde zejména o dědické rozhodnutí o dědictví po J. A. Baťovi z roku 1965. To nemáme a nikdy jsme neměli, a po téměř 50 letech je značně obtížné ho získat. Ministerstvo je povinno řízení provést a v něm zjistit nejen to, kdo byl vlastníkem akcií v roku 1945, ale i dohledat jeho právní nástupce-dědice. Není naší vinou, že toto řízení problíhá až nyní a ne v roce 1945-6, jak správně mělo.

Biztweet.eu: Akú lehotu Vám slovenský zákon na doplnenie dokumentácie dal?

Tři měsíce.

Biztweet.eu: Prečo Ste potrebné formality nedokázali doplniť a teda odstrániť nedostatky žiadosti?

Vše, co jsme měli nebo mohli relativně snadno obstarat, jsme ministerstvu zaslali. Spolupracovali jsme v maximální možné míře a postup ministerstva není nic než šikanou a obstrukcí.

Biztweet.eu: Hovorí sa, že John Nash nemá k dispozícii dokumenty preukazujúce, že majetky, za ktoré žiada odškodné skutočne patria jeho rodinnej vetve, je to pravda?

To je hloupost. Viz shora. Dědické nároky nikdo nezpochybňuje, jde jen o to, jak je nyní, 50 let po Baťově smrti, doložit.

Biztweet.eu: Akým spôsobom sa v prípade tejto žiadosti dokladuje nárok na vlastníctvo majetku, alebo to, že podnik v minulosti skutočne patril rodine? Dokladmi z matrík a podobne?

Zjistit rozsah majetku je povinností ministerstva, které v náhradovém řízení tento majetek označí a stanoví jeho hodnotu.

Biztweet.eu: Ako sa v súčasnosti odhaduje hodnota majetkov z minulosti?

Nemáme jasnou představu, ale určitě jde o majetek v hodnotě miliard eur. Bylo to několik velkých závodů včetně nemovitostí, například čtvrtí baťovských domů pro zaměstnance, zámek v Bojnicích a podobně.

Biztweet.eu: Chystáte sa voči rozhodnutiu ministerstva financií odvolať?

Rozklad již byl podán, pokud mu ministr nevyhoví, zbývá cesta k soudu.

Biztweet.eu: A ako sa vyvíja proces na českom súde, kde sa sporíte so štátom v obdobnej veci?

České ministerstvo náhradové řízení provedlo a odmítlo náhradu vyplatit, s tím, že jediným poškozeným je Česká republika. Nyní se věc projednává v I. stupni soudní soustavy, ale jde to pomalu.

 

 

Čitajte viac: 

Vláda dnes rozhodí desiatky miliónov známym a zavedeným firmám

Vláda má problém. Čerpanie eurofondov je kvôli korupcii ohrozené

Na klub Slovákov v Čechách padli obvinenia. Kvôli deväťmiliónovej dotácii