Skončí startupová mizéria? Slovenskí podnikavci dostanú peniaze z Bruselu

O podpore malého a stredného podnikania sa hovorí veľa. Prax ale prináša nulovú kapitálovú podporu, daňovú šikanu a arogantné úrady.

Hoci to Európska únia plánuje zmeniť, z tohto štádia sa nedostala desať rokov. Zdá sa však, že v tomto roku príde predsa len k skutkom miesto slov. Brusel uvoľnil fondy, ktoré majú byť viazané výlučne pre prvo-podnikateľov.

Po vzore USA či krajín juhovýchodnej Ázie, navrhuje zriadiť centralizovanú agentúru, ktorá bude finančné toky do startupového prostredia sledovať. Každá členská krajina by v tomto modele mala vlastné zastúpenie hlavnej agentúry. V praxi by to prinieslo pozitívum najmä v tom, že by sa prihláška o dotáciu mohla napísať v jazyku krajiny, z ktorej podnikateľ pochádza.

Posúdenie a schválenie, či neschválenie pridelenia príspevku by sa navyše konalo v srdci Európy – nie na Slovensku ale v Bruseli. Pozitívom by bolo najmä vyhnutie sa korupčnému správaniu slovenských úradníkov.  

Stratégia Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky na najbližšie obdobie vychádza z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky a  strategických dokumentov Európskej únie, ako napríklad Horizont 2020 a  Akčný plán pre podnikanie 2020, ktoré počítajú s  využitím rizikového kapitálu na financovanie inovačných podnikateľských aktivít ako aj na podporou vytvárania inkubátorov pre start-up firmy s  vyššou pridanou hodnotou,“ konštatuje Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva.

Preložené do zrozumiteľnejšej reči, Slovensko bude musieť nariadenia Bruselu rešpektovať a splní, čo mu bude prikázané. To je v tomto prípade len dobré.

Vytváranie nových pracovných miest a  znižovania nezamestnanosti najmä rizikových skupín ako mladí ľudia do 29 rokov má samozrejme vláda v programovom vyhlásení. No len málokto slová z úst politikov videl aj na ulici. Za Biztweet môžem povedať, že platenie daňových licencií a mesiac strávený formalitami na notárskych úradoch a súdoch za podporu nášho startupu nepovažujeme.

Ako však Stanislav Jurikovič pokračuje, nový program Bruselu ráta s naviazaním štyroch miliónov pracovných miest európskych malých a stredných podnikoch. Snáď sa nejaké tisícky dostanú aj k nám. „Plánom ministerstva hospodárstva je zabezpečiť komplexnejšiu podporu podnikania v  rámci všetkých životných cyklov podnikania od prípravy na podnikanie, cez založenie podnikov až po podporu rastu podnikov a  podpory ich prienikov na spoločný trh únie a  trhy tretích krajín,“ hovorí Jurikovič.

Plány na zriadene centrálnej startupovej agentúry potvrdzuje. „Bude poskytovať komplexné služby podpory podnikania vo všetkých existenčných fázach, ktoré bude zbierať informácie o  podnikateľských projektov. Tie bude vyhodnocovať a  následne finančne a  nefinančne podporovať najlepšie projekty s  najlepším trhovým potenciálom.

 

Čítajte viac:  

Európska komisia prišla s najväčším balíkom pre priemysel. V najbližších piatich rokoch sto miliard eur a automatické víza pre Juhoameričanov.